• Συμβουλευτική γονέων και παιδιών
  • Υποβλήθηκε 13/05/2024

καλησπερα.η κορη μου κλεινει τωρα τα 16 ειναι παιδι που ψαχνει τον εαυτο της σε καλλιτεχνικους δρομους ...αρχισε συνεδρειες με ψυχολογο γιατι ειχε αρχισει τον αυτο τραυματισμο...ειναι 3 χρονια στην ελλαδα μετα απο τον επαναπατρισμο που καναμε μετα το διαζυγιο με τον πατερα της. εχει ακομα δυο μικροτερα αδερφια και ειμαστε ακομα σε φιλοξενια απο τους γονεις μου σε ενα μικρο διαμερισμα.....δεν ειναι καλη στο σχολειο εχει την αρνηση να βελτιωσει της γνωσεις ελληνικων ..παιζει με το ενδεχομενο να μεινει στην ελλαδα η να ξαναφυγει μια θελει μια δεν θελει και τωρα επεσε στο τραπεζι και η επιλογη του λυκειου που δεν ξερει και φοβαται...δεν θελει γενικο γιατι της ειναι δυσκολο θελει επαλ αλλα εγω το φοβαμαι λογο της ψυχολογικης της καταστασης και της αρνησησς για προσπαθεια.δεν ξερω τι να κανω?να τησ δωσω ενα χρονο ισως να μην παει σε κανενα σχολειο να βρεινα δουλεψει με τον εαυτο της?να την αφησω να παει επαλ?να φυγω για γερμανια παλι?προσπαθω να καταλαβω τι ειναι το καλυτερα για αυτην και στο τωρα αλλα και στο αυριο.

6 ειδικοί απάντησαν

  • Η επιλογή σχολείου είναι κάτι που μπορεί να δοκιμάσει. Αν δεν είναι καλή στα μαθήματα, το γενικό λύκειο θα την ρίξει περισσότερο ψυχολογικά. Από το επαλ πλέον υπάρχουν πολλές επιλογές σχολών. Δεν χρειάζεται να αγχώνεστε, βοηθήστε τη να κάνει σωστά βήματα.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Να πάτε σε κάποιον παιδοψυχολόγο για Συμβουλευτικη άμεσα, το να μη πάει σχολείο είναι εντελώς κακή επιλογή

    Μαζί Μπορούμε - Αγγελίδου Ασημίνα

    Παιδοψυχολόγος

    Καβάλα

  • Καλησπέρα,
    Αντιμετωπίζοντας την περίπλοκη φάση της εφηβείας, η κόρη σας βρίσκεται σε μια αναζήτηση του εαυτού της, όπου οι καλλιτεχνικές της τάσεις φαίνονται να παίζουν κυρίαρχο ρόλο, ενώ παράλληλα διαχειρίζεται σημαντικές ψυχολογικές προκλήσεις προκαλώντας αυτοτραυματισμούς.
    Ο επαναπατρισμός στην Ελλάδα, η προσαρμογή, μαζί με τις δυσκολίες στο σχολείο, προσθέτουν επιπρόσθετα εμπόδια στην ήδη δύσκολη περίοδο της ανάπτυξής της. Σε αυτό το δίλλημα, είναι σημαντικό να εξετάσετε τις επιλογές με καθαρό μυαλό, εξισορροπώντας την απαίτηση για το σχολείο και την ανάγκη για στήριξη της ψυχολογικής της κατάστασης.
    Η αξία της ψυχολογικής υπ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Είναι μια σύνθετη συνθήκη που δεν υπάρχει μία σωστή απάντηση. Καλό θα είναι το παιδί να αποφασίσει μόνη της την κατεύθυνση που θέλει, εφόσον δέχεται και μία βοήθεια ψυχολόγου. Θα βοηθούσε κι εσάς για να ξεδιαλύνετε τα θέματα που συζητάτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω την ανησυχία σας. Ήταν αρκετά απότομη η αλλαγή για την έφηβη κόρη σας απ'οσο περιγράφετε και είναι λογικό να έχει κάποια προβλήματα προσαρμογής για ένα χρονικό διάστημα. Αφού το κορίτσι βλέπει ψυχολόγο καλό θα ήταν να διερευνήσουν μαζί τι είναι αυτό που σκέφτεται και την φοβίζει,με αποτέλεσμα να αποφεύγει την οποιαδήποτε προσπάθεια και να συμβουλευτείτε κι εσείς κάποιον ειδικό για τον τρόπο αντιμετώπισης της δυσκολίας της(ακόμα ίσως και την ήδη υπάρχουσα ψυχολόγο)

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καταλαβαίνω πως ανησυχείτε για την κόρη σας και τις επιλογές της για το μέλλον της. Είναι σημαντικό να την υποστηρίξετε και να την καθοδηγήσετε με σεβασμό προς τις ανάγκες και τις επιθυμίες της. Μια καλή προσέγγιση είναι να συζητήσετε μαζί της τις πιθανές επιλογές και να εξερευνήσετε μαζί τις πιθανές συνέπειες. Ένας ψυχολόγος μπορεί επίσης να παράσχει χρήσιμη υποστήριξη και να βοηθήσει στη διαδικασία λήψης αποφάσεων. Είναι σημαντικό να δείξετε κατανόηση και ανοιχτότητα προς τις ανησυχίες και τις επιθυμίες της κόρης σας, ενώ ταυτόχρονα να επισημάνετε τη σημασία της εκπαίδευσης και της ανάπτυξής της.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια