• Πολυκυστικές ωοθήκες
  • Υποβλήθηκε 05/05/2024

Καλησπέρα, είμαι 21 και διαγνωστικά με μικροπολυκιστικες ωοθήκες. Πριν ένα χρόνο είχα ρήξη ωχρού και δε μου είχαν βρει ούτε στο νοσοκομείο ούτε ο ιδιώτης γιατρός που με παρακολουθούσε πολυκυστικες. 4 μήνες μετά τη ρήξη εμφανίστηκε άλλη μια κυστη 4x4 cm που αντιλήφθηκα και με τις σχετικές εξετάσεις το επιβεβαίωσα. Ο γιατρός τότε μου πρότεινε αντισυλληπτικά yasminelle για να αποφευχθεί να ξανά συμβεί, χωρίς πάλι όμως να μου βρει πολυκυστικες. 8 μήνες μετά τα αντισυλληπτικά άλλαξα γιατρό και με ενημέρωσε ότι έχω μικροπολυκυστικες. Είναι δυνατόν να προήλθαν από τα αντισυλληπτικά ή απλώς να μη με είχαν ενημερώσει οι προηγούμενοι;

1 ειδικός απάντησε

  • Καλησπέρα σας. Η διάγνωση των πολυκυστικών ωοθηκών δεν τίθεται μόνο με τον υπέρηχο. Χρειάζονται και άλλα κριτήρια για να πούμε οτι μια γυναίκα πάσχει από το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Δυστυχώς πολλές γυναίκες δεν έχουν την σωστή ενημέρωση πάνω σε αυτό το θέμα. Ελπίζω α σας φανεί χρήσιμη η απάντηση μου.

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου