• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 18/10/2023

Καλησπερα σας . Κανω CrossFit 2-3 χρονια μαζί με τεννις και πριν λίγο καιρό με ειχε πιασει μια θολουρα στα ματια ταυτόχρονα με πονο πίσω στον αυχένα και παράλληλα κατι μυρμηγκιασματα στα δακτυλα κυριως των χεριων. Το κεφαλι δεν έστριβε δεξιά και αριστερά με ταυτόχρονο να τραβηγμα μεχρι την ομωπλατη. ( Πονοκέφαλο πολύ σπάνια έως καθόλου)Τα είχα πάθει και πριν 3 χρόνια τα συμπτώματα αυτά και έφυγα μετα από λίγο καιρό . Επανληθαν τα συμπτωματα ποιο πολυ χωρις να νιωθω πονο αλλου εκτος απο τον αυχενα. Εκανα ακτινογραφια και τοτε και τωρα και δεν βρηκε κατι ο γιατρος. Μου ειπε για φυσικοθεραπειες κάνω μαγνητική. Ξεκίνησα τις φυσικοθεραπείες και τα συμπτώματα έχουν ελαττωθεί αρκετά και αυχένας στρίβει κανονικά με πολύ μικρές ενοχλήσεις. Και τώρα πήρα και την μαγνητική Η μαγνητική έδειξε το εξής: Αυχεναλγία: Στο μεσοσπονδύλιο διάστημα Α4-Α5 ηπια κυκλοτερής αποπλατυνση του ινώδους Δακτυλίου προκαλεί ομαλό εντυπωμα επι του μηνιγγικου σάκου και περιορίζει οριακά το εύρος του δεξιού μεσοσπονδύλιου τρήματος Στο μεσοσπονδύλιο διάστημα Α5-Α6 παρατηρείται χρόνια αποπλατυνση του ινώδους δακτυλίου η οποία προκαλεί Ήπιο πιεστικό εντύπωμα επί του μηνιγγικού σάκου Και περιορίζει οριακά το εύρος του αριστερού μεσοσπονδυλίου τρήματος Η προσθιοπίσθια διάμετρος του νωτιαίου σωλήνα διατηρείται φυσιολογική Δεν παρατηρούνται εστιακου ή διάχυτου τύπου βλάβες στους ελεγχόμενους σπονδύλους Παρασπονδυλικοι χώροι ελεύθεροι Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στα αποτελέσματα και την συμβουλή σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καμία γνώμη δεν είναι αξιόπιστη όταν βασίζεται μόνο στα ευρήματα της μανγητικής εαν δεν γίνει κλινική εξέταση

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα
    Πιστεύω ότι οι μπάρες στην πλατη θα σου ξαναδημιουργήσουν πρόβλημα
    Πρόσεξε αυτές τις ασκήσεις
    Εναλλακτικά κάνε front squat καλύτερα
    Γενικώς ο συνδυασμός cross fit με πολεμικές τέχνες είναι αρκετά βαρύς και καταπονείς πολύ τον εαυτό σου και κατ επέκταση το μυικό σου σύστημα

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Η μαγνητική δεν δείχνει κάτι ανησυχητικό. Να συνεχίσετε τις φυσικοθεραπείες. Θα χρειαστείτε θεραπευτική άσκηση για κάποιες μυικές ομάδες που δέχονται ιδιαίτερο φορτίο από τις προπονήσεις σας και εν΄δεχεται να σχετιζονται με τα συμπτώματα που αντιμετωπίσατε

    Δανάλης Κωνσταντίνος

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Η συμβουλή μας είναι πως από τη στιγμή που η θεραπεία δουλεύει, συνεχίστε την αποκατάσταση σας μέχρι να μην έχετε πια συμπτώματα. Μη δίνετε τόσο βάση στα ευρήματα της μαγνητικής καθώς δε σας βοηθάνε σαν ασθενή.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας από την διάγνωση σας καταλαβαίνουμε ότι το πρόβλημα δημιουργείται από την πίεση στον μηνίγγι κο σάκο στο επίπεδο α4 α5 , πρόκειται για ένα μηχανικό πρόβλημα στην αυχενική μοίρα
    Η φυσικοθεραπεία σας βελτιώνει μόνο ετσι θα ελαχιστοποιηθούν τα συμπτώματα βέβαια χρειάζεται τους κατάλληλους χειρισμούς σε αυτήν την κατευυυνση . Σωστό άσκησιολογιο και θεραπευτικούς χειρισμούς μέσα από την κατάλληλη αξιολόγηση

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι ανησυχητικό, παρόλα αυτά θα πρέπει να γνωρίζουμε την κλινική σας εικόνα οπότε καλέστε μας να κλείσουμε μία αξιολόγηση η οποία είναι δωρεάν.

    Unique Physio Lab (Πέτρος Ανδρέας - Αντωνόπουλος Αναστάσιος Μάριος)

    Φυσικοθεραπευτής

    Μεταμόρφωση

  • Καλημέρα σας! Αφού έχετε ξεκινήσει φυσικοθεραπείες και πάτε καλά, καλό θα ήταν να τα κουβεντιάσετε με τον φυσικοθεραπευτή σας. Και έχετε υπ'όψιν σας, ανεξαρτήτως του τι δείχνει η μαγνητική, τον ασθενή θεραπεύουμε και όχι τη μαγνητική. Από τη στιγμή που βλέπετε την καλυτέρευση συνεχίστε ότι κάνετε. Καλή συνέχεια.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλησπέρα σας ας ξεκινήσουμε με το ότι ευρήματα όπως αυτά που περιγράφονται είναι πολύ συχνά ,ανάλογα με την ηκικία μπορεί να υπάρχουν και σε πληθυσμό χωρίς πόνο στον αυχένα.
    Τώρα θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν τις ενοχλήσεις στα χέρια, αυτή η θολούρα που περιγράφετε μάλλον μοιάζει με ενοχλήσεις λόγω μυικού σπασμού- μυικού τόνου αυξημένου!
    Δεν είναι κάτι τρομακτικό πάντως οι κήλες και πίεση γενικά που υπάρχει στον μεσοσπονδύλιο δίσκο είναι κάτι αρκετά ευμετάβλητο και αλλάζει ανάλογα με τις δραστηριότητες,τη στάση σας και την δύναμη - αντοχή του μυϊκού συστήματος του αυχένα σας, δλδ με την δυνατότητα του να στηρίζει και να απορροφάει Φ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Τα αποτελέσματα δείχνουν ότι έχετε κάποιου βαθμού δισκοπάθεια που μπορεί να ευθύνεται για τα μουδιάσματα στην ωμοπλάτη κ τα χέρια και για τον πόνο στον αυχένα.
    Ωστόσο πονοκέφαλος, θολούρα κτλ είναι σχεδόν πάντα αποτέλεσμα μυϊκών σπασμών
    Φυσικοθεραπεία κ τίποτε παραπάνω

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Τα ευρήματα της μαγνητικής δεν είναι θεαματικά αλλά άλλο να τα διαβάζεις και άλλο να τα βλέπεις…πρέπει λοιπόν οπωσδήποτε να δει τις εικόνες ο ορθοπαιδικός σας…δεν νομίζω ότι έχετε κάτι σοβαρο

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,
    Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΙΣΚΩΝ, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΕΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΘΕΡΑΠΕΙΩΝ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΑςΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΘΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΒΑΡΗ(ΟΧΙ ΜΕΓΑΛΑ ΒΑΡΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΡΤΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ).

    Φιλίππου Χριστούλα

    Φυσικοθεραπευτής

    Καισαριανή

  • Καλησπέρα,
    Έχετε κάποιες αλλοιώσεις εκφυλιστικου τύπου.
    Δεν φαίνεται να είναι όμως προχωρημένη.
    Πρέπει να κάνετε ασκήσεις ενδυνάμωσης της αυχενικής μοίρας. Όταν έχετε βάρος ή πόνο δεν πρέπει να αφήνετε τα συμπτώματα για καιρό γιατί ο σπασμός η τάση Κ η ακινητοποίηση καταστρέφουν την σπονδυλική στήλη γρηγορότερα.
    Να ξεκινάτε άμεσα θεραπείες φάρμακα φυσικοθεραπείες ενέσεις κλπ. Ο,τι σας βοηθάει περισσότερο για να μειώνεται η ταχύτητα της φθοράς στο χρόνο.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό