• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 07/05/2024

Καλησπέρα! Εχω την μητέρα μου με βαριά κατάθλιψη εδώ κ τρία χρονια πίνει αντικαταθλιπτικά ζαναξ κλπ κατά καιρούς έχουμε σκαμπανεβάσματα στην ψυχολογία της (κλάμα, κρίσεις πανικού, ανησυχία) άλλες φορές είναι καθηλωμένη στο κρεββάτι ήρεμη άλλες φορές θέλει να βγει να περπατήσει να πάει μια βόλτα . Αυτό το διάστημα ο γιατρός μας πρότεινε να διακόψουμε σταδιακά τα ζαναξ (για μια ακόμη φορά) και όπως ήταν αναμενόμενο ξεκίνησαν τα κλάματα, η ανησυχία και μας λέει ότι κάποιος της μιλάει κάρα της διάρκεια της μέρας στα αυτί κ της λέει να κάνει πράγματα το είπαμε στη γιατρό κ μας είπε να ξεκινήσει τo olancek (ενα κάθε βράδυ) το πίνει 20 μέρες τώρα και από χθες που ξύπνησε απέκτησε δυσκολία μεγάλη στο βάδισμα( αστάθεια κ μικρά μικρά βηματάκια με πολύ δυσκολία) κ ενώ είναι 67;ετών δείχνει εικόνα γυναίκας 90 στο βάδισμα . Υπάρχει περίπτωση το φάρμακο αυτό να έχει δημιουργήσει όλο αυτό ;; Επίσης ήθελα να σας πω ότι στην αρχή της θεραπείας της είχε πάρει το zeprexa (ίδια δραστική ουσία) για 2-3 μηνες και είχε παρουσιάσει ψεύδη εικόνα παρκισονικου ατόμου και μετά από εξετάσεις (dat scan) αποδείχτηκε ότι δεν έχει Πάρκινσον κ ο γιατρός μας είχε πει τότε μπορεί αυτή την δυσκινησία να την έχουν προκαλέσει τα φάρμακα .. υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στο olansec η ξαφνική αλλαγή στην κίνηση της;;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί το φάρμακο να την δυσκόλεψε, μιλήστε με τον ψυχίατρό σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα, η χορήγηση φαρμακευτικής αγωγής είναι μια ιατρική πράξη που περιλαμβάνει και την ενημέρωση σχετικά με τις πιθανές παρενέργειες ενός φαρμάκου. Επίσης ,αποτελεί μια εξατομικευμένη παρέμβαση για την οποίος μόνος αρμόδιος να απαντήσει υπεύθυνα είναι ο θεράποντας ιατρός.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος