• Botox
  • Υποβλήθηκε 30/06/2023

Καλησπέρα είμαι 33 καί κάνω πολύ έντονες εκφράσεις με τά φρύδια και γενικά τελευταία δεν κάνω καί πολύ υγιεινή ζωή πίνω καπνίζω με αποτέλεσμα να έχουν δημιουργηθεί ρυτίδες στο μέτωπο και κάποιες γραμμές από τής ρυτίδες όταν δεν κάνω εκφράσεις η ρυτίδες δεν φαίνονται αλλά οι γραμμές από από τής ρυτίδες φαίνονται μόνιμα καί αυτό δημιουργεί μία άσχημη όψη και το πρόσωπο φαίνεται πολύ ταλαιπορημενο. Η ερώτηση είναι αν κάνω Botox θά φύγουν οι γραμμές και αν κάνω θά πρέπει νά κάνω συνέχεια για το υπόλοιπο της ζωής και αν σταματήσω να κάνω τί επιπτώσεις θά έχει το πρόσωπο???

9 ειδικοί απάντησαν

  • Οπωσδήποτε το Botox είναι μία καλή μέθοδος εξάλειψης των ρυτίδων του μετώπου και περιοφθαλμικά. Κανονικά διαρκεί περίπου 6 μήνες. Εξαρτάται όμως από το βάθος των ρυτίδων και την ποιότητα του δέρματος. Το δέρμα επανέρχεται στην προηγούμενη φάση.

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας
    Η θεραπεία με botox έχει σκοπό να απαλύνει τις ρυτίδες και όχι να τις εξαφανίσει. Το αποτέλεσμα διαρκεί 4-6 μήνες και χρειάζεται επαναλήψεις για να διατηρείται σε αυτήν την κατάσταση. Αφού έχετε ήδη κάποιες ρυτίδες το botox θα καθυστερήσει αυτές να γίνουν πιο έντονες ενώ και να εμφανιστούν νέες.
    Αν σταματήσετε τη θεραπεία απλά θα επιστρέψετε στην αρχική σας κατάσταση .
    Σας ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Με το μποτοξ αντιμετωπίζονται οι ρυτίδες κίνησης και όχι στάσης (αυτές δηλαδη που έχουν γίνει χαρακιές). Αν σταματήσετε απλά θα ξαναφανουν οι ρυτίδες. Δεν θα υπάρχει κάποια δυσμενής επίπτωση

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας
    Είστε από τα άτομα που προληπτικά θα τα βοηθούσε η θεραπεία σε αυτή την ηλικία.
    Ο συνδυασμός της έντονης εκφραστικότητας , με την παρουσία των στατικών ρυτίδων, αποτελεί την απόλυτη ένδειξη για θεραπεία με βοτουλινική τοξίνη.
    Οι γραμμές που έχετε θα απαλυνθούν σίγουρα!
    Πρέπει όμως να σκεφτείτε ότι είναι σημαντικό να τη συνεχίσετε για έπινα διάστημα.
    Στην περίπτωση που το συνδυάσετε και με άλλες τοπικές θεραπείες, μπορεί στη συνέχεια να μη χρειάζεστε να κάνετε τόσο συχνά τη θεραπεία!

    Αντωνιάδης Αθανάσιος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Αν κάνετε botox θα απαλυνθούν ρυτίδες δεν θα εξαφανιστούν. Όμως αν το επαναλαμβάνετε περίπου δύο φορές το χρόνο οι ρυτίδες στο δέρμα σας θα εξαφανιστούν . Τώρα αν σταματήσετε να κάνετε botox θα επανέλθετε σιγά-σιγά στην προτέρα κατάσταση.

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Μπορειτε να κάνετε, θα βελτιωθούν και μετά 5 μήνες θα πανελθουν ιδιες με πριν, αν θέλετε επαναλάμβανε τη θεραπεία, αν δεν θέλετε δεν την επνλμβνετε.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες

  • Η βοτουλινική τοξίνη είναι μια άριστη θεραπεία για τις ρυτίδες έκφρασης του άνω προσώπου.Στην πραγματικότητα μπορεί να τις εξαφανίσει πλήρως! Όμως το αποτέλεσμα στις στατικές ρυτίδες έκφρασης δεν είναι τόσο εντυπωσιακό γι'αυτό κάποιος δεν πρέπει να έχει υπερβολικά υψηλές προσδοκίες όσον αφορά ρυτίδες που έχουν "χαρακτεί"στο δέρμα και είναι ανεξάρτητες των εκφράσεων μας.
    Επομένως η απάντηση είναι πως αν κάνετε botox ναι θα βελτιωθεί κατά πολύ η όψη του προσώπου σας όσον αφορά τις δυναμικές ρυτίδες αλλά οι στατικές ίσως να μην επηρεαστούν τόσο όσο θα θέλατε.
    Η απάντηση στο αν "πρέπει"να κάνετε botox συνέχεια είνα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Εμμανουήλ Γεώργιος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας γενικά οι θεραπειες με botulinum toxin βοηθανε και άμεσα αλλά και μακροπρόθεσμα στην πρόληψη αλλά και στη βελτίωση των ρυτίδων έκφρασης
    Όταν οι ρυτιδες πλέον έχουν εδραιωθεί και είναι στατικές το botox μπορεί να βοηθήσει αλλά με μικρότερη επιτυχία
    Θα πρέπει να σας δω απο κοντά
    Ευχαριστώ

    The Medical Beauty Center - Μανωλουδάκης Νικόλαος MD, MSc, FEBOPRAS & Συνεργάτες

    Πλαστικός Χειρουργός

    Πειραιάς

  • ΝΑΙ ΘΑ ΣΒΗΣΟΥΝ !
    ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΑΝΑ 6 ΜΗΝΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ,
    ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΠΤΩΣΗ !
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!

    Γιαννακάκης Γεώργιος

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος