Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes.

  • Anxiety and Stress
  • Submitted on 01/08/2024

Καλησπέρα σας! Πέρυσι μου έγινε η διάγνωση με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και αρρωστοφοβία.Ειπχα διαφορά ψυχοσωματικά τα οποία με την κατάλληλη αγωγή φάνηκε ότι οφείλονται στο άγχος καθώς εξαφανίστηκαν.Μετά από ένα έντονα στρεσογόνο γεγονός είμαι ξανά χάλια και πιστεύω ότι έχω σκπ.Το αριστερό μου πόδι καίει έντονα,μερικές φορές έχω θολή όραση και με πιάνει έντονος πόνος στο αριστερό χέρι και πόδι!από τον φόβο μου για τη διάγνωση φοβάμαι να πάω σε γιατρό.

5 specialists answered

  • Ειδικά αν υπάρχει κάποια διαταραχή διαγνωσμένη, η αγωγή είναι αρκετά χρήσιμη, ταυτόχρονα όμως με θεραπευτικές συνεδρίες, ώστε να δουλευτεί η πηγή του άγχους καθώς και η διαχείριση του. Η αγωγή θα ρίχνει τα συμπτώματα αλλά σε νέα στρεσσογόνα περιστατικά δε θα μπορεί να κάνει κάτι.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Chania

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι βιώνετε έντονα συμπτώματα και ανησυχίες σχετικά με την υγεία σας, ιδιαίτερα μετά από ένα στρεσογόνο γεγονός. Η ανατροφοδότηση από ένα τέτοιο γεγονός μπορεί να επαναφέρει ή να εντείνει τα συμπτώματα της γενικευμένης αγχώδους διαταραχής και της αρρωστοφοβίας, όπως φαίνεται από τα συμπτώματα που περιγράφετε. Είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι τα ψυχοσωματικά συμπτώματα, όπως το κάψιμο στο πόδι, η θολή όραση και ο πόνος στα χέρια και τα πόδια, μπορεί συχνά να σχετίζονται με άγχος και στρες, ειδικά αν έχετε βιώσει παρόμοια συμπτώματα στο παρελθόν. Όμως, για να εξασφαλίσετε ότι δεν υπάρχει οργανικό πρόβλημα, είναι σημ... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλησπέρα,
    Η διάγνωση με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και αρρωστοφοβία είναι μια δύσκολη κατάσταση που προϋποθέτει κατανόηση και υποστήριξη. Με την κατάλληλη θεραπεία, πολλοί θεραπευόμενοι παρατηρούν σημαντική βελτίωση στη μείωση των ψυχοσωματικών συμπτωμάτων που σχετίζονται με το άγχος.
    Ωστόσο, μετά από έντονα στρεσογόνα γεγονότα, όπως αυτό που περιγράφετε, τα συμπτώματα μπορεί να επανεμφανιστούν, οδηγώντας σε φυσικές αντιδράσεις.
    Η αναζήτηση υποστήριξης από έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει να διαχειριστείτε αυτή την δύσκολη κατάσταση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα, Καταλαβαίνω ότι περνάτε μια δύσκολη περίοδο και τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι ανησυχητικά για εσάς. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και η αρρωστοφοβία μπορεί να προκαλέσουν διάφορα ψυχοσωματικά συμπτώματα, που συχνά μοιάζουν με συμπτώματα άλλων σοβαρών ασθενειών. Ωστόσο, για να διασφαλίσετε ότι τα συμπτώματά σας δεν οφείλονται σε κάποια άλλη πάθηση, είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε με έναν γιατρό. Θυμηθείτε ότι η υγεία σας είναι πολύτιμη και η καλύτερη προσέγγιση είναι να λάβετε επαγγελματική ιατρική συμβουλή για να διασφαλίσετε ότι λαμβάνετε την κατάλληλη φροντίδα και υποστήριξη.

    Νταϊλάκης Παναγιώτης

    Ψυχολόγος

    Thessaloniki

  • Γεια σας! Σας έχει καταβάλει το άγχος, ίσως για ακόμη μία φορά. Πρόσφατα συνέβη κάτι έντονα στρεσογόνο στη ζωή σας, και βλέπετε τα ψυχοσωματικά να έχουν επιστρέψει. Ενώ από προηγούμενη εμπειρία διαπιστώσατε ότι οφείλονται στο άγχος, εφόσον εξαφανίστηκαν με τη βοήθεια της αγωγής, κάτι μέσα σας αυτή τη φορά μοιάζει να μην πείθεται. Φοβάται και τρέμει για το ενδεχόμενο να έχετε σκλήρυνση κατά πλάκας, γι' αυτό και δεν επισκέπτεστε γιατρό. Όλα αυτά ακούγονται σαν να καταλαμβάνουν τόσο πολύ χώρο μέσα στο νου σας και στη σκέψη σας, που γίνεται κατά κάποιο τρόπο κουραστικό και ανυπόφορο.

    Σε μία προσπάθεια να σας καθυσηχάσω, θα ήθελα να π
    ... Read more

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Voula

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.