• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 26/11/2022

Γιατί όταν θέλει να μου μιλήσει κάποιος αγχώνομαι υπερβολικά παρά πολυ και αντιδράει ο οργανισμός μου ;

12 ειδικοί απάντησαν

  • υπάρχει ίσως ένας υποσυνείδητος φόβος ή περιοριστική πεποίθηση, λόγω τραύματος ή προηγούμενης αρνητικής εμπειρίας. Έτσι τώρα, κάθε φορά που μιλάτε σε κάποιον, το υποσυνείδητο μυαλό βλέπει ότι αυτή είναι μια επικίνδυνη κατάσταση για εσάς. Μπορούμε να το συζητήσουμε με περισσότερες λεπτομέρειες.

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο

  • Ίσως έχει σχέση και με την αυτοπεποίθησή σας, κατά πόσο δηλαδή είναι υψηλή τόσο, ώστε να νιώθετε άνετα με συνομιλητές σας. Αρχικά, παρατηρείστε σε τι είδους επικοινωνίες έχετε πιο συχνά αυτές τις αντιδράσεις.

    Πασχάλη Έφη

    Life coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης - Ιδρύτρια του Κέντρου Δημιουργικής Σταδιοδρομίας

    Αμπελόκηποι

  • Χρειάζεστε ψυχολογική υποστήριξη και διαπροσωπική επαφή με αρκετά άτομα για να ξεπεράσετε το πρόβλημα.

    Μυλωνάς Χρύσανθος

    Βελονιστής

    Ανάβυσσος

  • Είναι θέμα χαμηλής αυτοπεποίθησης και αυτοεκτίμησης πιθανόν. Έχετε αναπτύξει ένα σύστημα πυρηνικών πεποιθήσεων γύρω από τον τρόπο σύνδεσης με τους άλλους ανθρώπους που προκαλεί αυτή την αντίδραση. Είναι πολύ σύνηθες και χρειάζεται να εργαστείτε με αυτό με κάποιον ειδικό.

    Μπαρμπαρήγος Παναγιώτης

    Behavioral Strategist - NLP Coach

    Κορωπί

  • πιθανώς να υπάρχει σε σας μια κατάσταση που ονομάζεται κοινωνιοφοβια και η οποία μπορεί να οφείλεται σε κάποια πρώιμες εμπειρίες που είχατε ή από κάποιο γεγονός που συνέβη και το βιώσατε δυσάρεστα.

    Τσιάκαλος Μίλτος

    Life Coach - Σύμβουλος προσωπικής ανάπτυξης

    Κουκάκι

  • Έχετε κοινωνικό άγχος και πρέπει να το διαχειριστειτε

    Μαζί Μπορούμε - Αγγελίδου Ασημίνα

    Παιδοψυχολόγος

    Καβάλα

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι δεν είχα δει την ερώτησή σας. Σε πολλούς ανθρώπους φένρει άγχος και ντροπή η γνωριμία με νέα άτομα ή επικοινωνία με άτομα που δεν γνωρίζουμε καλά. Αν σας συμβαίνει για μεγάλο χρονικό διάστημα και σας φέρνει δυσκολία στην καθημερινότητα σας, καλό θα ήταν να αναζητήσετε ψυχολογική υποστήριξη ώστε να αντιμετωπιστεί πριν εξελιχθεί. Για ό,τι χρειαστείτε παραμένω στην διάθεσή σας.

    Εκ Βαθέων - Ζιωτοπούλου Ευαγγελία

    Παιδοψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Αυτό είναι ένα θέμα , που μπορεί να έχει πολλές προεκτάσεις. Μόνο αν σας εξετάσω θα μπορέσω να καταλάβω τι σας συμβαίνει,ώστε να δούμε και τρόπους αντιμετώπισης αυτού του προβλήματος.

    Μαρκάκη Χαρά

    Βελονίστρια Ομοιοπαθητικός

    Μοσχάτο

  • O οργανισμός σας εκείνη την ώρα μπαίνει αυτόματα στην αντίδραση του stress (Fight, Flight or Freeze) γιατί έτσι έχει μάθει αυτόματα να αντιμετωπίζει αυτή την κατάσταση. Αυτή η αντίδραση είναι πλέον αυτόματη γιατί δεν το θέλετε αλλά έτσι έχει καταγραφεί στον εγκέφαλό σας.

    Σαν ανθρώπινο είδος όταν συναντάμε κάποιον άλλο άνθρωπο είναι φυσιολογικό να θέλουμε να πάρουμε όλες τις πληροφορίες για αυτόν ώστε να ξέρουμε και πώς θα αντιδράσουμε. Αυτό προκαλεί μια εγρήγορση, ενεργοποιείται ελαφρώς ο μηχανισμός τους stress αλλά υποχωρεί πολύ γρήγορα.

    Όταν αγχωνόμαστε υπερβολικά πάρα πολύ, αυτό προκαλείται από υπερδιέγερση του μηχανισμο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δρακοπούλου Χριστίνα

    Υπνοθεραπεύτρια

    Ιλίσια

  • Το αγχος έχει να κάνει με την καθημερινότητα και τα προβληματά της αλλα και με την ιδιοσυγκρασία του καθενός. Πιστεύω ότι η ομοιοπαθητική μπορεί να βοηθήσει στην έλειψη αυτοπεποίθηση που πιθανον υπάρχει.

    Μαράκος Γεώργιος

    Ομοιοπαθητικός γιατρός

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλημερα σας! Σϊγουρα δεν υπάρχει μια ξεκαθαρη απαντηση και μόνο μετα από ενα ιστορικό μπορει κάποιος να καταλαβει. Υπάρχουν ομως φορές που μπορει να αγχώνεται λόγω φόβου να παρατηρησει ο άλλος ίσως την εσωτερικη του κατάσταση που δεν θέλει και ισως υποσυνείδητα να μαθει ο άλλος. Μπορεί να έιναι ένα αγχος που το αίτο να κρυβεται στην παιδική ηλικία και να έχει να κανει με γονεις. Θα μπορουσε να είναι και ντροπη. Διάφοροι λόγοι. Αυτο που θα κρίνει το αίτιο θα ειναι μονο ο ιδιος ο ανθρωπος

    Τσαλίκης Κωνσταντίνος

    Ομοιοπαθητικός

    Κολωνάκι

  • Το άγχος πέρα από μια βίο φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού σε ερεθίσματα που μας δημιουργούν στρες, αποτελεί έναν τρόπο να κρύψουμε κάποια συναισθήματα που μπορεί να μας δυσκολεύουν στην επαφή μας με τους άλλους (φόβος, ντροπή). Όσο περισσότερο τα εκφράζουμε και συνδεόμαστε μέσα από την ψυχοθεραπεία με τον θεραπευτή, τόσο ρυθμίζονται τα επίπεδα του άγχους στην κοινωνική μας συνθήκη.

    Μουντζούρη Ευδοκία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Παιδοψυχολόγος

    Πειραιάς