• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 06/06/2023

Καλησπέρα σας , από το προηγούμενο καλοκαίρι έχω παρατηρήσει μια δραματική αλλαγή στο πως λειτουργώ πως νιώθω γενικά μια μεγάλη αλλαγη.Απο τότε έως σήμερα έχει αλλάξει πολυ το πρόγραμμα ύπνου μου κοιμάμαι συνεχεία κι άπλα κάθομαι στο κρεβάτι και κλαίω δεν έχω όρεξη να βγω από το σπίτι ,δεν έχω όρεξη να κάνω κάτι ούτε τις παλιές συνήθειες που είχα ,δεν μου προσφέρουν χαρά πλέον ,ακυρώνω συνεχεία πράγματα που έχω να κάνω δεν βγαίνω πλέον με τους φιλους μου ,το αναβάλω συνεχεία δεν παίρνω χαρά πλέον από αυτό ούτε έχω την δύναμη να βγω από το σπίτι. Υπάρχει μια συνεχείς στεναχώρια κλαίω για διάφορα πράγματα(μου περνούν κι συχνά σκέψης αν πέθαινα τι θα γινόταν μήπως θα ήμουν καλύτερα πάντα σταματάω να σκέφτομαι για τέτοια ενδεχόμενα γιατί τρομάζω με τον εαυτό μου σε τι επίπεδο μπορεί να φτάσω )νιώθω κόπωση πολύ συχνά και ένα πόνο στο στήθος μες την ήμερα και για κάποια λεπτά αγχώνομαι σε σημείο να μην μπορώ να ανασάνω κι προσπαθώ να συγκρατηθώ ο καλύτερος σύμμαχος σε όλο αυτό πιστεύω είναι ύπνος με κάνει να ξεχνιέμαι για λίγο . Το έχω συζήτηση με δυο φίλους με παρέπεμψαν σε ψυχίατρο ένας από τους δυο έχει κατάθλιψη κι είναι σε φαρμακευτική αγωγή μου είπε ότι κάλο θα ήταν να πάω σε ψυχίατρο μου είπε ότι συνήθως σε τέτοιες κατάστασης κάνεις κάποιο τεστ κι από εκεί συμπεραίνουν τι είδους αντιμετώπιση χρειάζεσαι.Φοβαμαι να πάω και συνέχεια το αναβάλω πιστεύετε ότι όντως αυτό μπορεί να είναι κατάθλιψη ή κάτι ποιο σοβαρό

18 ειδικοί απάντησαν

  • Πιστεύω ότι ναι μπορεί να είναι μία κατάθλιψη όμως η κατάθλιψη έχει στάδια και δεν θέλουν όλα φαρμακευτική αγωγή.

    Το σημαντικό είναι να βρεις πώς ήρθε όλο αυτό ..
    Τι το προκάλεσε κι αν δεις ότι δεν λύνεται τότε θα χρειαστείς φαρμακευτική αγωγή.
    Όμως τα πράγματα μπορεί να είναι πολύ πιο απλά και με τη βοήθεια του ειδικού ψυχικής υγείας να μην χρειαστείς φαρμακευτική βοήθεια

    https://vm.tiktok.com/ZGJC539Xm/

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική
    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Μην φοβάστε καθόλου. Μόνο όφελος θα έχετε. Μοιάζει να σας δυσκολεύει αρκετά αυτό που βιώνετε και όσο το αφήνετε, τόσο βυθίζεστε στη θλίψη και την απόγνωση. Ένας ειδικός μπορεί να σας βοηθήσει. Μη διστάσετε.

    Καρμίρη Στέλλα

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Η απάντηση βρίσκεται στα χέρια σας. Τα συμπτώματα που περιγράφετε αντιστοιχούν σε κατάθλιψη, όμως ο σωστός τρόπος είναι να πάτε να σας δει κάποιος ειδικός.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε πρώτα ψυχολόγο να δει αν είναι κάποια καταθλιπτική αντίδραση ή κάτι παραπανω

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι μάλλον , οφείλεται στον εαυτό σας και στην ζωή που σας χαρίστηκε απλόχερα να φροντίσετε τον εαυτό σας άμεσα , να απευθυνθείτε σε ειδικό , σκεφτείτε πόσοι άνθρωποι παλεύουν με δύσκολες ασθένειες και δεν το βάζουν κάτω ?? Οι ψυχικές διαταραχές είναι δύσκολες επίσης όμως έχουν λύσεις φάρμακα και θεραπείες που σε βοηθούν να ζήσεις μια όμορφη και γεμάτη ζωή , πιστέψτε το και σύντομα η ζωή σας θα γεμίσει χαρές , δείτε έναν ειδικό , μην αρκεστεί στο να επιβιωνεται Ζήστε ! , Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Δεν μπορεί να γίνει διάγνωση από εδώ, αλλά είναι ξεκάθαρο ότι δυσκολεύεστε και υπάρχει έκπτωση στην λειτουργικότητα και την ικανοποίηση από τη ζωή σας. Αν φοβάστε να πάτε σε ψυχίατρο, μπορείτε να μιλήσετε με κάποιον άλλο ειδικό ψυχικής υγείας (ψυχολόγο. σύμβουλο ψυχικής υγείας, ψυχοθεραπευτή/τρια). Θα σας προέτρεπα να μπείτε σε μια διαδικασία ψυχοθεραπείας ή συμβουλευτικής δεδομένου και του μεγάλου διαστήματος που ταλαιπωρείστε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ο φίλος σας σας συμβούλεψε πολύ σωστά και το ίδιο συνιστώ και από πλευράς μου. Τι χειρότερο μπορεί να σας συμβεί αν σας εξετάσει ψυχίατρος; Ευτυχώς τα φάρμακα που υπάρχουν για κάθε ψυχιατρική κατάσταση όπως είναι η κατάσταση που περιγράψατε είναι τόσο εξελιγμένα που η σωστή λήψη της αγωγής επιτρέπει στους ανθρώπους που τα λαμβάνουν να είναι καλά (όπως ο φίλος σας). Αν φοβάστε ότι θα πάτε στο ψυχιατρείο σας διαβεβαιώ ότι αυτό δεν γίνεται με το να πάτε στον ψυχίατρο και να πάρετε φάρμακα. Αλλά αν έχετε όντως κατάθλιψη ή κάτι άλλο και δεν πάρετε τώρα την κατάλληλη αγωγή τότε κινδυνεύετε σοβαρά να χειροτερέψετε τόσο πολύ που δεν θα υπάρχει άλλη λ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Ναι δίκιο έχει ο φίλος σου χρειάζεσαι βοήθεια από ειδικο

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • καλησπέρα σας! τα συμπτώματα αυτά περιλαμβάνονται στα κριτήρια κατάθλιψης. Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν ψυχοθεραπευτή.

    Τουρκοχωρίτη Δήμητρα

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Γειά σας!
    Πασχεται απο άγχος και κατάθλιψη και τα συνοδά ψυχοσωματικα συμπτώματα..
    (...αγχώνομαι σε σημείο να μην μπορώ να ανασάνω...)
    Δείτε ένα ειδικό ψυχολόγο ειδικευμένο στην Γνωσιακή- συμπεριφορική ψυχοθεραπεία και εκείνος θα σας καθοδηγήσει!
    Αν χρειάζεται θα σας παραπέμψει και σε ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή...

    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας,

    Περιγράφετε μια γενικότερη δυσκολία, όπως λέτε και εσείς τόσο στη συμπεριφορά και στη λειτουργικότητα όσο και στη διάθεση.

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν όλη αυτή η αλλαγή προέκυψε ξαφνικά ή εάν από το προηγούμενο καλοκαίρι που αναφέρετε, συνέβη κάτι που να την "πυροδότησε".

    Επίσης, αναφέρετε δύο φίλους. Υπάρχει άλλο υποστηρικτικό πλαίσιο/ περίγυρος;

    Θα έλεγα πως δεν είναι τόσο σημαντικό να το ονομάσουμε κατάθλιψη ή κάπως αλλιώς. Σημασία έχει πως μας μεταφέρετε πως δυσκολεύεστε και πως δεν αντλείτε ικανοποίηση και ευχαρίστηση από την καθημερινότητα σας.

    Θα σας συμβούλευα να επισ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Νομίζω ότι έχεται αναγκη για να σας ακούσει πραγματικά κάποιος και να μοιραστείτε αυτα που νιώθετε. Όταν λέω να μοιραστείτε είναι η αλληλεπίδραση με αυτόν που σας ακούει που μετράει περισσότερο δεν μπορεί να είναι φίλος η πολύ κοντινός σας άνθρωπός αλλά κάποιος που δεν ταυτίζεται μαζί σας . Ετσι θα νιώσετε πως είναι να μοιράζεσταε με κάποιον που δεν ειναι ταυτισμένος μαζί σας και αυτό είναι που μας συνδέει με την ζωή και την ζωτικότητα μέσα μας . κατόπιν θα χρειαστεί να δείτε την σχέση σας με την ζωτικότητα μέσα σας και να μαθετε να την χειρίζεστε συνειδητά.

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Γεια σας,
    Τα συμπτώματα που περιγράφετε όντως παραπέμπουν σε κατάθλιψη, για μια πιο σωστή διάγνωση θα πρέπει να απευθυνθείτε είτε σε εναν ψυχίατρο είτε σε κάποιον ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή. Ο ψυχίατρος είναι αυτός που χορηγεί φαρμακευτική αγωγή, ενώ ο ψυχολόγος όχι. Με τον ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή μπορείτε να εξερευνήσετε και να δουλέψετε τις αιτίες που έχουν δημιουργήσει αυτήν την κατάσταση. Εάν το να επισκεφτείτε ψυχίατρο σας φαίνεται πιο δύσκολο, μπορείτε αρχικά να κάνετε συναντήσεις με έναν ψυχολόγο, και εν συνεχεία να δείτε αν θελετε να πάτε και σε ψυχίατρο, ώστε παράλληλα με την ψυχοθεραπεία να πάρτε και κάποια αγωγή που θα βοηθήσει στο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χορομίδου Δανάη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αγία Παρασκευή

  • Καλημέρα σας η συμπτωματολογία που περιγράφεται σε ένα βαθμό χαρακτηρίζει κάποια από τα συμπτώματα μιας καταθλιπτικής διάθεσης. Ωστόσο απαιτείται εκτενέστερη διερεύνηση σχετικά με αυτό.
    Παρόλα αυτά και εφόσον το πρόβλημα όπως το αναφέρεται εμφανίζει μεγάλη ένταση και σας προκαλεί έντονη δυσφορία στην λειτουργικότητα της καθημερινότητας σας θα ήταν σίγουρα βοηθητικό να επισκεφθείτε κάποιον ψυχίατρο έτσι ώστε να γίνει ένας επαρκής και αναλυτικότερος έλεγχος σχετικά με αυτό που σας δυσκολεύει με σκοπό την αποτελεσματική αντιμετώπιση.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Περγράφετε αγχώδη και καταθλιπτικά συμπτώματα, πηγαίνετε σε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • φοβάστε να πάτε στον γιατρό να σας πει τι έχετε, και δεν λυπάστε τον εαυτό σας για όλο αυτό που περνάτε;

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Αυτή η αλλαγή που βιώνετε σας έχει αλλάξει την καθημερινότητα και σας δυσκολεύει πολύ, όπως ακούω. Θα μπορούσατε να κλείσετε ένα ραντεβού με σύμβουλο ψυχικής υγείας για να μιλήσετε για ό,τι σας προβληματίζει ή σας ταλαιπωρεί και να δείτε μαζί αν χρειάζεστε ψυχίατρο σε μετέπειτα στάδιο.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας.
    Από την περιγραφή σας διαφαίνεται ότι βιώνετε κατάθλιψη. Εφόσον τα συμπτώματα διαρκούν, επιμένουν και δεν υποχωρούν, είναι μη ταιριαστό να αφήνετε τον εαυτό σας να υποφέρει.
    Ενδείκνυται να επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας και να συζητήσετε τη μεγάλη αυτή δυσκολία που διάγετε.
    Με εκτίμηση.

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας