• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/04/2024

έπαιρνα ζολοφτ των 50 μιλιγκράμ για 25 μέρες και δεν είδα σοβαρή βελτίωση. Τώρα ο γιατρός μου αύξησε τη δοσολογία από 50 σε 100. Υπάρχει περίπτωση βελτίωσης;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό που ξέρω είναι ότι τα φάρμακα μόνο τους δεν φτάνουν χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μιλήστε μαζί του να σας εξηγήσει όλες τις λεπτομέρειες της θεραπείας σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Οι φαρμακευτικές αγωγές για ζητήματα ψυχικής υγείας προτείνεται να λαμβάνονται παράλληλα με Ψυχοθεραπεία, καθώς ο συνδυασμός φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα.
    Ο γιατρός ρυθμίζει τη δοσολογία και οι ασθενείς βρίσκουν την κατάλληλη για εκείνους αγωγή μαζί με το γιατρό (ίσως όχι από την πρώτη φορά), ωστόσο τα ζητήματα που αντιμετωπίζουν καθημερινά δεν είναι πάντα εφικτό να επιλυθούν μέσω της αγωγής.

    Μίχου Εφραιμία

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Είναι σημαντικό να κατανοούμε ότι η φαρμακευτική αγωγή, ιδιαίτερα για καταστάσεις όπως η κατάθλιψη και το άγχος, απαιτεί χρόνο για να δείξει την πλήρη αποτελεσματικότητά της. Η απόφαση του ιατρού σας να αυξήσει τη δόση από 50 σε 100 mg αντικατοπτρίζει μια κοινή πρακτική βελτιστοποίησης της θεραπείας με στόχο την επίτευξη καλύτερων αποτελεσμάτων.
    Υπάρχει πιθανότητα βελτίωσης με τη νέα δοσολογία, αφού ο οργανισμός έχει την ευκαιρία να αντιδράσει σε μια πιο συντονισμένη θεραπευτική παρέμβαση. Στην πορεία της θεραπείας σας, η υπομονή και η συνεχής παρακολούθηση καθώς και η επικοινωνία με τον γιατρό σας θα σας προσφέρουν τη μέγιστη αποτελεσματ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Η αύξηση της δοσολογίας του φαρμάκου μπορεί να οδηγήσει σε βελτίωση των συμπτωμάτων σας, αλλά δεν υπάρχει εγγύηση για αυτό. Κάθε άτομο αντιδρά διαφορετικά στα φάρμακα και η αποτελεσματικότητα μπορεί να ποικίλει. Είναι σημαντικό να συνεχίσετε τη συνεργασία με τον γιατρό σας και να τον ενημερώνετε για την αντίδρασή σας στο φάρμακο, ώστε να λαμβάνει τις κατάλληλες αποφάσεις σχετικά με τη δοσολογία και τη θεραπεία. Επίσης, είναι σημαντικό να εξετάσετε και άλλες μορφές θεραπείας που μπορεί να είναι κατάλληλες για την περίπτωσή σας, όπως η ψυχοθεραπεία.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας. Φυσικά και υπάρχει περίπτωση βελτίωσης . Οι πρώτες μέρες αφού δοθεί συνταγή για ένα φάρμακο είναι προσαρμοστικες για αυτόν τον λόγο και η δόση ξεκινάει με λιγότερα μιλιγκραμ τα οποία ανάλογα την περίπτωση αυξάνονται στην πορεία και διατηρούνται για το χρονικό διάστημα που θα ορίσετε σε συνεννόηση με τον ψυχίατρο σας.

    Τραμπακοπούλου Αλεξία

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς