• Βουλιμία - νευρική ανορεξία
  • Υποβλήθηκε 04/05/2024

Έχω νευρική βουλιμία εδώ και 4 μήνες. Στην αρχή εκανα εμετό μόνο το βράδυ, τώρα νιώθω ότι δεν αντέχω εάν δεν κανω μετά από κάθε γεύμα. Πήρα αρκετά κιλά στην εγκυμοσύνη μου και αφού γέννησα με οδήγησε σε αυτό το άγχος για να τα χάσω. Έχω καθυστέρηση 6 μέρες, πονάω αλλά δεν μου έρχεται περίοδος.. τι να κανω;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζετε τη νευρική βουλιμία και το άγχος που συνοδεύει τις συνέπειές της. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση με σωστό τρόπο. Η νευρική βουλιμία είναι μια δύσκολη κατάσταση και μπορεί να απαιτεί επαγγελματική βοήθεια. Να μην διστάσετε να ζητήσετε υποστήριξη από έναν ειδικό στην ψυχική υγεία όπως ψυχολόγο. Είναι σημαντικό να επικεντρωθείτε σε μια υγιή διατροφή και σε έναν υγιεινό τρόπο ζωής για να χάσετε τα επιπλέον κιλά που αποκτήσατε. Μιλήστε με έναν διατροφολόγο για προσαρμογές στη διατροφή που μπορεί να σας βοηθήσουν. Ο ψυχολόγος θα σας μάθει τεχνικές χαλάρωσης και αντιμε... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να σας βοηθήσει θεραπευτικά

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε από κοντά έναν κλινικό διαιτολόγο και/ή κάποιον σύμβουλο ψυχική υγείας.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλημέρα σας! Θα πρέπει να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή να σας βοηθήσει. Ταυτόχρονα θα μπορούσε να σας παρακολουθεί και ένας διαιτολόγος ώστε αφού αυτό που θέλετε είναι να χάσετε τα κιλά να το πετύχετε με έναν υγιεινό και σωστό τρόπο.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Αυτές τις διατροφικές διαταραχές πχ πρόκληση εμετού μετά από τα γεύματα καλό θα είναι να τα σταματήσετε, είναι πολύ επικίνδυνα για την υγεία σας. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας, να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις και να σας βοηθήσει να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι