• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 08/05/2024

Ειμαι 72 ετων συνταξιουχος .. εργασιομανης.. σκληρος ανδρας..αλλα τωρα 5 μηνες διεγνωσθη με καρκινο υψηλου βαθμου...ΑΓΧΟΣ...ΑΥΠΝΙΕΣ..ΦΟΜΑΜΕ ΜΗ ΠΕΘΑΝΩ....Βλεπω φερετρα κασσες..κ.λ.π. Σημειωτεον πολεμησα στην Κυπρο το 1974....ΦΟΒΟΣ ΜΗΔΕΝ...Διαβαζω στο Ιντερνετ οτι εχω 2-4 χρονια ζωης...Βγαινω τα μεσανυκτα στο μπαλκονι και λεω ..------να πηδηξω η να αναψω ενα τσιγαρο...και αναβω ενα ακομα...Σημειωτεον απαγ/εται το καπνισμα πλεον λογω καρκινου....ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας, θα μπορουσατε να δείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε ψυχοθεραπευτικά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Η διαδρομή που έχετε διανύσει στη ζωή σας, σας έχει κάνει έναν άνθρωπο με δύναμη και αντοχή. Μετατρέποντας την εργασιομανία και τη σκληρότητα που σας χαρακτηρίζει σε εργαλεία για να ανταπεξέλθετε στις προκλήσεις, έχετε αντιμετωπίσει τη ζωή με γενναιότητα.
    Ωστόσο, η πρόσφατη διάγνωση του καρκίνου φέρνει μια αναπάντεχη στροφή στο ταξίδι σας, προκαλώντας αναστάτωση στη ψυχική σας ηρεμία προσθέτοντας στην ζωή σας την αγωνία, το άγχος και τον φόβο.
    Μπορεί πράγματι η μάχη στην Κύπρο το 1974 να μην σας έκανε να φοβηθείτε, αλλά τώρα η πάλη ενάντια στην ασθένεια και τη θνητότητα ξεκινά να φαίνεται ως η σκληρότερη μάχη.
    Παρόλα αυτά, η δύνα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μιλήστε με τον ογκολόγο που σας παρακολουθεί να σας συμβουλέψει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι αυτά τα συναισθήματα είναι φυσιολογικά σε μια τόσο δύσκολη στιγμή, αλλά υπάρχουν πόροι και τεχνικές που μπορούν να σας βοηθήσουν να τα αντιμετωπίσετε.
    Σε πρώτη φάση, είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας ή με έναν ψυχολόγο για υποστήριξη και καθοδήγηση. Οι επαγγελματίες αυτοί μπορούν να σας προσφέρουν εργαλεία και τεχνικές για τη διαχείριση του άγχους και των ανασφαλειών σας, καθώς και να σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε τις συναισθηματικές δυσκολίες που προκύπτουν από τη διάγνωση του καρκίνου.
    Επίσης, μπορεί να είναι χρήσιμο να εξερευνήσετε διάφορες τεχνικές ανακούφισης του άγχους και της σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια