• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 29/04/2024

Καλησπέρα, δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ πάνω απο τρεις ώρες με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου ενέργεια και να ζαλίζομαι, έχω δοκιμάσει διάφορα βότανα χαλάρωσης, διάβασμα πριν τον ύπνο, κοιμάμαι σε απόλυτο σκοτάδι αλλά και πάλι ενώ είμαι κουρασμένος το μυαλό δεν σβήνει, δεν ξέρω αν είναι από άγχος ή και λόγω κάποιον προβλημάτων υγείας και λήψης αντιβιωσεων που παίρνω τους τελευταίους μήνες, είμαι 21 χρονών και νιώθω σαν 60χρονος

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα, καταλαβαίνω πόσο δύσκολο πρέπει να είναι να μην μπορείτε να κοιμηθείτε επαρκώς και πόσο επηρεάζεται η καθημερινότητά σας. Ο ανεπαρκής ύπνος μπορεί πράγματι να είναι συνέπεια του άγχους, αλλά και άλλων παραγόντων όπως η υγεία σας ή των φάρμακα που παίρνετε. Θα ήταν σημαντικό να εξετάσετε αυτή την κατάσταση με τη βοήθεια ενός ειδικού.

    Η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να σας προσφέρει στρατηγικές όχι μόνο για τη διαχείριση του άγχους, αλλά και για τη βελτίωση της ποιότητας του ύπνου σας. Επίσης, μια θεραπευτική προσέγγιση θα μπορούσε να σας βοηθήσει να εξερευνήσετε και να κατανοήσετε βαθύτερα τα αίτια που συμβάλλουν στη δυσκολία σ
    ... Διάβασε περισσότερα

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχίατρο σε θέματα ύπνου να σας βοηθήσει θεραπευτικά

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Το να μην μπορείτε να κοιμηθείτε περισσότερο από τρεις ώρες κάθε βράδυ, είναι κατανοητό να νιώθετε εξαντλημένοι και χωρίς ενέργεια, κάτι που επηρεάζει σημαντικά την καθημερινή σας λειτουργικότητα.
    Η προσπάθεια εφαρμογής διάφορων μεθόδων χαλάρωσης, όπως η χρήση βοτάνων ή η ανάγνωση πριν από τον ύπνο, είναι θετικά βήματα, στα οποία όμως δεν έχετε ακόμα βρει την λύση.
    Η δυσκολία να «σβήσει» το μυαλό σας ενδεχομένως αντικατοπτρίζει βαθύτερες αιτίες ή άλυτα βαθύτερα ζητήματα που εκδηλώνονται μέσο του άγχους και του στρες.
    Η αναζήτηση βοήθειας από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή θα ήταν αρκετά ωφέλιμη για σας στην παρού
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Ο ανεπαρκής ύπνος μπορεί να επηρεάσει την ενέργειά σας και τη γενική σας κατάσταση. Θα ήταν καλή ιδέα να συμβουλευτείτε έναν ειδικό στον ύπνο ή έναν γιατρό για να αξιολογήσει την κατάστασή σας και να σας προτείνει κατάλληλη θεραπεία.
    Τα προβλήματα με τον ύπνο είναι δυνατόν να σχετίζονται με το άγχος ή με θέματα που αφορούν την υγεία σας, οπότε μια επαγγελματική γνώμη θα είναι πολύτιμη.
    Επίσης ένας ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε τυχόν ψυχολογικά ή συναισθηματικά προβλήματα που μπορεί να επηρεάζουν τον ύπνο σας. Μέσα από τη θεραπεία, μπορείτε να μάθετε τεχνικές χαλάρωσης, να αντιμετωπίσετε τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια