• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 09/05/2024

μετα απο γεγονοτα ασχημα στη ζωη μου,εχω φοβο στο περπατημα,με αποτελεσμα να στερουμε τις βολτες,φοβαμαι μην πεσω,εχω κανει ολες τις εξετασεις,μαγνητικη εγκεφαλου,αξονικη,εγκεφαλογραφημα,καρδιακες εξετασεις ολες ηταν καλες.Τι να κανω?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατή, πιο ανθεκτική και πιο γρήγορη.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότερο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστη και περίπλοκη μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση για εσένα. Ο φόβος από το περπάτημα μπορεί να είναι πολύ προβληματικός και να επηρεάζει αρνητικά την ποιότητα ζωής σου. Είναι θετικό ότι έχεις κάνει όλες αυτές τις εξετάσεις και όλα τα αποτελέσματα ήταν καλά, αλλά αν η φοβία συνεχίζεται, τότε μπορεί να χρειάζεσαι περαιτέρω υποστήριξη. Ένα επόμενο βήμα θα μπορούσε να είναι να συνεργαστείς με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχολόγο. Αυτός ο επαγγελματίας θα μπορούσε να βοηθήσει να εξερευνήσει τους φόβους σου, να κατανοήσει τις πηγές τους και να σε βοηθήσει να αναπτύξεις στρατηγικές για την αντιμετώπισή τους. Μέσ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Αναγνωρίζετε ότι οι φόβοι έχουν προέλθει από τα άσχημα γεγονότα της ζωής σας, δηλαδή έχει επηρεαστεί δυσμενώς η ψυχολογική σας κατάσταση, με αποτέλεσμα να έχετε σωματικά συμπτώματα. Σας συνιστώ να δείτε Ψυχολόγο για να αξιολογήσει την κατάσταση σας και να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να αποκατασταθεί η ψυχολογική σας ευεξία.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα!
    Καλό θα ήταν να κλείσετε ραντεβού με σύμβουλο ψυχικής υγείας ώστε να βοηθηθείτε στους φόβους που έχετε.
    Καλή συνέχεια!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Φαίνεται οτι τα άσχημα γεγονότα που βιώσατε μαζί με τα συνοδά τους συναισθήματα σας έχουν κάνει να πιστεύετε οτι δεν έχετε ή δεν θα έχετε τον έλεγχο σε αρκετές άλλες καταστάσεις της ζωής σας. Η διαδικασία της ψυχοθεραπείας μπορεί να σας βοηθήσει να πιστέψετε στις δυνάμεις σας και να ανακτήσετε τον έλεγχο της ζωής και της ύπαρξής σας, αφού κατανοήσετε και διαχειριστείτε τις δυσκολίες αυτές που σας προκαλούν αυτη την αίσθηση.

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να σας βοηθήσει να ξεπεράσετε το φόβο σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ο φόβος στο περπάτημα, όπως αναφέρεται, έγινε μετά από δυσάρεστα γεγονότα στη ζωή σας, στερώντας σας το να πηγαίνετε βόλτες. Οι ιατρικές εξετάσεις, όπως μαγνητική τομογραφία, αξονική, εγκεφαλογράφημα και καρδιακές εξετάσεις, έχουν αποκλείσει φυσικά αίτια, γεγονός που μας οδηγεί σε ψυχολογικά αίτια.
    Για αρχή θα σας συνιστούσα να κάνετε μικρές προσπάθειες αντιμετώπισης, όπως το περπάτημα σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον, πχ ένα πάρκο, σταδιακά, μαζί με την υποστήριξη και την κατανόηση από ανθρώπους του περιβάλλοντος σας.
    Εάν παρόλα αυτά αυτός ο φόβος συνεχίζεται καλό θα ήταν να αναζητήσετε βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας ώστε μαζί ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Ο φόβος που αντιμετωπίζετε μετά από αρνητικά γεγονότα μπορεί να συνδέεται με μια σειρά από ψυχολογικούς και φυσιολογικούς παράγοντες. Οι αντιδράσεις του φόβου είναι συχνά αποτέλεσμα της υπερανταπόκρισης του σώματος σε αντιληπτούς κινδύνους. Η θεραπεία μπορεί να περιλαμβάνει τεχνικές όπως η έκθεση στο φόβο και η αποτελεσματική διαχείριση του στρες. Ο ψυχολόγος ή ο ψυχοθεραπευτής σας μπορεί να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε τις ρίζες του φόβου σας και να αναπτύξετε στρατηγικές για να τον χειριστείτε αποτελεσματικά.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια