• Δισκοκήλη
  • Υποβλήθηκε 10/12/2023

Γεια σας, είμαι 20 ετών και ασχολούμαι με το μπάσκετ επαγγελματικά ενώ παράλληλα δουλεύω σε μίνι μάρκετ. Από τον Μάιο του 23 είχα ενοχλήσεις στη μέση, σιγα σιγά δυσκολευόμουν στο περπάτημα και σε βασικές κινήσεις και εκανα φυσικοθεραπείες χωρίς κάποιο μακροχρόνιο αποτέλεσμα, έτσι έκανα μαγνητική η οποία έδειξε κήλη στον Ο5-ι1 περίπου 6 χιλιοστά μέγεθος όπως είπαν κάποιοι γιατροί. Από το καλοκαίρι έχω δοκιμάσει φαρμακευτική αγωγή, φυσικοθεραπείες και ενδυνάμωση , εχοντας δει πάλι βραχυχρόνια αποτελέσματα. Τελευταία νιώθω κάψιμο και τσιμπήματα στην περιοχή της μέσης και παράλληλα τσίμπημα στο νεύρο κατά μήκος όλου του δεξιού ποδιού μέχρι και την φτέρνα χωρίς μουδιασματα. Έκανα την περασμένη εβδομάδα μαγνητική και η κήλη είναι στα 9 χιλιοστά και υπάρχουν οι ίδιες ενοχλήσεις. Μερικοί γιατροί προτείνουν ξεκούραση και μήπως αυτοϊαθει η κήλη αλλα πολύ πιθανόν να μην ξαναπαίξω μπάσκετ, ενώ παράλληλα μου συνιστούν να αποφύγω την επέμβαση λόγω της περιοχής και των προβλημάτων που ίσως ακολουθήσουν μετά και μερικοί συνιστούν χειρουργική επέμβαση. Εσείς τι προτείνετε; Και αν τελικά επιλέξω την χειρουργική επέμβαση, ποια κατηγορία χειρούργου είναι η κατάλληλη;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχουν τεχνικές ελάχιστα επεμβατικές (όχι χειρουργείο) οι οποίες υπό προϋποθεσεις μπορεί να είναι κατάλληλες για την περίπτωσή σας.
    Αυτό προϋποθέτει να δει εσάς και τις μαγνητικές σας κάποιος εξειδικευμένος Νευροχειρουργός.

    Σταυρόπουλος Σταύρος

    Νευροχειρουργός

    Γλυφάδα

  • Καλημέρα σας και Χρόνια Πολλά. Συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντησή μου, αλλά υπήρχε μια διαδικασία που δεν είχε ολοκληρωθεί στην χρήση της πλατφόρμας. Όσο αφορά στο ερώτημά σας, θα πρέπει να δούμε τη μαγνητική σας για να σας πω αν χρειάζεστε επέμβαση. Η πλέον σύγχρονη τεχνική είναι αυτή που εφαρμόζουμε: Διαδερμική οσφυική αποσυμπίεση, με ή χωρίς δισκεκτομή (γίνεται εφόσον χρειάζεται). Κάνουμε μια μικρή τομή 1 εκατοστού και με τη χρήση μικροσκοπίου και ενδοσκοπίου γίνεται πλήρης αποσυμπίεση και αποκατάσταση της περιοχής, χωρίς να διαταράξουμε το μυικό σύστημα ή τα οστά και τους συνδέσμους. Η τεχνική είναι σχεδόν αναίμακτη και απαιτεί μια... Διάβασε περισσότερα

    Μαραθεύτης Νικόλαος

    Νευροχειρουργός

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δεν θα επιλέξεις εσύ την επέμβαση. Πολλοί παράγοντες προσδιορίζουν αν υπάρχει λόγος για χειρουργείο ή όχι, αλλά για το είδος της επεμβάσεως. Πάντως, η ηλικία σου είναι πολύ δύσκολη για απόφαση επεμβάσεως. Προτιμότερη είναι η αποφυγή του αθλήματος για ένα διάστημα. Για περισσότερα πρέπει να σας δώ από κοντά.

    Στατήρης Σπυρίδων

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Κατ αρχάς το μέγεθος της δισκοκήλης δεν είναι τόσο καθοριστικό όσο η σχέση που έχει με τα νεύρα.
    Κατά δεύτερον αν υπάρχουν νευρολογικά συμπτώματα που δεν υφιονται με όλα τα συντηρητικά μέτρα η χειρουργική επέμβαση -συνηθως δισκεκτομη- είναι μια προτεινόμενη θεραπεία
    Κατά τρίτον η πιθανότητα να αντιμετωπίσουμε προβλήματα στο μέλλον δεν αποτελεί αιτία να ζούμε με μόνιμα προβλήματα στο παρόν

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Επειδή είσαι επαγγελματίας αθλητής θα πρέπει να απαλλαγείς από το πρόβλημα της οσφυικής δισκοκήλης σου με ένα ελάχιστα επεμβατικό αλλά μέγιστα αποτελεσματικό χειρουργείο που θα αποτρέψει παράλληλα μελλοντικά προβλήματα...

    Δημογέροντας Γεώργιος

    Νευροχειρουργός

    Χαϊδάρι

  • Καλησπέρα,
    Είναι ένα πολύ συχνό πρόβλημα.
    Αυτό που προτείνουμε τελευταία είναι οι στοχευμένες παρεμβατικες θεραπείες στην σπονδυλική στήλη με βιολογικούς παράγοντες είτε αλλά φάρμακα. Είναι ο,τι πιο δυναμικό ως θεραπεία για τα χρόνια προβλήματα της σπονδυλικής στήλης.
    Αν και αυτό αποτύχει, το χειρουργείο είναι μονόδρομος.

    Αμοργιανός Χριστόδουλος

    Χειρουργός Ορθοπαιδικός - Ειδικός Μικροχειρουργός- Ιατρείο Παρεμβατικού πόνου

    Ψυχικό

  • Η χειρουργική επέμβαση είναι σχεδόν μονόδρομος για εσάς λόγω του ότι έχετε συμπτώματα πολύ καιρό. Πρέπει να σας δει Ορθοπαιδικός Χειρουργός και να προχωρήσετε άμεσα

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη