• Λιποαναρρόφηση
  • Υποβλήθηκε 21/07/2023

θέλω να κάνω κοιλιοπλαστικη, τι θα μπορούσα να κάνω πριν την επέμβαση ώστε να είναι πιο εύκολη και γρήγορη η αναρρωση?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Εξαρτάται από την ανατομία σας, τον ΔΜΣ, το τοπικό πρόβλημα, το ιατρικό ιστορικό σας, πιθανές συνοδες παθήσεις, κλπ κλείστε ένα ραντεβού για μία αξιόπιστη γνώμη

    Μάνταλος Παναγιώτης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Δίαιτα και γυμναστική

    Δρ. Κόκκαλης Γεώργιος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Χαλάνδρι

  • Η ανάρρωση μετά την κοιλιοπλαστική εξαρτάται από τον πλαστικό χειρουργό αλλά και από την ιδιοσυγκρασία του ατόμου

    Καποσίτας Νώντας

    Πλαστικός Χειρουργός

    Αθήνα

  • Διακοπη καπνισματος, διατροφή και γυμναστική θα βοηθουσαν για την καλύτερη φυσική κατασταση και την ευκολοτερη αποθεραπεία.

    Κατράνα Φανή

    Πλαστικός Χειρουργός

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας.
    Το ιδανικό είναι να είστε στο επιθυμητό βάρος που θα διατηρήσετε μετά την εγχείρηση.
    Σας ευχαριστώ

    Καλούδης Ιωάννης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Πριν την κοιλιοπλαστικη, μπορείτε να βελτιώσετε την γρήγορη ανάρρωσή σας. Επιλέξτε ένα εξειδικευμένο πλαστικό χειρουργό, που θα συζητήσετε όλο το ιστορικό της υγείας σας, ένα πρόγραμμα υγιεινής διατροφής, παύση καπνίσματος, άσκηση και διαχείριση του στρες. Είμαι διαθέσιμος να σας εξηγήσω από κοντά, όλες τις λεπτομέρειες της επέμβασης, καθώς κάθε περίπτωση είναι μοναδική και απαιτεί διαφορετική προσέγγιση.

    Παντελίδης Μάνος

    Στρατιωτικός Ιατρός, Διευθυντής Πλαστικής Χειρουργικής 251 Γενικού Νοσοκομείου Αεροπορίας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Ιδανικά θα πρέπει να είστε στο κατάλληλο βάρος. Αν έχετε περιτά κιλά καλό θα ήταν να τα χάσετε πρώτα. Θα πρέπει να μην καπνίζετε και να περιορίσετε την κατανάλωση αλκοόλ. Γενικά καλό θα ήταν να σας εκτιμήσει ένας Πλαστικός Χειρουργός για να σας πει ακριβώς τι χρειάζεστε

    Παπάς Θανάσης

    Πλαστικός Χειρουργός

    Θεσσαλονίκη

  • Να χάσετε κιλά αν είστε υπέρβαρη και να περιορίσετε το κάπνισμα αν καπνίζετε

    Κίμων Ταμπαρόπουλος

    Πλαστικός Χειρουργός

    Λαμία

  • Γυμναστική και απώλεια βάρους.

    Ακτσαλής Ευάγγελος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Πλαστικός Χειρουργός

    Σέρρες