• Diet and nutrition
  • Submitted on 17/09/2024

Κεσεδάκι γιαούρτι total 0% 170γρ ή 3 καρύδια ψίχα για σνακ στο αδυνάτισμα;

Καλησπερα! Το κεσεδακι γιαουρτι total 0% 170γρ της ΦΑΓΕ, εχει λιγοτερες θερμιδες απο 3 καρυδια ψιχα(1.5 ολοκληρο καρυδι δηλαδη, 3 «καρδιες»);; Θελω να χασω βαρος, ποιο απο τα δυο να προτιμησω για σνακ; Συχνα φοβαμαι να φαω ολο το κεσεδακι γιαουρτι, γιατι σκεφτομαι οτι ειναι πολλες θερμιδες και υδατανθρακες και τρωω το μισο και το υπολοιπο δε μπορω να το φυλαξω σε ψυγειο και το πεταω και λυπαμαι να το πεταω και ζοριζομαι να χωριζω στη μεση το κεσεδακι. Τι να κανω; Σας παρακαλω ΒΟΗΘΕΙΑ! Εχω αγχος!

6 specialists answered

  • βλεπω εχετε πολλες αποριες και λανθασμενες αποψεις για την τροφή. επικοινωνηστε με εναν ειδικο

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Dietitian - Nutritionist

    Nea Smirni

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΑΓΧΟΣ! ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΑ ΤΡΩΤΕ ΕΝΑΛΛΑΞ!
    ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΑΥΣΤΗΡΗ ΣΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ ΤΩΝ ΘΕΡΜΙΔΩΝ!

    Μπαμπαρούτση Ακριβή

    Dietitian - Nutritionist

    Petroupoli

  • Καλησπέρα..θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε έναν αρμόδιο διαιτολόγο γιατί όσα αναφέρεται σχετικά με τις θερμίδες είναι κάπως ανησυχητικά !! μπορείτε να τρώτε όλο το γιαούρτι και 2 -3 καρύδια χωρίς να αγχώνεστε για τις θερμίδες τέτοιων τροφίμων. Επίσης, καλό είναι να επιλέγετε το γιαούρτι 2% !

    Petrakou Marilena

    Dietitian - Nutritionist

    Keratsini

  • Η απωλεια βάρους εξαρταται απ το θερμιδικό έλλειμα που φτιάχνετε με το διαιτολόγο οποτε μπορειτε να φατε και όλο το κεσεδάκι αν διαμορφωθεί κατάλληλα η διατροφη ..αλλά γενικα το γιαούρτι είναι καλύτερο σνακ διότι περιέχει υψηλότερη πρωτεΐνη και σας κρατάει χορτάτους για περισσότερη ώρα

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Galatsi

  • Και το κεσεδάκι γιαούρτι και τα καρύδια είναι ωφέλιμα και πολύ υγιεινά σαν σνακ ώστε να τα καταναλώνετε σε καθημερινή βάση. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε και έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi

  • Καλησπέρα σας. Μην αγχώνεστε υπάρχει λύση. Πάρτε ένα δοχείο και πάρτε κάθε μέρα όσο γιαούρτι θέλετε. Το υπόλοιπο το αφήνεται στο ψυγείο.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

Ask our specialists

Submit your question
We got your question

Question guidelines
  • Do

  • Don’t

    • Refer to people by name

    • Request price for services

How does it work?

Submit an anonymous question

How does it work?

Get updates for your question

How does it work?

Check the answers

Do you need to see a health expert right away?

Start a Video Consultation with a health specialist within 5 minutes

Mobile Image

Do you need to Chat with a health expert right away?

Get instant expert guidance for your medical concerns now!

Mobile Image
success envelop We have received your question!

We’ll send you an email when a specialist responds.