• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 17/08/2023

Καλησπέρα σας ,πάσχω από δισκοκήλες και εχω αποκτήσει υποδόριο λίπος στο στομάχι και στην κοιλιά καθώς ανέβηκα 10 κιλά από το συνηθισμένο. Εάν ξεκινήσω γυμναστική ems θα 'ξυπνήσει κάποια κήλη και θα μείνω κρεβάτι με το λεγόμενο λουμπάγκο ή θα βοηθήσει στο να χαθούν τα κιλά και να δυναμώσουν οι ραχιαίοι?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Αν δεν κάνετε δίαιτα τα κιλά δεν θα φύγουν...

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Ξεκινήστε γυμναστική όσο επιτρέπει ο πόνος

    Σουκάκος Μιχαήλ

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Σίγουρα θα πρέπει να χάσετε κιλά. Θέλει πολλή προσοχή για να μήν ερεθιστεί κάποια κήλη. Πάντα συνδυάζουμε δίαιτα και άσκηση τα οποία είναι σύμφωνα με τις ανάγκες και τις ιδιαιτερότητες του κάθε ασθενούς.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός - Τραυματιολόγος

    Ανάβυσσος

  • Αν έχετε δίσκο κηλες πρώτα αποσυμπίεση στις κηλες με το DRX9000 και μετά γυμναστική

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • η γυμναστική είναι μια πολύ καλή αρχή για να διατηρηθεί και να εξελιχθεί η κίνηση. υπάρχουν περιορισμοί φυσικά που αξιζει να ορισθούν από κοντά σε συζήτηση με εξειδικευμένο ( πχ νευροχειρουργό ή φυσίατρο , ορθοπεδικό)

    Σφήκας Σπύρος

    Νευροχειρουργός

    Κολωνάκι

  • Χαίρεται. Ευχαριστώ για την ερώτηση. Συνήθως η γυμναστική με ηλεκτροδιέγερση αποτελεί μέθοδο όπου βοηθάει την μυική ενδυνάμωση εάν γίνεται κάτω από συγκεκριμένες οδηγίες από ειδικούς στον τομέα. Στην δική σας περίπτωση όπου διαφαίνεται από την περιγραφή σας σημαντικό πρόβλημα στην σπονδυλική σας στήλη θα συνιστούσα εξ αρχής μια επίσκεψη σε νευροχειρουργό εξειδικευμένο σε παθήσεις σπονδυλικής στήλης για λεπτομερή κλινική εξέταση, λεπτομερή συζήτηση του ιστορικού και επιστημονική απάντηση στις ερωτήσεις σας.

    Παπανικολάου Παντελεήμων

    Νευροχειρουργός

    Νέα Σμύρνη

  • Μάλλον το δεύτερο .
    Η γυμναστική θα βοηθήσει
    Θα πρότεινα όχι πολλά ελεύθερα βάρη κ όχι κραδασμούς, αλλά δεν κινδυνεύετε απ' τη γυμναστική

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Προσωπική άποψη:διάδρομος για βάδην 1 ώρα την ημέρα,ίσο μετρικά κοιλιακοί και ραχιαίοι.Ems σε 6 μήνες από τώρα αφού έχουν προηγηθεί τα παραπάνω

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Το ηλεκτρικό ρεύμα δεν θα επιδεινώσει κάποια από τις κήλες! Κάποιες από τις ασκήσεις όμως αν δεν εκτελεσθούν σωστά μπορεί να το κάνουν!

    Σταυρόπουλος Σταύρος

    Νευροχειρουργός

    Γλυφάδα