• Εξωσωματική γονιμοποίηση
  • Υποβλήθηκε 09/05/2024

Γεια σας. Κάναμε εξωσωματική με την σύζυγο μου ,λόγω ολιγοασθενοσπερμειας και η όλη πορεία έχει ως εξής: συλλέχθηκαν 16 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν 6, 6 βλαστοκυστες. Πρώτη έμβρυο μεταφορά δύο εμβρύων ,εγκυμοσύνη, παλινδρομη, καρυωτυπος έδειξε τρισωμια 17. Δεύτερη έμβρυο μεταφορά, δύο έμβρυα, βιοχημική. Τρίτη και τελευταία έμβρυο μεταφορά, εγκυμοσύνη, ακούσαμε καρδιά και μετά παλινδρομησε, τρισωμια 7. Θα μπούμε σε νέο κύκλο εξωσωματικής. Το ερώτημα είναι το εξής: Να κάνουμε έλεγχο στα έμβρυα που τυχόν θα προκύψουν πριν την έμβρυο μεταφορά;; Η σύζυγος είναι 38, έχει κάνει εξετάσεις θρομβοφιλιας, αρνητικές. Έχουμε κάνει καρυότυπο ζεύγους, δεν έχουμε τίποτα. Να προσθέσω εδώ ότι στην πρώτη και την τρίτη εμβρυοςμταφορα έγινε αποξεση. Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε, συνεχίζουμε πάλι χωρίς έλεγχο των εμβρύων με ότι αυτό συνεπάγεται ( κι άλλες πιθανές αποξεσεις), ή πάμε σε έλεγχο των εμβρύων όπου και υπάρχει η πιθανότητα κανένα να μην είναι ευπλοιδες; Επισης, τα αποτελέσματα του ελέγχου των εμβρύων, είναι 100% ακριβή χωρίς πιθανότητα λάθους; Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο,αλλά με την σύζυγο δεν ξέρουμε πως θλνα κινηθούμε. Κάθε απάντηση σας θα είναι ωφέλιμη. Ευχαριστώ

2 ειδικοί απάντησαν

  • Σιγουρευτείτε ότι έγινε μικρογονιμοποίηση και μέθοδος διαχωρισμού του σπέρματος. Επίσης, να γίνει έλεγχο στον σύντροφο.

    Παπακωνσταντίνου Ιωάννης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας, Ειδικός Αναπαραγωγής - Λέκτορας, Η.Π.Α.

    Αθήνα

  • Καλησπέρα σας. Το θέμα που αναφέρετε δεν μπορεί να αναλυθεί όσο θα έπρεπε με μια σύντομη απάντηση αλλά αντιθέτως θα χρειαζόταν μια σωστή ενημέρωση κ αξιολογηση των προσδοκιων σας. Γενικά, όμως, θα συνιστούσα εάν σας το επιτρέπει ο νόμος να προβείτε σε χρωμοσωμικο έλεγχο των εμβρύων. Προφανώς αυτό έχει ένα κόστος που πρέπει να δείτε εάν μπορείτε να το υποστηρίξετε κ επίσης δεν σας διασφαλίζει στο 100% αλλά σίγουρα σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό. Λυπάμαι αλλά δεν θα μπορούσα να είμαι πιο σαφής κ να βοηθήσω περαιτέρω αφού δεν γνωρίζω το πλήρες ιστορικό σας.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου