• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 07/05/2024

Kαλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Η μητέρα μου είναι 92 ετών. Μέχρι τα 89 της με τον βηματοδότη μου που είχαμε βάλει και οστειοαρθρίτιδα που την ενοχλούσε δεν είδα να έχει πρόβλημα με το μυαλό της. Κατάφερα να επιζήσει παρόλο που χάσαμε τον Πατέρα μου πριν πολλά χρόνια... και απο το 2012 τις 2 αδελφές μου. Ενοιωθε μεγάλη ανασφάλεια αλλά το γεγονός ότι υπήρχα εγώ και ο συζυγός μου ο οποίος ήταν πολύ κοντά της περα απο εμένα την έκανε να νοιώθει ασφαλείς για ότι θα μπορούσε να της συμβεί. Πρίν 2 χρόνια αποφάσισε να κάνει επέμβαση στο ισχύο διότι αντιμετόπιζε μεγάλους πόνους... Απο τότε παρόλο που συκώθηκε και περπατάει μεσα στο σπιτι φοβόταν να βγεί εξω διοτι ζαλιζόταν. Πρίν 1,5 μήνα χασαμε τον συζυγό μου... Η απώλεια την επειρέασε πολύ εχει πέσει σε κατάθλιψη επισης επειδη με όλα τα έξοδα που είχαμε μας έφερε σε μια οικονομική στενότητα την εχει κάνει να έχει ακόμα περισσοτερες ανασφάλειες. Εδώ και 3 χρόνια βάλαμε μια κυρία μόνυμη για την φροντίδα της κλπ... Δεν μενω κοντά για να μπορούσα να ειμαι εκει καθημερινα να την ενισχύσω τουλαχιστον ψυχολογικα.. Με την καθημερινη τηλεφωνική επικοινωνία παντα προσπαθώ να της τονώσω το ιθικο.... Εδώ και 1,5 μήνα όμως βλέπω ότι ξεχναει πολύ την πιάνει ανγχος με το πιο απλο πράγμα..και αντιμετοπιζει ζαλάδες και κατάπτωση καθημερινά... Θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει περιπτωση η επισκεψη κατ'οικον η εστω μεσω video κλήση ... μένει στο Παγκρατι όπου προγραμματίζω να μετακομίσω και εγώ τους επόμενους μήνες... Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα το ενδιαφέρον σας και κάποιες οδηγίες πως να κάνω το υπόλοιπο της ζωής της ´οσο γίνεται καλύτερο... Ευχαριστώ πολύ!

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Η αγάπη και η υποστήριξη σας είναι πολύτιμες και μπορούν να βοηθήσουν σημαντικά στη βελτίωση της κατάστασής της. Τα συμπτώματα που περιγράφετε σχετικά με τη μητέρα σας μπορεί να είναι συνέπεια της κατάθλιψης και του άγχους που αντιμετωπίζει. Είναι σημαντικό να συζητήσετε με έναν ψυχολόγο για να αξιολογήσει την κατάστασή της και να σας δώσει κατάλληλη συμβουλή και θεραπεία. Όσον αφορά τη δυνατότητα της επίσκεψης κατ'οίκον ή μέσω βίντεο κλήσης, ναι. Υπάρχει η δυνατότητα για διαδικτυακές συνεδρίες. Μην διστάσετε να ζητήσετε βοήθεια και υποστήριξη από επαγγελματίες υγείας.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Υπάρχουν ψυχίατροι που κάνουν κατ'οίκον επισκέψεις,

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός