• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 06/05/2024

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Σήμερα το πρωί σηκώθηκα με μια περίεργη ενόχληση στο έσω του αριστερού χεριού ανάμεσα στο δικέφαλο και τον πήχη. Όταν έκανα μέσα στην ημέρα μια κάμψη, όπως κάνεις κάμψεις δικεφαλα στο γυμναστήριο και ένιωσα κάτι σαν σκίσιμο με πόνο με μια αίσθηση "χρου χρου" κατά την κάμψη. Όταν κάνω διάταση, τεντοματα με ψηλό πονάει. Όταν κλείνω το χέρι πάλι με ενοχλεί εσωτερικά Υ. Γ. Χτες δν είχα απολύτως τπτ.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Χωρίς καμία αιτία???δλδ την προηγούμενη μέρα δεν κάνατε κάτι που θα μπορούσε να προκαλέσει ενόχληση?

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας!Το πιθανότερο είναι ένας μικρός μυϊκός τραυματισμός, μάλλον μικρός εφόσον είναι μικρός ο πόνος!
    Κάποιες μέρες μείωση στα βάρη και την επιβάρυνση του χεριού (τόσο όσο χρειάζεται να μην πονάει) για λίγες μέρες!
    Και μετά σταδιακά τα αυξάνεις!Αν παρ'ολα αυτά συνεχίζει ο πόνος καλό είναι να απευθυνθείτε σε έναν γιατρό.Καλη συνέχεια και περαστικά σας! Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά . Προφανώς να είναι μια μυική βραχυνση στο ωμοβραχιονιο πλέγμα και στην περιοχή του αυχένα , αν συνεχίσει μπορεί να ευθύνεται και ο αυχένας χρειάζεται μετά αξιολόγηση της κατάστασης

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Το περιγράφετε σα κάποια μυϊκή θλάση
    Αν επιμένει επισκεφτείτε έναν ορθοπαιδικο

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος