• Herniated Disc
  • Submitted on 28/05/2024

Πόσος χρόνος χρειάζεται για να υποχωρήσει το μούδιασμα από δισκοκήλη Ο5 Ι1;

Έχω δισκοκήλη 05 Ι1,η οποία πιέζει το νεύρο κ έχω μουδιασμα κ πόνο στο ένα πόδι κ κάποιες φορές κ στο άλλο,γτ είναι κεντρική.ειμαι 40χρ. κ τώρα είναι ο 5ος μήνας,που ναι μεν ο πονος υπάρχει, αλλά είναι πιο ανεκτός, αλλά το μούδιασμα δεν έχει υποχωρήσει καθόλου.εχω πάρει κορτιζόνη (χάπι), ενέσεις παυσιπονες- αντιφλεγμονώδεις,χάπια αντιφλεγμονώδη, φυσικοθεραπεία, γυμναστική, αλλά τίποτα.υπαρχει βελτίωση, αλλά σταδιακη.ποσο καιρό μπορεί να πάρει;θα υποχωρήσει κάποια στιγμή ή όχι;μου πρότειναν τα Lyrica, αλλά δεν τα έχω πάρει.εχω απογοητευτεί...η ένεση στη σπονδυλική στήλη βοηθάει ή έχει πρόσκαιρα αποτέλεσματα; Στο νεύρο βοηθούν βιταμίνες;όσον αφορά την επέμβαση,έχω σχετική ένδειξη για χειρουργείο κ όχι απόλυτη ένδειξη.δεν έχω δηλαδή ούτε πρόπτωση ποδιού,ούτε παράλυση,ούτε ιππουριδικη συνδρομή.

4 specialists answered

  • Πολυ σωστή όλη αυτή η σειρά που ακούω και η θεραπεία.Συστήνω το lyrica και την εγχυση.Δεν μου αρέσει η πολύμηνη παραμονή μουδιάσματος...υπάρχει περίπτωση για μόνιμη βλάβη νευρου και μόνιμο μούδιασμα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Η σχετική ένδειξη ισχυροποιείται όταν ο ασθενής δεν έχει ύφεση συμπτωμάτων.
    Δυστυχώς δε μπορεί κάποιος να σας υποσχεθεί ότι θα περασει κάποτε, ειδικά αν έχετε αποδεδειγμένη πίεση νεύρου

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • 'Εχετε απόλυτη ένδειξη για επέμβαση από τη στιγμή που πονάτε πάνω από 2 μήνες χωρίς ανταπόκριση στη συντηρητική αγωγή

    Dimogerontas Georgios

    Neurosurgeon

    Chaidari

  • Κάνε αποσυμπίεση του δίσκου πάρε με τηλέφωνο να σου εξηγήσω ακριβώς τι είναι αυτό πολύ καλή θεραπεία με πολύ υψηλά ποσοστά επιτυχίας σε απελευθερώνει από το πρόβλημά σου χωρίς χειρουργείο

    Vamvatsikos Konstantinos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Agios Stefanos

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.