• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 10/05/2024

Που οφείλεται το παθολογικό άγχος; Σε λάθος τρόπο σκέψης που γεννά φόβους; Άγχος για οτιδήποτε; Η τα άσχημα γεγονότα όπως ένα άσχημο οικογενειακό περιβάλλον στη παιδική ηλικία;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατή, πιο ανθεκτική και πιο γρήγορη.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότερο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Το παθολογικό άγχος μπορεί να οφείλεται σε πολλούς διαφορετικούς παράγοντες και συχνά είναι μια σύνθεση πολλών παραγόντων. Αυτοί οι παράγοντες μπορεί να περιλαμβάνουν γενετικούς παράγοντες, βιολογικές ανισορροπίες, τραύματα ή στρες, υπερευαισθησία στο άγχος, και αναπτυξιακούς παράγοντες. Ναι, ο λανθασμένος τρόπος σκέψης μπορεί να παίξει σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη του παθολογικού άγχους. Αυτό περιλαμβάνει την υπερβολική ανησυχία, την υπερβολική εκτίμηση του κινδύνου, την αρνητική πρόβλεψη των γεγονότων και την υποτίμηση της δυνατότητας αντιμετώπισής τους. Τέτοιες σκέψεις μπορούν να δημιουργήσουν φόβους και άγχος για διάφορες καταστάσεις, ακό... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα!
    Μπορεί να οφείλεται σε όλα αυτά μαζί η μεμονωμένα το κάθε τι ξεχωριστά, γιατι ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και κουβαλάει τι δική του εμπειρία.!
    Καλή συνέχεια.!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Όλα αυτά ππυ αναφέρετε μπορούν να συντείνουν στο άγχος, σε κάθε περίπτωση υπάρχουν άνθρωποι που από γενετική προδιάθεση είναι πιο ευάλωτοι σε άγχος.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Το παθολογικό άγχος μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένων των γενετικών προδιαθέσεων, του περιβάλλοντος, και των εμπειριών ζωής. Έρευνες έχουν δείξει ότι τόσο γενετικοί παράγοντες όσο και προηγούμενες εμπειρίες, όπως τα άσχημα οικογενειακά περιβάλλοντα, μπορούν να επηρεάσουν την εμφάνιση παθολογικού άγχους. Επιπλέον, λάθος τρόποι σκέψης και αντιλήψεις μπορούν να ενισχύσουν το άγχος, δημιουργώντας φόβους και ανησυχίες για διάφορα θέματα. Συνήθως, η συνδυασμένη επίδραση αυτών των παραγόντων οδηγεί στην εμφάνιση παθολογικού άγχους.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά,
    Αρχικά, το άγχος γενικότερα ώς συναίσθημα είναι απαραίτητο για τον ανθρώπινο οργανισμό..εφόσον βρίσκεται πάντα σε κάποια λογικά επίπεδα..και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί ως <<κακό>> ή κατακριτέο συναίσθημα. Παρόλα αυτά, όταν για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα νιώθουμε έντονο άγχος στο μεγαλύτερο μέρος της ημέρας και δυσκολευόμαστε να το διαχειριστούμε τότε αυτό μπορεί να δημιουργήσει μία σειρά απο προβλήματα...όπως προβλήματα στην σωματική και ψυχική υγεία, στην φυσιολογία του σώματος, στην αναπνοή, καθώς επίσης...και μείωση στην λειτουργικότητα μας... τα οποία μετά με την σειρά τους θ
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Το παθολογικό άγχος μπορεί να οφείλεται σε μια σειρά από παράγοντες, συχνά συνδυαστικά, όπως γενετική προδιάθεση, οι τρόποι σκέψης που μπορεί να ενισχύουν αρνητικά συναισθήματα, σημαντικά άγχη για διάφορες καταστάσεις, καθώς και εμπειρίες από το περιβάλλον, όπως δύσκολα γεγονότα ή άσχημες συνθήκες ζωής κατά την παιδική ηλικία. Η διαχείριση του άγχους περιλαμβάνει την κατανόηση αυτών των παραγόντων και την εφαρμογή στρατηγικών για την αντιμετώπιση τους με τη βοήθεια ειδικών.

    Η Επιστημονική Ομάδα της Ψυχόπλευσης

  • Το παθολογικό άγχος αποτελεί έναν σύνθετο ψυχολογικό μηχανισμό που σχετίζεται στενά με τον λανθασμένο τρόπο σκέψης και την παραγωγή αβάσιμων φόβων. Πολλές φορές, το άτομο εμπλέκεται σε έναν φαύλο κύκλο αδικαιολόγητου άγχους για καθημερινές καταστάσεις, πράγμα που συχνά οδηγεί σε μεγάλη ψυχολογική πίεση.
    Ειδικά, οι παιδικές εμπειρίες και το οικογενειακό περιβάλλον αποτελούν καθοριστικούς παράγοντες στην ανάπτυξη του άγχους, καθώς αρνητικές συνθήκες μπορούν να γεμίσουν το άτομο με ανασφάλειες και φόβους από πολύ μικρή ηλικία.
    Οι επιπτώσεις του παθολογικού άγχους στην ψυχική υγεία είναι ιδιαιτέρως σημαντικές, αφού μπορούν να παρεμποδίσο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής