• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 07/04/2024

Καλημέρα σας. Στις 4/3/24 εκανα μαγνητική καθώς είχα έντονο πόνο πίσω από τον δεξιό μηρό έως μπροστά χαμηλά στην κνήμη. Ο πόνος ήταν αρκετά έντονος όταν οδηγούσα καθώς και όταν έμπαινα-έβγαινα από το αυτοκίνητο για περίπου 8 εβδομαδες. Η μαγνητική έδειξε τα εξής: Στο ύψος του μεσοσπονδυλίου διαστήματος Ο3-4 παρατηρείται καθίζηση του ινώδους δακτυλίου, μεγάλο τμήμα του οποίου προβάλλει κεντροπλάγια δεξιά και προς τα κάτω μέχρι την μεσότητα του Ο4 σπονδύλου, πιέζοντας τον μηνιγγικό σάκο και τις σύστοιχες ρίζες . Στο ύψος Ο4-5 παρατηρείται καθίζηση και εκφύλιση του ινώδους δακτυλίου, κεντρική πρόπτωση αυτού με ελαφρά πίεση επι του μηνιγγικού σάκου, δίχως πιεση επι των αντιστοίχων ριζών. Πριν 2 1/2 εβδομάδες υποβλήθηκα σε επέμβαση στον Ο3/Ο4 σπόνδυλο και ο έντονος πόνος υποχώρησε. Ωστόσο τις τελευταίες 2 μέρες νιώθω έντονη ενόχληση και ενίοτε μούδιασμα στην δεξιά κνήμη ακόμη όταν ξαπλώνω, όταν περπαταω και όταν κάθομαι με αποτέλεσμα να μην μπορώ καν να κοιμηθώ. Θα βοηθούσε καποια εξέταση (μαγνητικη, ηλεκτρονευρομυογραφημα κτλ;)Είναι φυσιολογική η ενόχληση δεδομένου του ότι δεν την είχα τόσο καιρό; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

3 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να υποτροπίασε η κήλη.Κάντε νέα μαγνητικη

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Έχεις πρόβλημα με τους δικούς της οσφυϊκής μοίρας η οποία σίγουρα θέλουν αποσυμπίεση αυτό γίνεται με τα μηχανήματα αποσυμπίεσης εμείς χρησιμοποιούμε το σύστημαdrx9000

    Βαμβάτσικος Κωνσταντίνος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Άγιος Στέφανος

  • Είχατε μια κακών χαρακτηριστικών κατιούσα δισκοκήλη κ πολύ καλά κάνατε κ χειρουργηθηκατε.
    Ωστόσο δεν αποκλείεται να υπάρχουν υπολειπόμενα ενοχλήματα για κάποιες βδομάδες ή λίγους μήνες ακόμη.
    Αν εσείς όμως νιώθετε ότι ο πόνος που παρουσιάστηκε είναι κάτι ανησυχητικο ή έντονο , θα πρέπει να επικοινωνήσετε με το χειρουργο σας , καθώς κάποιες φορές μπορεί μια δισκοκηλη να υποτροπιάσει

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος