• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 09/05/2024

Έχω παρα πόλη άγχος και με πιάνει το στομάχι έχω κάνει όλες τις εξέτασες για το στομάχι όλα φισιολογικα

7 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας.
    Το άγχος είναι ένας βιολογικός μηχανισμός γνωστός και ως αντίδραση φυγής/πάλης που βοηθά έναν οργανισμό να αντιμετωπίσει θανάσιμους κινδύνους. Στο προϊστορικό παρελθόν της ανθρωπότητας αυτός ο μηχανισμός ήταν η λεπτή γραμμή ανάμεσα στο θάνατο και την επιβίωση. Αντιμέτωπος με ένα άγριο θηρίο θα είχατε δύο επιλογές, να παλέψετε ή να φύγετε, όμως ό,τι από τα δύο και αν επιλέγατε θα έπρεπε να γίνετε πιο δυνατή, πιο ανθεκτική και πιο γρήγορη.

    Για να επιτευχθεί αυτό, το σύστημα πάλης/φυγής ανεβάζει τους ρυθμούς της αναπνοής και της καρδιάς ώστε να εισέρχεται περισσότερο οξυγόνο στον οργανισμό και να πηγαίνει περισσότερο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γκαντίνας Θεόδωρος

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καταλαβαίνω πόσο δυσάρεστο και ενοχλητικό μπορεί να είναι το άγχος που σχετίζεται με το στομάχι. Είναι καλό που έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις και όλα είναι φυσιολογικά, αλλά αυτό δεν μειώνει το άγχος που αισθάνεστε. Ενδεχομένως να βοηθήσει να εξερευνήσετε τεχνικές αντιμετώπισης του άγχους που εστιάζουν στο σώμα και το μυαλό. Επιπλέον, η επίσκεψη σε έναν ειδικό στην ψυχική υγεία, όπως έναν ψυχολόγο, μπορεί να σου παρέχει την υποστήριξη και τα εργαλεία που χρειάζεστε για να διαχειριστείτε αποτελεσματικά το άγχος σας.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Το άγχος είναι μια κατάσταση που μπορεί να αποδοθεί σε πολλές αιτίες. Για να μπορέσετε να έχετε απάντηση στο ερώτημα σας θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να δείτε το πως ξεκίνησε το άγχος, να καταλάβετε γιατί συνεχίζεται και να μπορέσετε να το διαχειριστείτε αποτελεσματικά.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα!
    Αυτό που θα σας έλεγα είναι να κλείσετε ραντεβού με ένα σύμβουλο ψυχικής υγείας ώστε να μάθετε να διαχειρίζεστε το άγχος σας, φαντάζομαι πως ζορίζεστε πολύ.
    Καλή συνέχεια.!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Θα σας βοηθήσει να ξεκινήσετε ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες ώστε να μειωθεί σημαντικά το άγχος.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Μιλήστε με ψυχίατρο για να σας κατευθύνει θεραπευτικά καινα μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η σύνδεση μεταξύ του άγχους και των στομαχικών ενοχλήσεων αποτελεί ένα σημαντικό θέμα που αξίζει πιο λεπτομερή εξέταση. Συχνά, άτομα βιώνοντας υψηλά επίπεδα άγχους αναφέρουν συμπτώματα που επηρεάζουν το γαστρεντερικό τους σύστημα, όπως είναι οι πόνοι στο στομάχι.
    Η διενέργεια εξετάσεων για το στομάχι είναι ένα βήμα προς τη διαπίστωση κάποιας υποκείμενης ιατρικής πάθησης, αλλά όταν τα αποτελέσματα είναι φυσιολογικά, βοηθά στην κατανόηση ότι τα συμπτώματα είναι ψυχοσωματικά.
    Στην περίπτωση αυτή, η αντιμετώπιση του άγχους είναι καταλυτικής σημασίας για την βελτίωση τόσο της ποιότητας ζωής του ατόμου όσο και την μείωση των στομαχικών διατ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής