Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

  • Anxiety and Stress
  • Submitted on 12/05/2024

Πώς να αντιμετωπίσω το τρομάξιμο λόγω νευρολογικών προβλημάτων στα 20 μου;

Καλησπέρα σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, Είμαι 20 χρονών και γεννήθηκα με κινητικά προβλήματα. Το πρόβλημα μου είναι ότι τρομάζω λόγω τον νευρολογικών προβλημάτων που έχω θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα, ευχαριστώ.

5 specialists answered

  • Μιλήστε με τον θεράποντα ιατρό σας ίσως και με ψυχίατρο να σας καθοδηγήσουν θεραπευτικά.

    THeleritis Hristos

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Evaggelismos

  • Καλησπέρα,
    Κατανοώ την ανησυχία που προκύπτει από τις προκλήσεις που αντιμετωπίζετε λόγω των κινητικών και νευρολογικών προβλημάτων από τη γέννησή σας. Η αναζήτηση λύσεων για την αντιμετώπιση του φόβου και της ανησυχίας που συνδέονται με αυτά τα θέματα είναι ένα σημαντικό βήμα προς τη βελτίωση της ποιότητας ζωής σας.
    Η ψυχοθεραπεία και οι ομάδες υποστήριξης μπορούν να σας προσφέρουν πολύτιμα εργαλεία για την αντιμετώπιση των θεμάτων σας, ενισχύοντας την προσαρμογή στην καθημερινότητα και βελτιώνοντας την αυτοεκτίμηση σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας. Θα σας βοηθούσε πάρα πολύ να μιλήσετε και να ζητήσετε την υποστήριξη κάποιου ψυχοθεραπευτή σχετικά με τους φόβους σας όσον αφορά στις κινητικές δυσκολίες που αντιμετωπίζετε. Μην το φοβόσαστε. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει πολύ.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Κοινωνική Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Psychiko

  • Καλησπέρα. Κατανοώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζεις το φόβο σου λόγω των νευρολογικών προβλημάτων που αντιμετωπίζεις. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι υπάρχουν τρόποι για να αντιμετωπίσεις αυτό το πρόβλημα και να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής σου. Ένας πρώτο βήμα είναι να συνεργαστείς με έναν ειδικό στην ψυχολογία ή στην κοινωνική εργασία, ο οποίος μπορεί να σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις τον φόβο σου και να αναπτύξεις στρατηγικές για τη διαχείρισή του. Μέσα από τη θεραπευτική συνεδρία, μπορείς να εξερευνήσεις τις σκέψεις και τις συναισθηματικές σου αντιδράσεις σε σχέση με τα νευρολογικά προβλήματά σου και να ανακαλύψεις τρόπους να ... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Κατανοώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζετε φοβία λόγω των νευρολογικών προβλημάτων που έχετε. Είναι σημαντικό να ξέρετε ότι υπάρχουν τρόποι να αντιμετωπίσετε αυτήν τη φοβία και να βελτιώσετε την ποιότητα ζωής σας.
    Ένας πιθανός τρόπος είναι η ψυχοθεραπεία, όπου μπορείτε να ερευνήσετε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας σχετικά με την κατάστασή σας και να αναπτύξετε εργαλεία για τη διαχείρισή τους. Επίσης, η συμβουλευτική μπορεί να βοηθήσει στην αναγνώριση και την αντιμετώπιση των προκλήσεων που αντιμετωπίζετε.
    Επιπλέον, η συμμετοχή σε ομάδες υποστήριξης μπορεί να σας συνδέσει με άλλα άτομα που αντιμετωπίζουν παρόμοιες κατασ
    ... Read more

    Θωμά Ανθή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Nea Smirni

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.