• Θέματα σχέσεων
  • Υποβλήθηκε 12/01/2024

Γεια σας,είμαι 36 χρόνων,δεν έχω κάνει ακόμη σχέση,δεν έχω σεξουαλική ζωή,ούτε κοινωνική,ούτε φίλους,ταλαιπωρούμαι από ΓΑΔ,αποφευκτικη διαταραχή προσωπικότητας,χρόνια μοναξιά,με συμπτώματα έντονης ντροπαλότητας,εσωστρέφειας,ανασφαλειών,χαμηλής αυτόεκτιμησης και χαμηλής αυτοπεποίθησης,φόβο απόρριψης,δυσκολία έκφρασης συναισθημάτων. Τα παραπάνω στοιχεία με δυσκολεύουν πάρα πολύ,είμαι απελπισμένος.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα σας. Εχετε ζητήσει βοηθεια απο καποιον ειδικό ψυχικής υγείας; Για την ΓΑΔ αλλά και την αποφευκτική διαταραχή είναι σημαντικό να εμπλακείτε σε μια μακροχρόνια ψυχοθεραπευτική διαδικασία ώστε να μπορέσετε να διαχειριστείτε και να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες που βιώνετε. Καλή δυναμη σας εύχομαι.

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Αυτό που μπορεί να βοηθήσει περισσότερο είναι η ψυχοθεραπεια

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Όλα αυτά τα συμπτώματα και τις ταμπέλες που προσάπτετε στον εαυτό σας, σας τα έχει πει κάποιος ειδικός? Μάλλον τα έχετε σαν ταμπέλα στην καθημερινότητα σας και είναι λογικό να δυσκολεύεστε. Προσπαθείστε να τα αφήσετε στην άκρη και να ξανα γνωριστείτε με τον ίδιο σας τον εαυτό.

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Μπείτε σε θεραπεία με το μοντέλο " θεραπείας σχημάτων " βρείτε κάποιον ειδικό που δουλεύει αυτό το μοντέλο είναι πολύ αποτελεσματικό στην περίπτωση σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ακούω πολύ προσεκτικά και σέβομαι τις δυσκολίες σας. Δεν υπάρχει, όμως, κάποιος άλλος να μας πει πότε είναι κατάλλληλο για εμάς να κάνουμε σχέση ή φίλους.Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι