• Αυχενικό σύνδρομο
  • Υποβλήθηκε 27/04/2024

Καλησπέρα έχω αυχενικο σύνδρομο δεν με έχει πιάσει ποτέ σε υπερβολικο βαθμό κάποιες φορές πονοκέφαλος μόνο που περνάει με παυσίπονο .τις τελευταίες μέρες νιώθω μια πίεση στον αυχένα όταν ξυπνάω και μετά νιώθω γενικά μια αίσθηση σαν να έχω πιει και να θέλω να ευθυγράμμισω το κεφάλι ειδικά όταν είμαι στον υπολογιστή και νιώθω ότι αυτό ξεκινάει από τον αυχένα και φτάνει στα μάτια όχι όμως πρόβλημα στην όραση ούτε ακριβώς ζαλαδα δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς .φέρνει τέτοια συμπτώματα το αυχενικό?

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας ,θα μπορούσε να είναι κάτι απ'τα μάτια (δείτε αν κλείνοντας τα μάτια ηρεμεί η κατάσταση) , από τον αυχένα η και από τον λαβύρινθο! Το πιο απλό είναι να δοκιμάσετε κάποιες ήπιες κινήσεις στον αυχένα,να αλλάζετε πιο συχνά θέση στο κάθισμα, αν δεν ηρεμεί σταδιακά! Πήγαινετε πρώτα σε έναν ΩΡΛ να αποκλείσετε κάτι από εκεί και μετά δείτε αυχένα!καλή συνέχεια και περαστικά σας,αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες καλέστε μας στο τηλέφωνο μετά τις 12/05.

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Το αυχενικό σύνδρομο δεν είνα διάγνωση αλλά εκλαϊκευμένος όρος που περιλαμβάνει πολλούς πιθανούς μηχανισμούς. Αυτά που αναφέρετε πράγμνατι συναντώνται πολύ συχνά σε ανθρώπους που εργάζονται πολλές ώρες σε γραφείο. Πρέπει να δείτε ένα φυσικοθεραπευτή με εξειδίκευση στο manual therapy εαν οι γιατροί σας σας έχουν αποκλείσει άλλες παθήσεις

    Manualphysiotherapy

    Φυσικοθεραπευτής

    Γλυφάδα

  • Ναι μπορεί να έχει τέτοια συμπτωματολογία το αυχενικό θα πρέπει να υποβληθείτε σε φυσικοθεραπευτικη αγωγή και κινησιοθεραπεια

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής