• Anxiety and Stress
  • Submitted on 29/05/2024

Πόνος στην πλάτη και στο στήθος, άγχος και ψυχολογικά προβλήματα - Τι να κάνω;

Καλησπέρα από 18 Ιανουαρίου έχω ένα θέμα υγείας που δν μπορούν να βρουν τι είναι από τα μέσα Μαρτίου έβγαλα δυσκοκυλη έχασα την δουλειά μ και από 1 μαϊου κάθομαι είμαι ανχωμενος πάρα πολύ τρέχω σε γιατρούς συνέχεια είμαι ξαπλωμένος συνέχεια και όταν βγαίνω έξω να κάνω πράγματα που έκανα με χαρά δν τα ευχαριστιεμαι βλέπω ανθρώπους να γελάνε και περπατάνε χωρίς να πονάνε και τους ζηλεύω λέω συνέχεια ότι δν θα γίνω όπως ήμουν με πονάει η πλάτη εδώ και 1 μηνα και ο πόνος έρχεται σαν ζώνη στον στήθος δν μπορώ να κοιμηθώ από τα αριστερά έκανα αξονική περιμενω ο ορθοπεδικός Μ λέει έχω ψυχολογικά πήγα σε ψυχίατρο και Μ έδωσε τα duslevia

3 specialists answered

  • Καλησπέρα. Καταλαβαίνω ότι περνάς μια δύσκολη περίοδο με την υγεία σου και ότι αυτό έχει επηρεάσει πολύ την καθημερινότητά σου και την ψυχολογία σου. Το γεγονός ότι έχεις χάσει τη δουλειά σου και αντιμετωπίζεις συνεχή πόνο είναι εξαιρετικά δύσκολο και είναι φυσιολογικό να αισθάνεσαι άγχος και απογοήτευση.

    Η ζήλεια που νιώθεις βλέποντας άλλους ανθρώπους να ζουν χωρίς πόνο είναι κατανοητή, όμως είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι η κατάσταση σου μπορεί να βελτιωθεί με τον χρόνο και τη σωστή υποστήριξη. Η συνεχής επαφή με τους γιατρούς σου είναι το πρώτο βήμα προς τη σωστή διάγνωση και θεραπεία.

    Η ψυχολογική υποστήριξη είναι επίσης
    ... Read more

    Aggelaki Ioanna

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Exarcheia

  • Καλησπέρα,
    Από τις 18 Ιανουαρίου αντιμετωπίζετε ένα πρόβλημα υγείας, το οποίο ακόμη δεν έχει βρεθεί ποιο είναι από τους γιατρούς. Η κατάσταση αυτή επιδεινώθηκε περαιτέρω τον Μάρτιο, όταν εμφανίσατε δισκοκήλη και χάσατε τη δουλειά σας, γεγονός που επηρέασε σημαντικά την καθημερινότητά σας.
    Από την 1η Μαΐου αναγκάζεστε να κάθεστε συνεχώς, και η έντονη ανησυχία σας οδηγεί να επισκέπτεστε διαρκώς γιατρούς, παραμένοντας ξαπλωμένος το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου. Η κοινωνική σας ζωή έχει επηρεαστεί σοβαρά, καθώς δεν απολαμβάνετε πια δραστηριότητες που άλλοτε σας έδιναν χαρά και βλέπετε τους άλλους ανθρώπους να ζουν χωρίς πόνο, γεγονός που σ
    ... Read more

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Καλησπέρα σας, καταλαβαίνω πως περνάτε δύσκολες στιγμές λόγω του θέματος υγείας που αντιμετωπίζετε και των συναισθημάτων που σας προκαλεί αυτή η κατάσταση. Είναι θετικό που έχετε ήδη ζητήσει βοήθεια από ψυχίατρο και πήρατε την σχετική θεραπεία. Για να αντιμετωπίσετε το ψυχολογικό κομμάτι της κατάστασής σας, θα μπορούσε να είναι χρήσιμο να συνεργαστείτε με έναν ψυχολόγο. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε την ανησυχία, την ανασφάλεια και το άγχος που αισθάνεστε, καθώς και να σας παρέχει εργαλεία για να αντιμετωπίσετε αυτές τις συναισθηματικές δυσκολίες.

    Δανάτσα Δάφνη

    Ψυχολόγος

    Veria

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.