• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 14/03/2023

Μετά από επέμβαση καταρράκτη ο φακός μετά από κάποια περίοδο μπορεί να ζοφώσει. Η επέμβαση με lazer για να καθαρίσει ο φακός είναι ασφαλής; πόσος φορές μπορεί να επαναληφθεί το lazer ; μπορεί να υπάρξουν παρενέργειες;

25 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα , η επέμβαση με λασερ για καθαρισμό είναι απόλυτα ασφαλές !! Μια φορά γίνετε με μόνιμο αποτέλεσμα . Παρενέργειες επι της ουσίας δεν υπάρχουν , ίσως κάποια ,,μυγάκια ,, υπολείμματα αλλατων που έχουν καθαριστεί που θα απορροφηθούν με το καιρό ..

    Φιλίπ Γκαμπριέλα - Μόνικα

    Οφθαλμίατρος

    Πλάκα

  • Ειναι ασφαλης

    Κυριάκος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Η καψουλοτομη μετά από επέμβαση καταρακτη με τους καινούργιους ενδοφακούς είναι αρκετά σπάνια . Γίνεται με YAG Laser στο ιατρείο είναι ασφαλής . Πολύ σπάνια μπορεί να χρειαστεί δεύτερη συνεδρία

    Κατσουράκης Γεώργιος

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Γενικά είναι από τις πιο ασφαλείς παρεμβάσεις. Γίνεται 1 φορά. Στην αποθεραπεία δίνονται σταγόνες για την πίεση γιατί μπορεί παροδικά για 1-3 24ωρα να ανέβει λίγο

    Χαϊτά Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΕ LASER ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΠΙΣΘΙΟ ΠΕΡΙΦΑΚΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΦΑΚΟ
    ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ

    Ρεζίτη Ιωάννα

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • το Nd:YAG Laser είναι ασφαλές κ χρειάζεται μια φορά συνήθως..λίγο πριν, μια σταγόνα IOPIDINE coll

    Δημητρακόπουλος Πάνος

    Οφθαλμίατρος

    Πύργος

  • Περίπου το 20% των ασθενών που υποβάλλονται σε επέμβαση καταρράκτη εμφανίζει τον λεγόμενο "δευτερογενή καταρράκτη", αναφέροντας τα συμπτώματα που είχαν προεγχειρητικά. Αυτό οφείλεται στη θόλωση του οπίσθιου περιφακίου, μιας μεμβράνης που βρίσκεται πίσω από τον φακό. Θεραπευτικά δημιουργείται μια οπή σε αυτή τη μεμβράνη με τη χρήση Nd:YAG laser. Η επέμβαση είναι ανώδυνη και ασφαλέστατη, ενώ πραγματοποιείται σε χώρο ιατρείου με τοπική αναισθησία (σταγόνες). Αφού γίνει, δεν χρειάζεται επανάληψη, εκτός αν χρειάζεται πιο εκτεταμένη θεραπεία ανάλογα με τις απαιτήσεις του ασθενούς. Οι ανεπιθύμητες ενέργειες είναι σχεδόν αμελητέες με την κα... Διάβασε περισσότερα

    Κάππος Νικόλαος

    Οφθαλμίατρος

    Κηφισιά

  • Η επέμβαση αυτή γίνεται με ένα ειδικό τύπο laser που ονομάζεται Yag Laser όταν θολώσει το οπίσθιο περιφακιο, μια μεμβράνη στην οποια στηρίζεται ο ενδοφακος. Είναι πολύ ασφαλής και δεν έχει ιδιαίτερες δυσκολίες για τον ασθενή, αφού διενεργείται στο ιατρείο. Ακολουθείτε από μια ολιγοήμερη συντηρητική θεραπεία. Η οπτική οξύτητα επανέρχεται στα προ της θεραπείας επίπεδα στο μεγαλύτερο ποσοστό των ασθενών .

    Αχταρόπουλος Αθανάσιος

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Με μια φορά διορθώνεται το πρόβλημα

    Lakidis Ophthalmology

    Οφθαλμίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • ένα 20-30% των περιπτώσεων , επιταχύνεται δε η διαδικασία της θόλωση του οπίσθιου περιφακιου εάν έχουν
    Μείνει και υπόλοιπο φακού η μεμβρανών . Γίνεται yaglaser και οι παρενέργειες σπανίζουν .

    Μητσώνης Μιχαήλ

    Οφθαλμίατρος

    Νέα Ερυθραία

  • Με την κατάλληλη προετοιμασία και εφαρμογή του laser δεν υπάρχουν παρενέργειες. Συνήθως δε χρειάζεται επαναληπτική εφαρμογή.

    Κουμούτσου Κωνσταντίνα

    Οφθαλμίατρος

    Κουκάκι

  • Μετά από επέμβαση καταρράκτη μπαίνει ενδοφακός πίσω από την όποιον υπάρχει μία μεμβράνη την οποία εσκεμμένα αφήνουμε. Αυτή η μεμβράνη σε κάποιους ασθενείς θολώνει μεταγενέστερα και μειώνει την όραση. Δεν θολώνει ο ενδοφακός αλλά η μεμβράνη. Αυτή η θόλωση εύκολα διαλύεται με ένα laser το οποίο γίνεται στο ιατρείο. Είναι ασφαλής διαδικασία και δεν υπάρχει περίπτωση να ξανά χρειαστεί για το ίδιο δεύτερη φορά laser.

    Σαμιωτάκη Αφροδίτη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Εύοσμος

  • Ειναι και επαναληψιμο και πολυ ασφαλες το συγκεκριμενο λειζερ!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο

  • Για την ακρίβεια θολώνει όχι ο φακός αλλά το περιφακιο. Αυτό αποκαλείται δευτερογενής καταρράκτης. Η αντιμετώπιση του γίνεται με το yag laser, και είναι ασφαλεστατο χωρίς παρενέργειες. Συνήθως μόνο μια φορά χρειάζεται να γίνει και δεν χρειάζεται να επαναληφθεί.

    Dr Καϊάφας Κωνσταντίνος

    Οφθαλμίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας! Αν εννοείτε τo YAG- Laser για θόλωση του οπισθιου περιφακιου, είναι κάτι απλό, ανώδυνο και αρκετά συχνό. Η πιθανότητα επιπλοκών είναι ελάχιστη και θεωρητικα μπορεί να επαναληφθεί αν και συνήθως δε χρειάζεται.

    Δαραβάγκα-Λύρου Μαρία

    Οφθαλμίατρος

    Μαρούσι

  • Μετα απο επεμβαση καταρρακτη μπορει να εμφανιστεί θολωση του οπισθιου περιφακιου.
    Τοτε γινετε σχαση του περιφακιου με laser.
    Δεν συμβαινει συχνά. Οποτε θολωσει το περιφακιο τοτε γινετε η σχαση.
    Δεν υπαρχουν παρενεργειες.
    Η θολωση του φακου συμβαινει οταν ο φακος δεν ειναι καλης ποιοτητας.

    Καψαλάκη Γεωργαντά Θεοδούλη

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Το οπίσθιο περιφακιο καθαρίζεται με YAG LASER δεν υπάρχουν παρενέργειες.
    Ο καθαρισμός γίνεται μια φορα

    Ταμβάκος Ηλίας

    Οφθαλμίατρος

    Γλυφάδα

  • Ειναι ασφαλης και χρειαζεται μια φορα για να καθαρισει ο φακος.Οι επιπλοκες ειναι σπανιες για καποιον εμπειρο οφθαλμιατρο.

    Γρέτου Αικατερίνη

    Οφθαλμίατρος - Παιδοφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Η επέμβαση με laser για τον καθαρισμό της θόλωση μετά από επέμβαση καταρράκτη ειναι πολύ ασφαλής. Δεν χρειάζεται πάνω από μια συνέδρια. Μπορεί να υπάρξουν παρενέργειες όπως παροδική άνοδος της ενδοφθάλμιας πίεσης ή οίδημα ωχράς κηλίδας έχουν αναγράφει χωρίς μεγάλη συχνότητα εμφάνισης

    Dr. Νασίκας Βασίλειος

    Οφθαλμίατρος

    Λάρισα

  • Προφανώς μιλάτε για το δευτερογενή καταρράκτη. Χρειάζεται παρέμβαση με laser YAG να γίνει καψουλοτομή. Είναι ασφαλής μέθοδος αρκεί να γίνει από άτομο που έχει εμπειρία. Γίνεται μόνο μια φορά. Παρενέργειες μπορεί να υπάρξουν αν χρησιμοποιηθεί υψηλή ενέργεια. Αυτό είναι κάτι που θα κρίνει ο έμπειρος οφθαλμιατρος που θα σας κάνει το laser.

    Μποροδήμος Χριστόδουλος

    Οφθαλμίατρος

    Ιωάννινα

  • Καλησπέρα,

    Αυτό που περιγράφετε ονομάζεται θόλωση οπισθίου περιφακίου. Η επέμβαση με laser (yag laser καψουλοτομή) για τη διόρθωσή του πραγματοποιείται μια φορά και σκοπό έχει να "καθαρίσει" αυτή τη θολερότητα που έχει προκύψει. Είναι γρήγορη και ανώδυνη και εφόσον πραγματοποιηθεί σωστά δεν έχει παρενέργειες.

    Λυγερού Μερόπη - Έρικα

    Οφθαλμίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Δεν θολώνει ο φακός , θολώνει το περιφακιο που στηρίζει το φακό . Ο καθαρισμός του γίνεται με yag laser και είναι ασφαλής οι παρενέργειες είναι πολύ σπάνιες . Δεν χρειάζεται να επαναληφθεί , μια φορά εφ άπαξ γίνεται

    Τάκης Δημήτριος

    Οφθαλμίατρος

    Κυψέλη

  • Ο ενδοφακος δεν υφισταται καμμια αλλοιωση κατα την διαρκεια του βιου. Εκεινο που συμβαινει εινσι η θολωση του οπισθιου περιφακιου ο λεγομενος δευτερογενης καταρρακτης ο οποιος αντιμετωπιζεται χωρις χειρουργειο με ενα ειδικο laser που λεγεται. Yag. Laser

    Κούλιος Παναγιώτης

    Οφθαλμίατρος

    Περιστέρι

  • Είναι απόλυτα ασφαλές και ανώδυνη. Δεν θα χρειαστεί να ξαναγίνει, μια φορά αρκεί.

    Γεωργόπουλος Μηνάς MD, PgDip, FEBO, FRCOphth, FEBOS-glaucoma

    Χειρουργός Οφθαλμίατρος

    Πειραιάς

  • Μια φορα γινεται το Laser και δεν εχει ιδιαιτερες παρενεργειες.
    Και η οραση καθαριζει ικανοποιητικα .

    Γκορίτσα Άννα

    Οφθαλμίατρος

    Χολαργός