• Οσφυαλγία
  • Υποβλήθηκε 07/04/2024

Καλησπέρα .τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα στην μέση...ξεκίνησε με μούδιασμα και πόνους στα χέρια ,με κράμπες στα πόδια και στα γόνατα...και πόνους στον λαιμό σαν έχω βαρίδια ,στους ώμους και στην πλάτη έντονος κάψιμο και πόνος σαν να έχω ψύξη...κατά καιρός είχα τσιμπήματα πίσω στην πλάτη και στο στήθος.η κατάσταση έχει χειροτερέψει με έντονο κάψιμο ,μούδιασμα στην μέση και στην λεκάνη σε μόνιμη βάση και κατά το περπάτημα και όταν κάθομαι υπάρχει πόνος έντονος που δεν μα αφήνει να σηκωθώ από την καρέκλα.οι ακτινογραφίες έδειξαν μικρή σκολίωση και η φλεγμονή της ιερολαγόνιας άρθρωσης,έκανα 3 ενέσεις κορτιζόνης και χάπια για 9 ημέρες οι πόνοι υποχώρησαν και μετά από την μέρες από το τέλος της θεραπείας αυτής η κατάσταση είναι πιο έντονη και σε πιο μόνιμη βάση....δεν ξέρω τι να κάνω....έκανα και εξετάσεις για αυτοάνοση αρθρίτιδα είμαι αρνητική...

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Άποψη μου είναι ότι μετά τις ενέσεις και κατά τη διάρκεια της φαρμακευτικής αγωγής θα έπρεπε να ξεκινήσετε και φυσικοθεραπεία με κινητοποίηση της περιοχής και ασκήσεις και διατάσεις. Εφόσον τώρα πονάτε πάλι καλό θα ήταν να υποβληθειτε σε νέες θεραπείες.. κατά προτίμηση ενέσιμες και πάλι κινητοποίηση της περιοχής. Ευχαριστώ.
    Είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση.

    Κάπλας Απόστολος

    Φυσίατρος

    Αμπελόκηποι

  • ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΗ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΟΝΤΑ ΙΑΤΡΟΥ.

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Μαγνητικη οσφυϊκή μοίρας και ιερό λαγόνων και ορθοπαιδικη εκτιμηση

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα.φαινεται ότι δεν είναι μόνο η οσφυϊκή μοίρα..χρειάζεται να σας αξιολογήσει κάποιος συνάδελφος.μπορει όλα αυτά να είναι από κακη στάση η έντονο στρες

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας!Πρέπει να βάλετε λίγο τα συμπτώματα σε μια σειρά η μέση σας αποκλείεται να επηρρεάζει τα μούδιασματα και τον πόνο στα χέρια. Ο αυχένας υπό συνθήκες θα μπορούσε να επηρρεάζει τα συμπτώματα των ποδιών. Θα πρέπει να υπάρξει διάγνωση βασικά πρώτα.Ειναι από τον αυχένα,είναι άλλο πρόβλημα στον αυχένα άλλο στην μέση, αν δεν υπάρχει κάποιου τύπου αρθρίτιδα , ίσως θα ήταν καλό να σας δει ένας νευρολόγος για να είστε σίγουρη ότι δεν υπάρχει κάτι από κει.
    Καλή αξιολόγηση - εξετάση από τον γιατρό Γιάννα δούμε τι πρέπει να κάνουμε.
    Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο.Καλή συνέχεια και περαστικά!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα η ιερολαγονιτιδα μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα στην οσφυϊκή μοίρα όχι στα χέρια και την πλάτη , τα συμπτώματα στον αυχενική μοίρα οφείλονται σε πιθανό αυχενικό σύνδρομο , χωρίζετε αξιολόγησης και φυσικοθεραπείας , οι ενέσεις δεν θα διαφοροποιήσουν την κατάσταση
    Ευχαριστώ

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Οι εξετάσεις που λέτε δεν αποκλείουν την ύπαρξη κάποιας ρευματικης νόσου.
    Θα πρότεινα να σας δει ρευματολόγος

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Να μιλήσετε με το γιατρό σας μια και τα συμπτώματα που περιγράφετε δεν απαντώνται με υπευθυνότητα εαν δε σας έχει εξετάσει διεξοδικά κάποιος. Η σκολίωση μη σας νοιάζει καθόλου. Το ζήτημα της "φλεγμονή" της Ιερολαγόνιας χρειάζεται διερεύνηση διότι μπορεί να υπάρχει κάποιο αυτοάνοσο. Σε κάθε περίπτωση Διάγνωση μέσω διαδικτύου μην ψάχνετε. Εμπιστευθείτε κάποιον γιατρό πιθανώς ρευματολόγο αρχικά και στη συνέχεια μιλήστε με κάποιον φυσικοθεραπευτή με εξειδίκευση στο manual therapy

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα