• Anxiety and Stress
  • Submitted on 10/05/2024

Πώς διαχειρίζεσαι έναν τοξικό πατέρα που ποτέ δεν ήταν δίπλα σου κ παρόλαυτα λέει ψέματα για να μην πει κάτι ο κόσμος;Υ.Γ.οι γύρω μας δεν τον χωνεύουν

7 specialists answered

  • Κρατάς αποστάσεις ασφαλείας αυτές που θα σε κάνουν να νιώθεις καλά και με τον εαυτό σου ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

  • Η αντιμετώπιση ενός τοξικού γονιού μπορεί να είναι πολύ δύσκολη και συναισθηματικά εξαντλητική. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι δεν είσαι υπεύθυνος/η για τις ενέργειες ή τη συμπεριφορά του πατέρα σου, αλλά μπορείς να ελέγξεις τον τρόπο που αντιδράς σε αυτήν. Η οριοθέτηση, η αναζήτηση υποστήριξης και η διατήρηση απόστασης είναι μερικές συμπεριφορές, τις οποίες θα μπορούσες να εφαρμόσεις. Αν αισθάνεσαι ότι δεν μπορείς να διαχειριστείς μόνος/η σου την κατάσταση, μη διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια από ψυχολόγους. Ένας εξειδικευμένος επαγγελματίας μπορεί να σου δώσει υποστήριξη και να προτείνει στρατηγικές για την αντιμετώπιση του προβλήματος.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Γεια σας! Απλά δεν τον διαχειρίζεστε, σε περιπτώσεις πλήρους ασυμβατότητας κι έπειτα από την εξάντληση πολλών μη προσοδοφόρων προσπαθειών, το πιο survival πράγμα που μπορείτε να κάνετε τόσο για εσάς, όσο και για το οικογενειακό σας περιβάλλον, είναι η αποφυγή. Αν και γενικό και πολύ πρόχειρο χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες για εσάς, ελπίζω να φανεί βοηθητικό. Στη διάθεση σας σχετικά με αυτό. Καλή συνέχεια!!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Peristeri

  • Δυστυχώς δεν υπάρχουν εύκολες απαντήσεις. Χρειάζεται να δείτε εσείς τον εαυτό σας ανάλογα με την ηλικία σας, την οικονομική σας θέση και την συνολικότερη κατάσταση στην οικογένεια. Τα στοιχεία που αναφέρετε είναι πολύ ασαφή για να μπορέσει κανείς να σας δώσει οδηγίες. Αν είστε ενήλικο άτομο και έχετε δικά σας εισοδήματα καλό θα ήταν να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να ενδυναμωθείτε ως προσωπικότητα και να δείτε πως θα μπορέσετε να επιλέξετε την πορεία σας εντός και εκτός σχέσης με το συγκεκριμένο πατέρα.

    Apotsos Panagiotis

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Kypseli

  • Καλησπέρα!
    Σίγουρα ειναι πολύ δύσκολο οι γονεις να έχουν τοξικές συμπεριφορές προς τα παιδιά τους. Αυτό φέρνει πολύ στρες και αναστάτωση.
    Δεν έχω πολλές πληροφορίες για εσάς, πόσο χρονών ειστε, αν μένετε μαζί του, αν τον φοβάστε ή ζείτε μακρυά του….
    Χρειάζεται τις στιγμές που βιώνεται τις συμπεριφορες αυτές να δοκιμάσετε να πάρετε συναισθηματική απόσταση και να φεύγετε να λέτε στον εαυτό σας εμένα αυτό δεν μου αξίζει.
    Καλή συνέχεια!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Thessaloniki

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να σας βοηθήσεινα προχωρήσετε στη ζωή σας

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Η διαχείριση μιας σχέσης με έναν τοξικό πατέρα, ιδιαίτερα όταν αυτός έχει επιλέξει να μην είναι παρών στη ζωή σας και να διαστρεβλώνει την πραγματικότητα στον κοινωνικό περίγυρο, απαιτεί προσοχή.
    Αναγνωρίζοντας την τοξικότητα στη σχέση, είναι σημαντικό να κατανοήσετε τις επιπτώσεις που τα ψέματα έχουν στις προσωπικές σας σχέσεις και στην ψυχική σας υγεία.
    Η διαφύλαξη των προσωπικών σας ορίων είναι ουσιώδης, καθώς προστατεύει την ψυχική σας υγεία.
    Η αναζήτηση υποστήριξης, είτε μέσω φίλων ή εάν χρειαστείται επαγγελματική βοήθεια μέσο ψυχολόγου, θα σας προσφέρει την απαραίτητη βοήθεια για την επεξεργασία αυτών των δύσκολων συναισθημ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.