• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/04/2024

Νιωθω οτι εχω Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη. Απο οταν με θυμαμαι (ειμαι 20 τωρα) παντα ανησυχουσα για τα πιο ασημαντα πραγματα, πριν τις εκδρομες εκανα εμετους δε μπορουσα να φαω. Τωρα για ταξιδια κλαιω και τρεμω. Πρεπει ολα στη μερα μου να ειναι με ενα συγκεκριμενο χρονοδιαγραμμα αλλιως αποσυντονιζομαι εντελως και γινομαι πολυ νευρικη. Μεχρι τωρα θεωρουσα οτι μπορουσα να το ελεγχω αλλα νομιζω οτι εχει ξεφυγει απο τον ελεγχο μου. Παρακαλω πειτε μου εαν υπαρχει αναγκη να μιλησω σε καποιον ειδικο γιαυι συνεχως το αναβαλλω. Ευχαριστω πολυ

8 ειδικοί απάντησαν

  • Εννοείται ότι υπάρχει ανάγκη να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας με ειδίκευση στους ιδεοψυχαναγκασμός να κάνετε μία ωραιότατη ψύχοεκπαίδευση να νιώσετε καλά ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Κατανοώ τα συμπτώματα που περιγράφεις και τη δυσκολία που αντιμετωπίζεις. Είναι σημαντικό να λάβεις υπόψη ότι η περιγραφή των συμπτωμάτων δεν αποτελεί διάγνωση. Η γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και άλλες ψυχολογικές καταστάσεις πρέπει να διαγνωστούν από επαγγελματία ψυχικής υγείας. Δεν χρειάζεται να αισθάνεσαι ότι σε ταμπελοποιεί ή σε καθορίζει μια διαταραχή ή οποία δεν γνωρίζεις ακόμα εάν υπάρχει. Ο ειδικός είναι εκεί για να ακούσει τις ανησυχίες σου, να κατανοήσει τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις και να σου προσφέρει τις κατάλληλες συμβουλές και τεχνικές για να τις αντιμετωπίσεις. Επιπλέον, οι συνεδρίες με έναν ειδικό μπορούν να είναι ένας χ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Γεια σας! Προσωπικά διατίθεμαι για κάτι τέτοιο. Όπως προέχω γράψει και στο παρελθόν σε μια κοπέλα με παρόμοια συμπτώματα, δε θα σταματήσω να αναφέρω πως μια κρίση πανικού αποτελεί την εξέγερση των αποκλεισμένων υποευατών μας. Λαμβάνει την απόφαση για εμάς εκείνη την ώρα και ξαφνικά, ωστόσο είναι πρόσκαιρο και τα αίτια βαθύτερα. Ο μόνος τρόπος για να "γλυκάνει" μια τέτοια κατάσταση, αποτελεί αφενός η φαρμακολογία (όταν κι αν απαιτείται), αφετέρου η εσωτερική αυτογνωσία, μέσω της ψυχοθεραπείας. Πολλές φορές θα χρειαστεί σε αυτή τη ζωή να μας ξαναγνωρίσουμε, να μας ξαναμάθουμε και να μας αντικρίσουμε όπως ακριβώς είμαστε. Οι τρόποι είν... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να σας βοηθήσει θεραπευτικά

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλημέρα σας! Από αυτά που αναφέρετε, φαίνεται ότι η καθημερινότητα σας έχει γίνει δύσκολη και κουραστική. Νομίζω θα σας βοηθούσε πολύ να μιλήσετε για αυτά που σας απασχολούν. Το άγχος συνήθως είναι αποτέλεσμα κάποιων εσωτερικών ψυχικών συγκρούσεων, τις οποίες δεν γνωρίζετε. Ξεκινώντας ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να καταλάβετε καλύτερα τον εαυτό σας και σταδιακά το άγχος σας θα μειωθεί.
    Βικτωρία Παπαδημητροπούλου

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Από την περιγραφή που δίνετε, φαίνεται ότι βιώνετε συμπτώματα ανησυχίας και σωματικές εκδηλώσεις άγχους που σας συνοδεύουν από μικρή ηλικία. Η ανάγκη σας για αυστηρά προγράμματα και η αίσθηση απώλειας ελέγχου πάνω στις καταστάσεις είναι κοινά χαρακτηριστικά της Γενικευμένης Αγχώδους Διαταραχής.
    Το να ανησυχείτε σχεδόν πάντα για ασήμαντα πράγματα είναι επίσης μια ένδειξη ότι το άγχος σας έχει ξεφύγει από τον έλεγχό σας και επηρεάζει σοβαρά την ποιότητα της ζωής σας. Η σκέψη για επαγγελματική βοήθεια και η αναβολή της είναι επίσης κοινό φαινόμενο για άτομα που βιώνουν αυτές τις δυσκολίες.
    Καθώς μοιράζεστε αυτές τις εμπειρίες, θα συνιστ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Από ό,τι περιγράφετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε δυσκολίες λόγω του άγχους που επηρεάζει την καθημερινή σας ζωή. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτά τα συμπτώματα και να ζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό στην ψυχική υγεία. Μιλώντας με έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο, μπορείτε να αποκτήσετε κατανόηση για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε και να μάθετε τεχνικές για τη διαχείριση του άγχους αλλά και την προέλευση τους. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι ζητώντας βοήθεια, δεν είστε μόνη σας και μπορείτε να βρειτε τους πόρους που χρειάζεστε για να αντιμετωπίσετε αυτά τα προβλήματα με επιτυχία. Μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Θα ήταν χρήσιμο να κάνετε ένα πρώτο ραντεβού με έναν ψυχολόγο ή με έναν ψυχίατρο για να μπορέσει να αξιολογηθεί αυτό που περιγράφετε και συνεπώς να δείτε κατα ποσό μπορείτε να βοηθηθείτε.

    Τραμπακοπούλου Αλεξία

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς