• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 01/05/2024

Ποιά η σχέση της Prolia και των διαφόρων οδοντιατρικων πραξεων, πχ εξαγωγές, εμφυτεύματα;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειαζεται να γινει διακοπη της prolia σε θεραπειες με αιμορραγια.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • το prolia ειναι διφωσφονικο και εχει ενοχοποιηθει για οστικες νεκρωσεις απο εκει και περα σε συννενοηση με τον θεραποντα ιατρο σας μπορειται να κανετε τα παντα

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα σας, το Prolia ανήκει στην κατηγορία των διφωσφονικών φαρμάκων με βασική ουσία τo denosumab, το οποίο είναι ένα ανθρώπινο IgG2 μονοκλωνικό αντίσωμα που παράγεται σε κυτταρική σειρά θηλαστικού (CHO) με τεχνολογία ανασυνδυασμένου DNA.

    Όσον αφορά στις παρενέργειες που μπορεί να προκαλέσει το Prolia στην στοματική κοιλότητα, έχουν παρατηρηθεί τα παρακάτω:

    Έχει αναφερθεί οστεονέκρωση της γνάθου σε ασθενείς που λάμβαναν denosumab ή διφωσφονικά, μια άλλη κατηγορία αντιαπορροφητικών φαρμάκων. Οι περισσότερες περιπτώσεις αφορούσαν ασθενείς με καρκίνο, ενώ κάποιες άλλες αφορούσαν ασθενείς με οστεοπόρωση.

    Οστεονέκρω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Εξαρτάται από το συνολικό διάστημα χορήγησης του φαρμάκου και την χρονική λήψη της τελευταίας δόσης. Όλα τα στοιχεία θα τα συνεκτιμήσει ο γιατρός σας και θα σας ενημερώσει αν υπάρχει κίνδυνος επιπλοκών μετά από ιατρικές επεμβάσεις στο οστούν των γνάθων, πχ. οστεονέκρωση.

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Αυτο το φαρμακο επιδρα στους οστεοβλαστες/οστεοκλαστες και ενεχει τον κινδυνο να δημιουργηθει οστεονεκρωση σε επεμβατικες διαδικασιες στο οστουν,οπως πχ μια εξαγωγη,η τοποθετηση ενος εμφυτευματος,ακομα και ενας βαθυς καθαρισμος.Θα πρεπει να συμβουλευτειτε και να παρετε την εγκριση πρωτα του ορθοπεδικου/παθολογου που σας παρακολουθει,αυτος να σας ορισει ποτε μπορειτε να κανετε οποιαδηποτε επεμβατικη διαδικασια

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Εάν παίρνετε ProLia προκειμένου να κάνετε μια εξαγωγή, θα πρέπει να την σταματήσετε για ένα 6μηνο προτού κάνετε την εξαγωγη

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Καλό θα ήταν να μιλήσετε με τον γιατρό που σας τα συνταγογραφεί. Γενικά prolia κ επεμβάσεις στο οστό όπως αυτές που λέτε καλό ειναι να αποφεύγονται

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Ανηκουν στην κατηγορια των διφωσφονικων,προοριζονται για τη θεραπεια της οστεοπορωσης κ θα πρεπει αναλογως αν ειναι φια του στοματος η ενεσιμα να διακοπτεται η χορηγηση τους πριν επεμβατικες πραξεις συμφωνα με τις οδηγιες του γιατρου.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη