• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 01/05/2024

Σας ζήτω τη βοήθεια σας σας παρακαλώ . Μετά από 6 μήνες θεραπείας τώρα μπαίνω σε άλλο φάρμακο . Η μελαγχολία η κατάθλιψη κσι οι κρίσεις πανικού συνεχίζονται .Ειναι βασανιστικό . Επίσης κάθε πρωί που σηκώνομαι ηδη σηκώνομαι με έντονες φοβίες σκέψεις που φαίνεται υπάρχουν ηδη ενώ κοιμάμαι . Κοιμάμαι εδώ και χρόνια με χάπι Ενώ ξέρω τι μου συμβαίνει δεν μπορώ να βοηθήσω τον εαυτό μου κσι φαίνεται ότι τα φάρμακα δεν μς βοηθούν . Δεν έχω αυτοκτονικές τάσεις όμως παρακαλώ να τελειώσει αυτή το βάσανο που περνώ . Σας ευχαριστώ

8 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση και εκτίμηση της κατάστασης ενδεχομενως να υπάρχουν συμπτώματα γενικευμενου άγχους και ειδικής φοβίας.αυτο που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο ενδεχομενως είναι ο συνδυασμός ψυχοθεραπείας και φαρμακευτικγς αγωγής

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα, το καλύτερο θα ήταν να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να λύσετε κάποια απο τα προβλήματα που αντιμετωπίζετε.

    Κονδύλης Αντώνης

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Κατανοώ πόσο δύσκολη και βαριά μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση είναι για εσάς. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι δεν είστε μόνος/η σας σε αυτήν τη μάχη και υπάρχουν άνθρωποι και επαγγελματίες που μπορούν να σας βοηθήσουν. Πρώτα απ 'όλα, είναι σημαντικό να συνεχίσετε να επικοινωνείτε με τον γιατρό σας σχετικά με την αντίδρασή σας στα φάρμακα και την πορεία της θεραπείας. Είναι δυνατόν να χρειαστεί να προσαρμοστεί η δοσολογία ή να αλλάξει το φάρμακο για να επιτευχθεί η καλύτερη δυνατή αντίδραση. Επιπλέον, μια προσέγγιση πολλαπλών προσεγγίσεων μπορεί να είναι χρήσιμη. Πέρα από τη φαρμακευτική θεραπεία, η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει να ανακ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Κατανοώντας πλήρως τη δυσκολία της κατάστασής σας, είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι οι μακροχρόνιες προκλήσεις όπως η μελαγχολία, η κατάθλιψη και οι κρίσεις πανικού απαιτούν μια συνεπή και πολυεπίπεδη θεραπεία.
    Η διαδικασία που περιγράφετε, συμπεριλαμβανομένης της αλλαγής φαρμάκων μετά από εξάμηνη θεραπεία, είναι μέρος αυτής της προσπάθειας για μείωση των συμπτωμάτων. Είναι επίσης κρίσιμο να αναγνωριστεί η σημασία της υπομονής και της συνέπειας καθ’ όλη τη διάρκεια της θεραπευτικής διαδικασίας.
    Η ψυχοθεραπεία, σε συνδυασμό με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή, θα σας προσφέρει την αναγκαία υποστήριξη για να αντιμετωπιστούν οι φοβίε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μιλήστε με τον ψυχίατρο σας, μήπως χρειάζεστε και κάποια νοσηλεία, για να δοκιμαστούν φάρμακα και να βρεθούν αυτά που θα σας βοηθήσουν. Γίνεται πλέον και γενετικός έλεγχος του ποια φάρμακα μπορεί να σας βοηθήσουν πιο αποτελεσματικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Θα σας βοηθησει πολυ η ψυχοθεραπεια ψυχαναλυτικου τυπου

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη είναι αυτή η κατάσταση για εσάς. Είναι σημαντικό να συνεχίσετε να ζητάτε βοήθεια και υποστήριξη από ειδικούς. Πρώτον, επικοινωνήστε με τον γιατρό σας για να συζητήσετε την τρέχουσα θεραπεία σας και τις εναλλακτικές επιλογές. Επίσης, η ψυχοθεραπεία μπορεί να είναι χρήσιμη για να αντιμετωπίσετε τις φοβίες και τις σκέψεις που σας απασχολούν. Μην διστάσετε να ζητήσετε υποστήριξη από αγαπημένα πρόσωπα ή από επαγγελματίες ψυχικής υγείας. Πάντα υπάρχει βοήθεια διαθέσιμη και είναι σημαντικό να μην αισθάνεστε μοναξιά.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Θα προτεινα να κάνετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας σε συνδυασμό με τα φάρμακα που παίρνετε.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι