• Anxiety and Stress
  • Submitted on 11/07/2024

Πόνοι στα χέρια και μουδιάσματα για 8 μήνες, αϋπνίες και εφίδρωση από σεροπραμ, τι να κάνω;

Καλημέρα σας έχω εδώ και 8 μήνες πόνους στα χέρια και μουδιάσματα έκανα εξετάσεις για καρπιαιο δεν έχω έκανα και όλες τους ρευματοειδης παράγοντες δεν έχω έκανα μαγνητική αυχένα είναι φυσιολογική τώρα ο γιατρός μου είπε να πάρω σεροπραμ αλλά έχω αϋπνίες τρομερή εφίδρωση κόπωση και πονοκέφαλο τι να κάνω σας ευχαριστώ

4 specialists answered

  • Πρέπει να συζητήσετε τα συμπτώματα που έχετε με τον ψυχίατρο σας διότι μπορεί να σας αλλάξει την φαρμακευτική αγωγή. Παράλληλα θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας.

    Μαυροειδή Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Panormou

  • Καλησπέρα σας! Κατανοώ ότι τα συμπτώματά σας είναι πολύ δύσκολα και επηρεάζουν σημαντικά την καθημερινότητά σας. Αρχικά θα σας συμβούλευα είναι να ενημερώσετε τον γιατρό σας για τις παρενέργειες που βιώνετε από το Seropram, όπως οι αϋπνίες, η εφίδρωση, η κόπωση και οι πονοκέφαλοι. Ο γιατρός σας μπορεί να χρειαστεί να προσαρμόσει τη δοσολογία ή να εξετάσει την αλλαγή σε διαφορετική φαρμακευτική αγωγή που να είναι πιο κατάλληλη για εσάς. Αν τα συμπτώματά σας είναι ψυχοσωματικά, η ψυχοθεραπεία μπορεί να είναι πολύ βοηθητική. Η Γνωσιακή Συμπεριφορική Θεραπεία (CBT) είναι μια μέθοδος που μπορεί να σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε και να αλλάξετε τις α... Read more

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Monastiraki

  • Καλημέρα,
    Θα σας συνιστούσα να συζητήσετε με τον γιατρό σας όσον αφορά τις παρενέργειες που αντιμετωπίζετε, αναζητώντας εναλλακτικές θεραπείες ή ρυθμίσεις στη δόση του φαρμάκου.
    Επίσης, ενδέχεται να βοηθήσει η αναζήτηση υποστήριξης από ειδικούς σε θέματα ψυχικής υγείας για τη διαχείριση του άγχους και των συμπτωμάτων που προκύπτουν από την ασθένεια και τη φαρμακευτική αγωγή.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Kypseli

  • Μάλλον χρειάζεται να μαθετε ν διαχειρίζεστε το άγχος σας με ένα ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Karofyllaki Stauroula

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Agios Nikolaos

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.