• PRP stem cells
  • Submitted on 13/10/2023

Καλημέρα. Η μητέρα μου έχει στενωση στο ισχυο της. Μπορεί να κάνει έγχυση βλαστοκυτταρων για αναπλαση χονδρου? Έχει ένδειξη οστεοαρθριτιδας.

8 specialists answered

  • Καλημέρα σας.Η χρηση βλαστοκύτταρα έχει ένδειξη σε οστεοαρθριτιδα ισχιου υπό προϋποθέσεις Μεταξύ άλλων η αποτελεσματικότητα της θεραπείας εξαρτάται απο την ηλικία του ασθενούς και τον βαθμο της οστεοαρθρίτιδας. Χρειάζεται να προηγηθεί κλινική αξιολόγηση ώστε να απαντηθεί το ερώτημα σας.

    Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ampelokipoi

  • Δεν πιστευω στα βλαστοκύτταρα

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Thessaloniki

  • Αν η στένωση του μεσάρθριου διαστήματος είναι μεγάλη τότε το χειρουργείο είναι η λύση και όχι τα βλαστοκύτταρα

    Διακάτος Ανδρέας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Ilioupoli

  • Καλημέρα ανάλογα το βαθμό στένωσης Κ εκφύλισης της άρθρωσης είναι και τα αποτελέσματα της έγχυσης βλαστοκυττάρων.
    Όσο πιο προχωρημένη είναι η πιθανή οστεοαρθρίτιδα τόσο πιο φτωχά είναι τα αποτελέσματα.
    Χρειάζεται ακτίνες και μια μαγνητική τομογραφία ισχίου πριν συζητήσουμε τις θεραπευτικές προσεγγίσεις που υπάρχουν.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Psychiko

  • Εξαρτάται από το στάδιο της οστεοαρθρίτιδας αλλά κατά κανόνα δε θα οφεληθει μακροπρόθεσμα

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Orthopaedic - Orthopaedic Surgeon

    Evosmos

  • Καλησπέρα σας.
    Η στένωση του μεσαρθρίου είναι ένα από τα χαρακτηριστικά της οστεοαρθρίτιδας.Η έγχυση βλαστοκυττάρων και υαλουρονικού έχει ένδειξη και σε αυτή την περίπτωση.

    Με εκτίμηση,
    Αποστολάτος Απόστολος
    Χειρουργός Ορθοπαιδικός Τραυματιολόγος.

    Αποστολάτος Απόστολος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Kifisia

  • Καλησπέρα σας. Η οστεοαρθρίτιδα του ισχίου συχνά δίνει συμπτώματα όταν είναι σε προχωρημένο στάδιο. Είναι πιο μικρή άρθρωση, σε σχέση με το γόνατο, η οποία δέχεται εξίσου υψηλά φορτία. Συνήθως δεν ανταποκρίνεται σε ενδαρθρικές θεραπείες με εγχύσεις Βλαστοκυττάρων & Υαλουρονικού, όπως το γόνατο. Σε κάθε περίπτωση αυτές οι θεραπείες στοχεύουν στην βελτίωση των συμπτωμάτων για κάποιο χρονικό διάστημα και προσπάθεια επιβράδυνσης, όσο αυτό είναι δυνατόν, της εξέλιξης της πάθησης-φθοράς της άρθρωσης. Δεν είναι εφικτό να σταματήσει η εξέλιξη μίας οστεοαρθρίτιδας η οποία μπορεί να είναι διαφορική σε κάθε ασθενή. Στα τελικά συνήθως στάδια της πάθη... Read more

    Ailamakis Nikolaos

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Chalandri

  • ΣΕ ΑΡΧΟΜΕΝΗ ΟΣΤΕΟΑΡΘΡΙΤΙΔΑ ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ , ΥΠΟ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΗ

    Tsapakidis Giannis

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Kallithea