• Γαστρεντερίτιδα
  • Υποβλήθηκε 25/04/2024

Καλησπέρα!Πριν απο 2 εβδομάδες περίπου, εμφάνισα ξαφνικά κράμπες στο στομαχι και έκανα διάρροια. Το ίδιο συνέβη και 2 μέρες μετά. Απο τότε δεν έχω ξανά κάνει διάρροια, αλλά έχω μέσα στη μέρα μικρές ενοχλήσεις στο στομαχι, και κατά τη διάρκεια της νύχτας έντονους ήχους από την κοιλιά μου, τυμπανισμο και αέρια τα οποία είναι άοσμα(συγγνώμη για την περιγραφή). Μπορεί να είναι γαατρεντερίτιδα? Σας ευχαριστώ πολύ!

2 ειδικοί απάντησαν

  • 2 εβδομάδες γαστρεντερίτιδα δεν γίνεται.
    Μπορεί στην αρχή να ήταν κάποια γαστρεντερίτιδα και τώρα απλά αργή ανάνηψη, μοιρεί να είναι ευερέθιστο έντερο ή τέλος κάτι άλλο. Αν συνεχίσει ή επιδεινωθεί θα χρειαστεί να σας δει γιατρός.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Οι ιογενείς γαστρεντερίτιδες έχουν κατά κανόνα ένα κύκλο κάποιων (λίγων) ημερών που δίνουν συμπτώματα. Δύο εβδομάδες είναι αρκετά μεγαλύτερο διάστημα. Σε γενικές γραμμές, πυρετός, έντονος πόνος, διάρροιες ή έμετοι είναι συμπτώματα που αν επιμένουν πρέπει να σας κινητοποιήσουν για περαιτέρω έλεγχο. Για τα υπόλοιπα, θα σας συνιστούσα να ακολουθήσετε μια πιο προσεκτική δίαιτα για μερικές ημέρες.

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο