• Laser μυωπίας
  • Υποβλήθηκε 26/04/2024

Καλησπέρα σας, έχω μια ερώτηση σχετικά με τη μυωπία μου. Πριν 2 χρόνια μου βρήκαν μυωπία 1 και 2.75 από 2.5 και 3.5 που ήταν σταθερή για χρόνια από τα 20 μου κ κάτι, πλέον είμαι 37. Τα γυαλιά δεν τα συνήθισα ποτέ γιατί ο οπτικός μου είπε πως με τόση μεγάλη διαφορά πάντα θα είναι λίγο περίεργα όταν τα φοράω. Τώρα ξαναπήγα και μου βρήκαν 2.5 και 3.5 αντίστοιχα. Έκανα νέα γυαλιά αλλά πάλι κάτι δε μου κάθεται καλά, παρόλο που προσπαθώ να τα συνηθίσω εδώ και 2 εβδομάδες. Όταν προσπαθώ να δω τηλεόραση είναι σαν η εικόνα να είναι πιο μακριά από το ένα μάτι και πιο κοντά μου από το άλλο μάτι. Η οφθαλμίατρος επιμένει ότι είναι σωστοί οι βαθμοί κι ότι θέλω χρόνο να συνηθίσω τα νέα γυαλια κι ότι ήταν λάθος η προηγούμενη διάγνωση. Ειδικά το ένα μου μάτι πονάει και ζορίζεται όταν τα φοράω. Είμαι 37 χρόνων και το ζάχαρο μου είναι φυσιολογικό. Φοράω γυαλιά από τα 15 και η μυωπία μου ήταν σχετικα σταθερη για χρόνια.

1 ειδικός απάντησε

  • Υπαρχουν περιπτωσεις οπου το να φορας τους σωστους βαθμους δημιουργει προβληματα.Ενα καλα ανεκτο γυαλι με ικανοποιητικη οραση ειναι το ζητουμενο!

    Κόκκορης Ιωάννης

    Οφθαλμίατρος

    Παλαιό Φάληρο