• Εμφυτεύματα δοντιών
  • Υποβλήθηκε 08/05/2024

Υπάρχει κάποιο χρονικό όριο στο ποσό μετά την εξαγωγή ενός δοντιού μπορεί να μπει το εμφύτευμα; Πχ εάν κάνω μια εξαγωγή σήμερα πρέπει να μπει μέσα στον επόμενο χρόνο και μετά δεν γίνεται η δεν έχει σημασία;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Έχει σημασία γιατί μετακινούνται τα δόντια και μετά δεν υπάρχει χώρος.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Συνήθως μετά από 1 μήνα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • ΟΤΑΝ ΕΞΑΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΔΟΝΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΑΜΕΣΟΤΑΤΑ ΕΜΦΥΤΕΥΜΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα. Ιδανικά προτείνουμε σε 3 μήνες από την εξαγωγή γιατί μετά αρχίζει η απορρόφηση του οστού

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Αν πάτε σε εξαγωγη και σε δεύτερο χρόνο τοποθέτηση εμφυτευματος θα πρέπει να δώσετε 2 μήνες περιθώριο τουλάχιστον για να αναγεννηθεί το κόκκαλο στην περιοχη

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σας! Με την πάροδο του χρόνου μετά από εξαγωγή το οστό των γνάθων ατροφεί. Οι μεγαλύτερες αλλαγές ( συρρίκνωση) κατά όγκο συμβαίνει μετά τους 6 μήνες από την εξαγωγή ενός δοντιού. Συνεπώς σαν ασφαλέστερο διάστημα τοποθέτησης ενός εμφυτεύματος θεωρείτε η ημέρα 0 ( κατά την εξαγωγή ενός δοντιού) έως περίπου 3 μήνες μετά . Μπορείτε σαφέστατα να περιμένετε και περισσότερο απλά αυξάνονται οι πιθανότητες να χρειαστεί κάποια αναγεννητική τεχνική όσο περνάει ο χρόνος.

    Χαραλαμπίδης Βασίλης

    Οδοντίατρος

    Μελίσσια

  • Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να μπει την ίδια μέρα δηλ βγάζεις το δόντι και τοποθετείται άμεσα το εμφύτευμα,στις περισσότερες περιπτώσεις όμως μπαίνει μετά από 3-4 μηνες

    Μουρούτσος Ασημάκης

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Εξαρταται απο την ποιοτητα του οστου , αξιολογηται ακτινογραφικως.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια