• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 30/04/2024

Τις τελευταιες 3 μερες οταν ερχεται το απογευμα νιωθω κατι σαν μελαγχολια μια δυσθυμια και εναν εσωτερικο αναστεναγμο στο στηθος τι μπορει να ειναι ? Κατι σοβαρο ?

5 ειδικοί απάντησαν

  • Κάτι σοβαρό που να έρχεται μόνο ο κάθε απόγευμα δεν μπορεί να είναι το καταλαβαίνετε κάτι που σας θυμίζει ότι ένα απόγευμα κάτι κακό έγινε η κάτι άσχημο για εσάς ίσως να είναι θέλει διερεύνηση ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Η μελαγχολία και η δυσθυμία που αισθάνεστε μπορεί να οφείλονται σε διάφορους παράγοντες, και δεν είναι απαραίτητα ένδειξη κάποιου σοβαρού προβλήματος. Ωστόσο, είναι σημαντικό να εξετάσετε τις πιθανές αιτίες αυτών των συναισθημάτων και να λάβετε τα αναγκαία μέτρα για να αντιμετωπίσετε την κατάσταση. Αν αυτά τα συναισθήματα συνεχίσουν για μεγάλο χρονικό διάστημα ή αν επηρεάζουν σημαντικά την καθημερινότητά σας, τότε ίσως είναι καλό να συζητήσετε την κατάσταση σας με έναν ψυχολόγο. Αυτός ο επαγγελματίας μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα τα συναισθήματά σας και να αναπτύξετε στρατηγικές για την αντιμετώπισή τους.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Η εμφάνιση συμπτωμάτων μελαγχολίας και δυσθυμίας κατά τις απογευματινές ώρες μπορεί να αντανακλά μια ψυχολογική κατάσταση που χρήζει προσοχής. Η συχνότητα εμφάνισης αυτών των συμπτωμάτων καθιστά σημαντική την αυτοπαρατήρηση και την αναγνώριση των συναισθημάτων που βιώνετε.
    Οι αιτίες μπορεί να είναι πολυδιάστατες και να εντοπίζονται τόσο σε εξωγενείς όσο και ενδογενείς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένων στρεσογόνων καταστάσεων ή ακόμη και βιολογικών παραγόντων.
    Θα σας πρότεινα να ενισχύσετε την αυτοφροντίδας σας, όπως η σωματική άσκηση, ο διαλογισμός ή η δημιουργία ενός προγράμματος χαλάρωσης που θα συμβάλλει στη σταθεροποίηση της διάθεσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Προφανως αγχος, αν εχουν αποκλειστει οι ιατρικες αιτιες

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Αυτά τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορούν να είναι σημάδια διαφόρων προβλημάτων, συμπεριλαμβανομένης της κατάθλιψης, του άγχους ή άλλων ψυχολογικών προβλημάτων. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτά τα συμπτώματα με σοβαρότητα και να συζητήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας για περαιτέρω αξιολόγηση και υποστήριξη. Ο ειδικός θα μπορούσε να σας βοηθήσει να καταλάβετε τι ακριβώς συμβαίνει και να σας προτείνει τις κατάλληλες θεραπείες.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια