• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 30/04/2023

Πώς μπορώ να βοηθήσω το γιό μου... έχει κατάθλιψη περνε φάρμακα από ψυχίατρο επίσης κάπνισε είναι αρνητικός σε όλα λέει ότι μας μισοί... δεν ξέρω τι να κάνω ....καμία φορά σκέφτομαι να φύγω να τους παρατήσω...προσπασισα να φύγω με πωναει...

26 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο άμεσα για να βοηθήσετε και περισσότερο τον γιό σας, Επιπλέον να μιλήσετε και εσείς για ότι σας απασχολεί με ψυχολόγο. Δρ Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία Ψυχολόγος-γνωσιακή-αναλυτική ψυχοδυναμική ψυχοθεραπεύτρια msc phd

    Αλεξοπούλου Κωνσταντίνα-Μαρία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Η κατάθλιψη είναι νόσος της διάθεσης που αντιμετωπίζεται φαρμακευτικά και ψυχοθεραπευτικά . Εφόσον το παιδί παίρνει ήδη φάρμακα καλό θα ήταν να επισκευθεί ψυχολόγο και να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Εξαρταται απο την ηλικία του γιου σας. Αν είναι ανήλικος ή όχι. Σε οποία περίπτωση καλο θα ήταν να λάβετε κι εσείς ψυχολογική υποστήριξη ή θεραπεία οικογένειας.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Για να μπορέσετε να βοηθήσετε το γιο σας θα πρέπει να το θέλει και εκείνος. Σίγουρα θα κάνετε το καλύτερο δυνατόν και ό,τι περνάει από το χέρι σας αλλά εάν συνεχώς προσπαθείτε και ματαιώνεστε, ενώ ταυτόχρονα βιώνετε πολλαπλά αρνητικά συναισθήματα λόγω της κατάστασης, χρειάζεστε και εσείς υποστήριξη.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Λυπάμαι πολύ για τη δυσκολία που αντιμετωπίζετε. Ζητήστε βοήθεια από το γιατρό του πως να τον αντιμετωπίσετε. Ίσως σας βοηθήσει μια συμβουλευτική.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Ακούγεστε αρκετά ζορισμένη, ίσως μιλήσετε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή πριν λάβετε κάποια μεγάλη απόφαση. Να πάρετε χρόνο και χώρο να καταλάβετε τι νιώθετε και τι επιθυμείτε. Αν εσείς στηριχτείτε και ισορροπήσετε μετά θα μπορείτε να είστε και πιο βοηθητική με τον γιο σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αυτό που μπορείτε να κάνετε και πρέπει να κάνετε είναι να φροντίσετε τον εαυτό σας. Πηγαίνετε να κάνετε ψυχοθεραπεία ώστε να μπορέσετε να τακτοποιήσετε τον ψυχικό σας κόσμο και να βρείτε την δύναμη να κάνετε τις κατάλληλες για την περίπτωση ενέργειες. Δεν ξέρω τι έχει ο γιός σας (τι κάπνισε; καπνό ή κάτι άλλο- είναι ενήλικος ή όχι;) αλλά εσείς φαίνεστε να έχετε ταλαιπωρηθεί πολύ....

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Εισηγούμαι να συμβουλευτείτε κάποιο συστημικό ή συνθετικό ψυχοθεραπευτή και ΑΝ χρειαστεί να δει και τον γιο σας.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Να τον πείσετε να επισκεφτεί τον θεράποντα ψυχίατρο του

    Σερίφ Δαμάδογλου Εκρέμ

    Ψυχίατρος

    Κομοτηνή

  • Καλησπέρα σας.
    Το θέμα είναι να θέλει ο γιος σας να βοηθηθεί, κάνοντας ψυχοθεραπείας. Τα θέματα ψυχικής υγείας είναι σοβαρά και χρειάζονται αντίστοιχη μέριμνα.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας,

    Ο γιός σας είναι ενήλικας ή ανήλικος; Λαμβάνει λέτε ψυχιατρική αγωγή για καταθλιπτική συμπτωματολογία. Κάνει παράλληλα και Ψυχοθεραπεία;

    Αυτά είναι κάποια ερωτήματα γύρω από την κατάθλιψη του γιού σας.

    Φαντάζομαι όμως πως και εσείς αντιμετωπίζετε δυσκολίες που σχετίζονται με την κατάθλιψη του γιού σας.

    Εάν θεωρείτε πως ο γιός σας θα μπορούσε να ωφεληθεί από την ψυχοθεραπεία, ωστόσο δεν το επιθυμεί , ενώ παράλληλα εσείς θα θέλατε αλλαγή στη σχέση σας, μπορείτε εσείς οι ίδιοι να μπείτε σε ένα θεραπευτικό πλαίσιο.

    Η προσωπική μας αλλαγή αναπάντεχα αλλάζει και τις σχέσεις με τους γύρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Στο αεροπλάνο οι οδηγίες απογείωσης λένε "παρακαλώ βάλτε τη μάσκα σας πριν βοηθήσετε το διπλανό σας στη δική του". Δεν μπορούμε να βοηθήσουμε κάποιον αν πρώτα δεν είμαστε εμείς καλά.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Σε μια οικογενεια μπορενα μελος να εκδηλωνει καποιο προβλημα ομως ολο το συστημα μπορει να νοσει..να χρειαζεται υποστηριξη...σκεφτειτε οτι μπορει να σας βοηθησει να βαλετε τις σκεψεις σας σε μια ταξη εαν ζητηετε βοηθεια απο καποιον οικογενειακο θεραπευτη

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Αν δεν τον βοηθάει ο συγκεκριμένος ψυχίατρος επισκεφτείτε άλλον ψυχίατρο καθώς και ψυχολόγο ταυτόχρονα

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλημέρα σας, ένας ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει !
    Μπορείτε να καλέσετε στο ολιστικό κέντρο ψυχοθεραπείας μας και να σας ενημερώσουμε σχετικά !

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας, σίγουρα η εγκατάλειψη δεν αποτελεί την καλύτερη λύση. Σε αυτά που περιγράφετε νιώθω ότι παρουσιάζεται και η δίκη σας ανάγκη για βοήθεια. Συμπληρωματικά με την αγωγή του γιατρού θα ήταν αρκετά βοηθητική η έναρξη ψυχοθεραπειας για τον γιό σας. Ωστόσο αυτό απαιτεί ο ίδιος να επιθυμεί και να θέλει ενεργά να συμμετέχει σε μια τέτοια συνθήκη. Από την δίκη σας πλευρά, αν νιώθετε ότι δεν μπορείτε να διαχειριστείτε ικανοποιητικά την συνθήκη αυτή, θα ήταν χρήσιμο να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία έτσι ώστε να αναπλαισιωσετε καλύτερα και αποτελεσματικότερα την παρούσα κατάσταση.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πραγματικά για το φορτίο που κουβαλάτε. Θεωρώ σημαντικό να γνωρίζω αν ο γιος σας είναι ενήλικος ή ανήλικος. Σε κάθε περίπτωση, τα φάρμακα λίγες φορές φέρνουν από μόνα τους αποτέλεσμα. Καλό είναι να συνδυάζονται με ψυχοθεραπεία σε συστηματική βάση. Θα πρότεινα να απευθυνθεί ο γιος σας σε κάποιον ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή.

    Εναλλακτικά, αν ο ίδιος παραμένει αρνητικός σε αυτή τη πρόταση, και εφόσον θέλετε εσείς να κάνετε κάτι για να τον βοηθήσετε, θα πρότεινα να ξεκινούσατε ο ίδιος/η ίδια ψυχοθεραπεία. Θα σας βοηθήσει να διαχειρίζεστε καλύτερα τη κατάσταση που βιώνετε και να βρείτε τις λύσεις που επιθυμείτε.

    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • εχει αναγκη απο συστηματικη ψυχοθεραπεια.

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Η λύση δεν είναι να φύγετε εσείς, αλλά να του δώσετε χώρο και χρόνο να αναρρώσει. Προσπαθήστε να πάρετε μία απόσταση από τα πράγματα και όταν του μιλάτε να είστε ήρεμη/μος. Επίσης μπορείτε να συμβουλευτείτε έναν ειδικό για το πώς να του φερθειτε.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Εκτός από τον ψυχίατρο θα πρέπει το παιδί να βοηθηθεί παράλληλα και από ψυχοθεραπεία. Το ότι λέει ότι σας μισοί , είναι μία κραυγή βοήθειας την οποία και χρειάζεται.
    Επίσης και εσύ χρειάζεσαι υποστήριξη ώστε να αντιμετωπίσεις αυτές τις καταστάσεις.
    Να αντλήσεις δύναμη από κάπου.
    Να αποδεχτείς το γεγονός ότι οι γονείς κάνουν λάθη , γατί άνθρωποι είναι κι αυτοί.
    Να συμφιλιωθείς με τον εαυτό σου.
    Να θέσεις ένα πρόγραμμα δράσης.
    Η φυγή δεν είναι λύση. Όπου και να πας στο πρόβλημα θα σε ακολουθεί.
    Πρέπει να το αντιμετωπίσεις με αγάπη ,επιείκεια και κατανόηση και για εσένα αλλά και για τους γύρο σου.

    Αφροδοπούλου Ελένη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Εάν ο γιος σας είναι ενήλικος ίσως χρειάζεται να έχει τον δικο του χώρο . Εάν όχι είναι καλό να απευθυνθείτε σε έναν ψυχοθεραπευτή , τα παιδιά μεταφέρουν και κουβαλούν τα προβλήματα των γονιών , όποτε θα σας βοηθήσει και τους δυο.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Το να φύγετε δεν είναι η λύση. Ίσως χρειάζεται να δείτε πρώτα εσείς κάποιον για να σας συμβουλέψει, ανάλογα με την περίπτωση του γιού σας, και ίσως αυτό να τον βοηθησει να ζητήσει κι εκείνος βοήθεια από ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Είναι πολύ δύσκολο να είστε γονιός ενός ατόμου που ταλαιπωρείται από κατάθλιψη. Χρειάζεστε πρώτα από όλα εσείς την στήριξη και τις πηγές δύναμης σας, ώστε να είστε σε θέση να τον βοηθήσετε. Η φαρμακευτική αγωγή δεν είναι πολλές φορές αρκετή για την καταπολέμηση της κατάθλιψης. Μπορείτε να τον παροτρύνεται να επισκέπτεται τακτικά έναν ψυχοθεραπευτή. Εσείς από πλευράς σας μπορείτε μόνο να τον υποστηρίζετε και να του δίνετε την φροντίδα που θα το βοηθήσει. Παρόλα αυτά, πρέπει να καταλάβετε ότι αν δεν θελήσει ο ίδιος να βοηθηθεί, εσείς δεν μπορείτε να τον αναγκάσετε να γίνει καλύτερα. Δεν έχετε αποκλειστικά την ευθύνη για κάτι τέτο... Διάβασε περισσότερα

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Γειά σας!

    Βρίσκεστε σε δύσκολη θέση και είναι φυσικό να νιώθετε απογοήτευση!
    Δείτε ένα έμπειρο ψυχολόγο (Καλό θα ηταν να μιλήσετε και με ψυχίατρο!) για να σας καθοδηγήσει σχετικά με τις επιλογές που έχετε και τα βήματα που μπορείτε να ακολουθήσετε !

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • συμβουλευτείτε τον ψυχίατρο που ξέρει κ τον γιο σας

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Θα πρέπει να συνεργαστείτε με τον ειδικό ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή που τον παρακολουθεί, εκείνος θα σας καθοδηγήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός