• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 16/06/2023

Γέννησα πριν 2 μήνες και από τότε με πήρε ο κατήφορος εχω συνέχεια αρρωστοφοβια πίνω αντικαταθλιπτικά αλλά δεν βλέπω κάποια διαφορά θέλω να επισκέπτομαι συνέχεια το νοσοκομείο την κόρη μου δεν την προσεχω είμαι χάλια

24 ειδικοί απάντησαν

  • Άμεσα σε ψυχίατρο και παράλληλη ψυχοθεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • χρειάζεστε να απευθυνθειτε σε καποιον ψυχολογο πιθανο να εχετε επιλοχεια καταθλιψη. θα σας βοηθησει καποιος ειδικος να το διαχειριστείτε.

    Σαμπά Ναταλί

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Χρειάζεστε και ψυχολογική υποστήριξη για να μπορέσετε να φροντίσετε το μωρο

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλησπερα σας θα προτεινα να ξεκινάγατε καποιες συνεδρίες ψυχοθεραπειας εστω και διαδυκτυακα.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Πολύ πιθανόν να πάσχετε από επιλόχειο κατάθλιψη. Αυτό που βιώνετε μπορεί να αντιμετωπιστεί με ατομική εργασία και να διδαχθείτε εργαλεία και τεχνικές με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας που θα σας βοηθήσουν πολύ να απελευθερωθείτε από όλο αυτό.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,

    Όπως πιθανόν να γνωρίζετε και η ίδια, η περίοδος μετά την εγκυμοσύνη και την συνακόλουθη γέννα, αποτελεί αρκετά μεγάλη πρόκληση για μια γυναίκα, δεδομένων όλων των αλλαγών που επιτελούνται τόσο σε ατομικό επίπεδο (σωματικά), όσο και σε επίπεδο λειτουργίας και καθημερινότητας.

    Αναφέρετε ότι λαμβάνεται αντικαταθλιπτική αγωγή, οπότε καταλαβαίνω πως συνεργάζεστε με κάποιον Ψυχίατρο, σωστά;

    Υπάρχουν αρκετές ερωτήσεις που θα ήθελα να κάνω όπως εάν είχατε μια εύκολη ή δύσκολη εγκυμοσύνη και γέννα, εάν έχετε υποστηρικτικό περιβάλλον και τη στήριξη του περίγυρου και εάν ζητήματα διάθεσης υπήρχαν και στο παρε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Ψυχιατρος ή άλλος ιατρος έδωσε αγωγή μάλλον χρειάζεται ευρύτερη αντιμετωπιση

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αγαπητή φίλη, πολλές γυναίκες έχουν περάσει στο παρελθόν παρόμοια κατάσταση έπειτα από γέννα. Επίσης, αν είχες κάποια δυσκολία κατά τη διάρκεια της, τότε η κατάσταση, γίνεται ακόμη πιο δύσκολη.
    Πέρα από τα αντικαταθλιπτικά θα σου πρότεινα να επισκεφτείς έναν ειδικό ψυχικής υγείας και μαζί να κατανοήσετε τι ακριβώς πυροδότησε αυτό που σου συνέβη ώστε να το λύσετε και να μπορέσεις να απολαύσεις όμορφες στιγμές με το κοριτσάκι σου..

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική
    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Τα φάρμακα Δεν αντιμετωπίζουν το αίτιο αλλά μόνο το σύμπτωμα. Εάν θέλετε ουσιαστική βοήθεια απευθυνθείτε στην ψυχοθεραπεία.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλησπέρα σας σύμφωνα με την περιγραφή σας και εφόσον η συμπτωματολογία όπως αναφέρετε εντοπίζεται από την γέννηση και έπειτα θα ήταν σημαντική η περαιτέρω διερεύνηση της κατάστασης απο κάποιον ψυχιατρο έτσι ώστε να συνεκτιμηθούν όλοι οι παράγοντες που μπορεί να έχουν συμβάλει σε αυτή την κατάσταση. Η έναρξη ψυχοθεραπείας σε κάθε περίπτωση ενδείκνυται και είναι αρκετά βοηθητική στην αντιμετώπιση αυτών των δυσκολιών παράλληλα με την οποία φαρμακευτική αγωγή μπορεί να δοθεί από κάποιον γιατρό.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπερα σας.Αρχικα θα σας προτεινα να μην ειστε τοσο αυστηρη με τον εαυτο σας.Ολα δεν ειναι ασπρο - μαυρο. Πολλες μανουλες διακατεχονται απο αγχος αμφιβολιες σχετικα με το ρολο τους. Σιγουρα υπαρχουν καλα στοιχεια σας που μπορειτε να μεταλαμπαδευσετε στο παιδι σας.Καλη συνεχεια

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Σας παρακολουθεί σταθερά κάποιος γιατρός; Επίσης κάνετε ψυχοθεραπεία; Είναι σημαντικό σε αυτή τη φάση να φροντίσετε εσάς και την υγεία σας για να μπορέσετε να φροντίσετε και το μωρό σας.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλησπέρα σας, πιθανόν η επιλόχιος περίοδος που βιώνετε, καθως και οι ορμονικές διαταραχές αυτή την περίοδο, να σας επηρεάζει. Θα πρότεινα να επισκεφθείτε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας, ώστε να σας καθοδηγήσει περαιτέρω.

  • Γειά σας!

    Φαίνεται ότι πάσχετε απο
    επιλόχεια κατάθλιψη ( Postpartum depression). Εμφανίζεται συνήθως στους πρώτους 3 μήνες μετά τον τοκετό.
    Έως και 20% των νέων μητέρων ενδέχεται να την εμφανίσουν επιλόχεια κατάθλιψη!
    Τα συμπτώματα και κλινική της εικόνα ομοιάζουν με αυτά της κατάθλιψης!
    Ζητήστε βοήθεια άμεσα...
    Ξεκινήστε ενημερώνοντας τον σύζυγο τους συγγενείς και τον γιατρό σας...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα, το χρονικό διάστημα μετά την εγκυμοσύνη είναι πιθανό να συνδέεται με τέτοια συμπτώματα και δυσκολία, είναι μία πολύ δύσκολη περίοδος. Το καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείτε στον ψυχίατρο που σας έγραψε τα αντικαταθλιπτικά και να τον συμβουλευτείτε. Να δείτε αν χρειάζεται κάποια ρύθμιση στην αγωγή που παίρνετε και ίσως να ήταν καλό παράλληλα με την φαρμακευτική αγωγή, να ξεκινήσετε και συνεδρίες, για να έχετε και μία άλλη στήριξη πέρα από τη φαρμακευτική.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας , φαίνεται ότι περνάτε αρκετά δύσκολο και σίγουρα χρειάζεται να φροντίσετε τον εαυτό σας αλλά και την κόρη σας. Θα σας προτείναμε να κάνετε μια πρώτη επισκεψη σε έναν ψυχολογο- ψυχοθεραπευτή. Είναι πολύ πιθανόν να πάσχετε από επιλόχειο κατάθλιψη, κάτι που είναι πολύ πιθανό και συχνό να συμβεί σε γυναίκες που έχουν μόλις γεννήσει. Η άμεση φροντίδα και η κατάλληλη θεραπεια με κάποιον ψυχίατρο αλλά και ψυχολογο - ψυχοθεραπευτή βοηθά να ξεπεράστει

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Αναφέρετε ότι παίρνετε αντικαταθλιπτικά, σας τα δίνει κάποιος ψυχίατρος που σας παρακολουθεί; αν όχι το πρώτο που θα πρότεινα είναι να επισκεφθείτε ψυχίατρο για να μπορέσει να σας δώσει την κατάλληλη αγωγή και να σας παρακολουθεί. Αν ήδη βλέπετε ψυχίατρο συζητήστε περισσότερο μαζί του για τα συμπτώματα και αν τα φάρμακα σας βοηθούν ή όχι.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Είναι σημαντικό σαν ένα πρώτο βήμα ότι αναγνωρίζετε αυτή την αλλαγή στον εαυτό σας. Ο πατέρας του παιδιού είναι παρών; Αν ναι, καλό θα ήταν να αναζητήσετε υποστήριξη από εκείνον.

    Από το μήνυμά σας δεν γίνεται ξεκάθαρο αν σας παρακολουθεί κάποιος ψυχίατρος. Τα αντικαταθλιπτικά θα μπορούσαν να είναι πολύ βοηθητικά στη παρούσα φάση, ωστόσο είναι σημαντικό να είναι ρυθμισμένη η δοσολογία τους, και αυτό γίνεται μόνο μέσω συστηματικής παρακολούθησης από ψυχίατρο. Σας ενθαρρύνω να αναζητήσετε άμεσα σχετική καθοδήγηση.

    Παράλληλα, θεωρώ απαραίτητο να αρχίσετε να μιλάτε σε έναν ψυχολόγο ώστε να α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Νομίζω πρέπει να το συζητήσετε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, 3 μήνες μετά τον τοκετό, οι ορμόνες επανέρχονται στις φυσιολογικές τιμές και θα νιώσετε καλύτερα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • χρειαζεστε αμεσα ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Είναι πολύ πιθανό το γεγονός της γέννησης του παιδιού να έχει φέρει αναστάτωση και να χρειάζεται να επεξεργαστείτε τα συναισθήματα σας. Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό για να βοηθηθείτε και να ανακουφίσετε τα συμπτώματα που σας ταλαιπωρούν.

    Παπαχρηστοπούλου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Κλινική Νευροψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Μοιάζει με επιλοχιο κατάθλιψη καλό θα ήταν να έχετε ανθρώπους να μιλάτε να εκφράζετε αυτά που νοιωθετε χωρίς να σας κρίνουν αλλιώς να βρείτε κάποιον ειδικό , θα βοηθήσει να εκφράζετε τους φόβους και τις ανησυχίες σας χωρίς ενοχές ! Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Εκτός από την φαρμακευτική αγωγή, χρειάζεται να δείτε και ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλό θα είναι να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία με κάποιον ψυχολόγο.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης