• Αυτογνωσία
  • Υποβλήθηκε 13/03/2024

Τι μπορώ να κάνω όταν ο ύπνος μου και η διάθεσή μου αλλάζουν κάθε Μάρτιο λίγο πριν την αλλαγή της ώρας; Αντιμετωπίζω δυσκολία στη συγκέντρωση, στο ξύπνημα, στο να είμαι δημιουργική και σα να έχω χαμηλά αντανακλαστικά ενώ το φυσιολογικό μου είναι υψηλοί ρυθμοί αντίδρασης, multitasking και μεγάλες και παραγωγικές ημέρες όπου εκτελώ τα καθήκοντά μου με χαρά. Ευχαριστώ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Δυσκολεύεστε γενικά στις αλλαγές ? Έχετε βιολογικούς ρυθμούς που τους ακολουθείτε πιστά με πρόγραμμα?? Ίσως γι'αυτό δυσκολεύεστε όμως μετά περνάει ? Συνηθίζετε στην νέα ώρα ? Λίγο για 2-3 μέρες όλοι μπερδευομαστε, αν κραταεί περισσότερο ίσως να το δείτε με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αυτά τα συμπτώματα συνάδουν με την εποχική αλλαγή της διάθεσης. Μπορείς να τα αντιμετωπίσεις με ενσυνειδητότητα και βραχεία θεραπεία. Στη διάθεσή σου!

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Δεν είναι παράλογο αυτό που παρατηρείτε. Κάθε εποχή οι λειτουργίες του οργανισμού μας αλλάζουν. Οι αλλαγές στο φως της ημέρας και στη θερμοκρασία μεταβάλλουν μια σειρά από βιολογικές λειτουργίες, όπως το μεταβολικό και τον κιρκάδιο ρυθμό μας (το λεγόμενο «βιολογικό μας ρολόι»). Συνεπώς, επηρεάζονται οι συνήθειες του ύπνου μας, η όρεξή μας για φαγητό αλλά και τα επίπεδα της ενέργειάς μας. Αυτό για ορισμένο διάστημα μπορεί να απορρυθμίσει ολόκληρη τη ρουτίνα μας και να παρατηρηθούν αλλαγές και στην ψυχική μας διάθεση. Αν είναι κάτι που σας κάνει δυσλειτουργική στην καθημερινότητα, θα ήταν καλό να το συζητήσετε με τον γιατρό σας.

    Φωτιάδου Κυριακή

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Όταν ο ύπνος σας και η διάθεσή σας αλλάζουν εξαιτίας της αλλαγής της ώρας τον Μάρτιο, μπορεί να αντιμετωπίζετε δυσκολία σε διάφορους τομείς της ζωής σας
    Κάτι που μπορεί να βοηθήσει είναι η διατήρηση μιας σταθερής ρουτίνας ύπνου, ακόμα και κατά την περίοδο της αλλαγής της ώρας. Το να προσπαθήσετε να πάτε για ύπνο και να ξυπνάτε την ίδια ώρα κάθε μέρα θα βοηθήσει στην εξισορρόπηση του κύκλου του ύπνου σας.
    Επιπλέον, η άσκηση και η υγιεινή διατροφή μπορούν να συμβάλουν στη βελτίωση της διάθεσης και στην αύξηση των ενεργειακών επιπέδων σας. Απόφυγετε την κατανάλωση καφεΐνης ή αλκοόλ πριν πάτε για ύπνο και επιδιώξτε μια ισορροπημένη διατρο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Η αλλαγή στην ώρα μπορεί να επηρεάσει τον ύπνο και τη διάθεση, αλλά υπάρχουν μερικά πράγματα που μπορείτε να κάνετε για να αντιμετωπίσετε αυτήν την κατάσταση:
    Προσπαθήστε να προσαρμόσετε το πρόγραμμα ύπνου σας σταδιακά λίγο πριν την αλλαγή της ώρας. Δηλαδή να πηγαίνετε για ύπνο λίγο νωρίτερα και να ξυπνάτε λίγο νωρίτερα κάθε μέρα, ώστε το σώμα να προσαρμοστεί. Είναι σημαντικό να διατηρήτε σταθερές ρουτίνες για τον ύπνο και την ώρα που ξυπνάτε ακόμη και μετά την αλλαγή της ώρας.
    Η φυσική δραστηριότητα μπορεί να βοηθήσει στην αύξηση της ενέργειας και της διάθεσής. Δοκιμάστε να ενσωματώσετε στην καθημερινή σας ρουτίνα άσκηση, όπως περ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Γιατί συγκεκριμένα το μήνα Μάρτιο; Ποιο γεγονός συνδέεται με το μήνα αυτό; Χρειάζεται να διερευνηθεί

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα σας. Θεωρώ ότι κάπου οφείλεται αυτή η περίοδος που νιώθετε αυτές τις δυσκολίες. Πιθανόν σε κάποιο τραυματικό γεγονός που συνέβη κάποια στιγμή στην ζωή σας. Θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας να διερευνήσετε μαζί αυτό που σας δυσκολεύει.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος