• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 26/12/2023

Είναι φυσιολογικό από την ώρα που ξυπνάω μέχρι την ώρα που κοιμάμαι να έχω έντονες ζαλάδες,πόνο στο αριστερό μέρος του στήθους,άγχος χωρίς συγκεκριμένο λόγο να νιώθω τον λαιμό μ και το Μπέτι μου να καίγεται,να κανω σκέψεις για το τι μπορεί να συμβεί μετά και έτσι στα ξαφνικα να ζαλίζομαι και να νιώθω πως θα πέσω κάτω,να έχω ταχυπαλμιες,δυσπνοια,να κοιμάμαι αργά ώστε να είμαι σίγουρη πως δεν θα μου συμβεί κάτι και να μην μπορώ να χαρώ κάτι πολύ ώρα δηλαδή με το ζόρι χαίρομαι μισή ώρα και μετά έτσι στα ξαφνικα αρχίζουν πάλι όλα,επίσης κοκκινιζει το πρόσωπο μου και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο,είναι άγχος αυτο; (έκανα γενικές εξετάσεις και έδειξαν καθαρές πριν 1.5 μήνα πριν σχεδόν 3-4 μήνες έκανα και άλλες και έδειξαν πάλι όλα καλά )

13 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν είναι μια λειτουργική κατάσταση. Πιθανώς είναι άγχος υγείας. Βιβλιογραφικά 4-6 μήνες ψυχοθεραπείας. Είναι κάτι πολύ δύσκολο αυτό που περνάτε αλλά δεν είναι ανίατο. Μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια για να το ξεπεράσετε

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα χρόνια πολλά. Εφ όσον δεν υπάρχει οργανικό πρόβλημα, όλα τα σωματικά συμπτώματα δείχνουν ψυχογενή αιτιολογία στο πρόβλημα σας (στις εξετάσεις που κάνατε συμπεριλαμβάνονται και ενδοκρινολογικές; - ειδικά θυρεοειδούς; Επίσης κάνατε Νευρολογικές εξετάσεις; τα καψίματα χρειάζονται νευρολογική αξιολόγηση). Θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείτε σε Ψυχίατρο-Ψυχοθεραπευτή ο οποίος μπορεί να αξιολογήσει αν τα συμπτώματα που αναφέρετε αφορούν σε σωματοποίηση ψυχογενούς αιτίου ή πρόκειται για κάτι άλλο. Καλή χρονιά !!!

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Πρόκειται προφανώς για αγχώδη διαταραχή. Μιλήστε με ψυχίατρο.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Ενδεχομένως να είναι σύμπτωματα επεισοδίων πανικού χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση και εκτιμηση

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε καταδεικνύουν μια σειρά από σωματικές αντιδράσεις που μπορεί να συνδέονται με το άγχος. Πρέπει να σημειωθεί ότι η σωματική αντίδραση στο άγχος είναι μια συνήθης αντίδραση του οργανισμού μας σε διάφορες καταστάσεις πίεσης ή άγχους.

    Οι ζαλάδες, ο πόνος στο στήθος, οι ταχυπαλμίες, η δύσπνοια, η κοκκινίλα στο πρόσωπο είναι συνήθεις σωματικές αντιδράσεις στο άγχος. Η αυξημένη ανησυχία, το διαρκές αίσθημα ανασφάλειας και η δυσκολία στο να απολαύσετε τις στιγμές αποτελούν επίσης κοινά συμπτώματα που αναδύονται όταν βιώνουμε έντονη πίεση ή αίσθηση απειλής.

    Είναι ενθαρρυντικό που έχετε υποβληθεί σε εξετά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Φλεβάρη Πωλίνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Ερυθραία

  • Με βάση τα συμπτώματα που περιγράφετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε κάποια μορφή άγχους. Οι ζαλάδες, ο πόνος στο αριστερό μέρος του στήθους, ο λαιμός και το στήθος που καίγονται, οι σκέψεις για το μέλλον, οι ταχυπαλμίες και η δύσπνοια είναι κάποια από τα σημάδια του άγχους. Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι οι γενικές εξετάσεις που κάνατε πριν λίγο καιρό ήταν καθαρές, πράγμα που υποδεικνύει ότι η κατάσταση της σωματικής υγείας σας είναι καλή.
    Ως ψυχολόγος θα σας συνιστούσα να εξετάσετε τις πιθανές αιτίες του άγχους που αντιμετωπίζετε. Μπορεί να υπάρχει στρες ή προβλήματα που σας απασχολούν και προκαλούν αυτά τα συμπτώματα. Συνιστώ επίσης να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • είναι κρίση πανικού εφ όσον δεν υπαρχει παθολογικο αιτιο , αναζητηστε ψυχολόγο για τα υπόλοιαπα

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Kαλημέρα σας. Φυσιολογικό δεν είναι. Έχετε κρίσεις πανικού. Θα πρότεινα άμεσα να κάνετε ψυχοθεραπεία και καλύτερα ολιστική, σωματική ψυχοθεραπεία

    Κουτρουμπάνου Σεβαστιάνα - Κέντρο Θεραπείας & Εκπαίδευσης "Χρυσαλλίδα"

    Ψυχολόγος - Σωματική Ψυχοθεραπεύτρια

    Πάτρα

  • Γειά σας και Χρόνια Πολλά!
    Διπλό άγχος μου φαίνεται, πρώτον από την μόνιμη κυκλοθυμία σας και δεύτερον από περιστασιακή ευαισθησία σε κάτι που χρειάζεται να αναλύσουμε.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Αυτο είναι άγχος. Γι αυτό θα σας βοηθησει να βρειτε ψυχοθεραπευτη και να κανετε συνεδριες μαζι του

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Αγχώδεις διαταραχή, δείτε άμεσα ειδικό ψυχικής υγείας, υπάρχουν τρόποι να ηρεμήσετε να μάθετε να διαχειρίζεστε το άγχος σας και να αλλάξετε οπτική στα πράγματα, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Βιώνετε αρκετό άγχος και χρειάζεστε συνεδρίες ψυχοθεραπείας άμεσα

    Κουβαρά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Φαίνεται να έχετε πολύ άγχος, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός