• Διαχείριση πένθους
  • Υποβλήθηκε 13/05/2024

Καλησπέρα! Έχασα την μαμα μου πριν εφτά μήνες και βρισκομαι σε περίοδο πανελληνίων . Έχω χάσει την ορεξη μου για πολλά πράγματα παρολο που βγαινω. Έχω επικεντρωθεί στο διάβασμα μου και δείχνει πηγαίνουν όλα καλύτερα . Πολύ συχνά θα ήθελα να βρίσκομαι μαζί της. Δεν νιώθω ηρεμη κατά της διάρκεια των μηνών αυτών ούτε πιστεύω ότι κάποια στιγμή όλα αυτά θα ξεπεραστούν. Δυσκολεύομαι στην επικοινωνία με τον μπαμπά μου . Ήμουν παρά πολύ δεμένη μαζί της. Νιώθω ότι δεν την πρόσεξα τόσο όσο έπρεπε, ότι δεν έπρεπε να την βάλουμε σε διαδικασία θεραπείων.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Λυπάμαι πάρα πολύ για τη μητέρα σου. Εύχομαι τα πράγματα με την ημέρα να πηγαίνουν όλο και καλύτερα και να βρίσκεις τη δίοδο που χρειάζεσαι μέσα από το διάβασμα. Η μητέρα σου είναι δίπλα σου, φαντάζομαι την αισθάνεσαι και παίρνεις δύναμη από αυτό. Μπορείς να επικοινωνήσεις με τη μέριμνα να σε καθοδηγήσει κάπως καλύτερα. Εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις, αν είναι αυτό που θέλεις και θα αισθάνεσαι περήφανη.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Είναι η διαδικασία πένθους που φέρνει αυτή την συνειδητοποίηση
    Στα κορίτσια η μητέρα είναι χάρτης ..

    Δριβάκου Δέσποινα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Συλλυπητήρια αρχικά για την απώλεια σας. Αυτό που περιγράφετε (ότι δεν νιώθετε ήρεμη και οι δευτερεύουσες σκέψεις που υπάρχουν ) είναι κοινό χαρακτηριστικό σε μια περιοδο πένθους. ΠΑρολαυτα θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε και σε έναν ψυχολόγο προς υποστήριξη δικη σας.

    Τραμπακοπούλου Αλεξία

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Θα μπορούσατε να κάνετε ορισμένες συνεδρίες ψυχοθεραπείας αν επιθυμείτε σε σχέση με τη διαχείριση της παρούσας κατάστασης. Έως τώρα τα έχετε διαχειριστεί πολύ καλά τα πραγματα δεδομένου ότι είναι πρόσφατο το γεγονός. Είστε ένας νέος άνθρωπος και έχετε όλη τη ζωή μπροστά σας.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Η μάνα είναι το πρώτο σημαντικό πρόσωπο στην ζωή μας, και αναντικατάστατη. Η απώλεια που νιώθετε είναι πολύ μεγάλη, κι αισθάνεστε ότι τίποτα δεν μπορεί να την αναπληρώσει. Ωστόσο η ζωή συνεχίζεται και τώρα πρέπει να ανταποκριθείτε σε κάτι πάρα πολύ πιεστικό, τις Πανελλήνιες. Μέρος του άγχους σας είναι η ενοχή για την οποία μιλάτε, ότι δεν την προσέξατε όσο έπρεπε. Αυτή είναι αίσθηση ενοχής δική σας. Προφανώς έγινε ότι ήταν δυνατόν να γίνει για να παραμείνει στην ζωή. Όταν φεύγουν, συχνά νιώθουμε ενοχές γιατί δεν μπορέσαμε να τους κρατήσουμε στην ζωή. Θα πρέπει να επικεντρωθείτε στις εξετάσεις σας, και μετά από αυτές, αν η στανοχώρια και η ενο... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Είστε ακόμη σε πένθος και είναι δύσκολη και στρεσογόνα η κατάσταση στην οποία βρίσκεται και λόγω πένθους και πανελληνίων. Θα σας συνιστούσα να συμβουλευτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε όλη αυτή την κατάσταση.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Είναι πολύ πρόσφατη η απώλεια σας. Είναι πολύ φυσικό να νιώθετε έτσι! Σίγουρα χρειάζεται να μιλήσετε με ψυχολόγο και να διαχειριστείτε ντη νέα κατάσταση καθώς τη σχέση με τον πατέρα σας και τη διαχείριση του πένθους σας. Στη διάθεσή σας

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα,
    Η απώλεια ενός γονιού είναι ένα από τα πιο δύσκολα γεγονότα που μπορεί να βιώσει κάποιος, ιδιαίτερα μια απώλεια σε τόσο νεαρή ηλικία και σε μια περίοδο υψηλής πίεσης όπως οι πανελλήνιες εξετάσεις. Το ότι έχετε χάσει την όρεξη για πολλά πράγματα λόγω της απώλειας της μητέρας σας είναι μια φυσιολογική αντίδραση στo πένθος .
    Η επικέντρωσή σας στο διάβασμα μπορεί να λειτουργεί ως ένας μηχανισμός αντιμετώπισης, βοηθώντας σας να διατηρήσετε μια τάξη και σταθερότητας στη ζωή σας. Η σχέση σας με τον πατέρα σας μπορεί να έχει επηρεαστεί, καθώς η επικοινωνία μεταξύ σας μπορεί να δυσκολεύει σε τέτοιες στιγμές λόγω της διαφορετικής προ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Τα συναισθήματα και οι σκέψεις σας είναι απολύτως φυσιολογικές όσον αφορά στην απώλεια ενός τόσο σημαντικού προσώπου όπως είναι η μητέρα. Η εμπειρία του πένθους είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνο και περνάει από διαφορετικές φάσεις και οι τύψεις για τις οποίες μιλάτε είναι μέρος του πένθους. Αυτό που είναι σίγουρο ότι με την πάροδο του χρόνου θα περάσει η έντονη μελαγχολία και δυσφορία που αισθάνεστε τώρα. Είναι ατυχές που η απώλεια συνέπεσε με τις εξετάσεις σας. Μπορείτε να μιλήσετε σε κάποιον ειδικό, αν αισθάνεστε την ανάγκη. Θα σας βοηθήσει. Καλή δύναμη!

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Το στάδιο που περνάτε είναι φυσιολογικό. Βρίσκεστε σε περίοδο πένθους. Όμως, θα σας συμβουλευα να μην κατηγορείτε τον εαυτό σας για τυχόν λάθη που μπορεί να συνέβησαν. Δεν είστε υπεύθυνη για κάτι εσείς. Εάν το κάνετε αυτό δημιουργείτε ενοχές στον εαυτό σας χωρίς λόγο και είναι πολύ πιθανό από το στάδιο του πένθους να περάσετε στην κατάθλιψη. Να είστε μόνο περήφανη για τη μητέρα σας και να θυμάστε όλα αυτά που σας είχε προσφέρει όταν ήταν εν ζωή.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης