• Diet and nutrition
  • Submitted on 19/06/2024

Γεια σας! Νομιζω εχω δυσανεξια στα αυγα. Τρωω 3-4 φορες την εβδομαδα βραστο αυγο και τελευταια παρατηρω οτι οταν το τρωω νιωθω καουρες στο στομαχι, πονο και πρηξιμο στη κοιλια και στα ποδια μου, σαν κατακρατηση. Οταν ημουν μωρο ειχα αλεργια στα αυγα, οταν δοκιμασα πρωτη φορα εβγαλα κοκκινιλες στο δερμα. Μετα μεσα σε φαγητα ετρωγα αυγα και δεν ειχα προβλημα γενικα στην ενηλικη ζωη μου, αλλα τωρα τελευταια νομιζω με πειραζουν στο στομαχι. Μπορει να ξαναεμφανιστηκε η αλεργια ή να εχω καποια δυσανεξια;

6 specialists answered

  • καλησπέρα σας. Ίσως να έχει εμφανιστεί αλλεργία, όμως από τα συμπτώματα που περιγράφετε ίσως και να έχετε κάποιο μικρό πρόβλημα στο στομάχι και στον οισοφάγο. καλό θα ήταν να κάνετε μια γαστροσκόπιση και μετά να συμβουλευτείτς διαιτολόγο.

    Καραμπόλα Μαρία

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Γεια σας! Είναι πιθανό να έχετε αναπτύξει δυσανεξία ή αλλεργία στα αυγά. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως καούρες, πόνος, πρήξιμο στην κοιλιά και στα πόδια, καθώς και κατακράτηση, μπορεί να είναι ενδείξεις τροφικής δυσανεξίας ή αλλεργίας.

    Δυσανεξία vs. Αλλεργία

    - Τροφική Αλλεργία: Αυτή περιλαμβάνει το ανοσοποιητικό σύστημα και μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα όπως εξανθήματα, φαγούρα, πρήξιμο, δύσπνοια και σε σοβαρές περιπτώσεις αναφυλαξία. Τα συμπτώματα μπορεί να εμφανιστούν αμέσως μετά την κατανάλωση αυγών.
    - Τροφική Δυσανεξία: Αυτή δεν περιλαμβάνει το ανοσοποιητικό σύστημα και τα συμπτώματα είναι συνήθως γαστρεντερι
    ... Read more

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Dietitian - Nutritionist

    Thessaloniki

  • Ναι μπορεί. Βγάλτε τα κάποιο χρονικό διάστημα από τη διατροφή σας πχ 2 βδομάδες εάν δεν έχετε κάποιο σύμπτωμα , δοκιμάστε να φάτε ξανά μετά το πέρας των δύο βδομάδων, εάν ξαναδείτε τα συμπτώματα τότε θα το έχετε σιγουρέψει

    Konstantinou Krini

    Dietitian - Nutritionist

    Voula

  • Ίσως εχετε αλλεργία στο ωμό αυγό κι όχι στο μαγειρεμένο που είναι μέσα στα φαγητά ..αυτό παρατηρείται συνήθως στα τυριά ..καλο είναι να κάνετε το τεστ στον αλλεργιολογο για να σιγουρευτείτε

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Galatsi

  • Γεια σας! Είναι πιθανό να έχετε αναπτύξει δυσανεξία ή αλλεργία στα αυγά ξανά, ακόμη και αν δεν είχατε συμπτώματα για πολλά χρόνια. Τα συμπτώματα που περιγράφετε, όπως καούρες στο στομάχι, πόνος και πρήξιμο στην κοιλιά, καθώς και κατακράτηση υγρών, μπορεί να σχετίζονται με μια αντίδραση στα αυγά.Μπορείτε να συμβουλευτείτε Αλλεργιολόγο: Ένας ειδικός μπορεί να σας βοηθήσει να καθορίσετε αν έχετε αλλεργία ή δυσανεξία στα αυγά. Μπορεί να σας προτείνει τεστ αλλεργίας ή άλλες διαγνωστικές εξετάσεις.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Dietitian - Nutritionist

    Koropi

  • Ναι υπάρχει μια πιθανότητα να ξαναεμφανιστεί η αλλεργία σας ή κάποια δυσανεξία που έχετε στα αυγά και καλό θα είναι να τα αποφεύγετε.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Dietitian - Nutritionist

    Marousi