• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 08/07/2024

Μετά από εξαγωγή γομφίου ...το ακριβώς μπροστινό δόντι έχει αρχίσει και γέρνει προς τα μέσα γιατί??

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καμμια φορα τα δοντια "μεταναστευουν" οταν δεν βρισκουν γειτνιαζοντα δοντια στηριγματα, να εξεταστειτε συντομα για να σας πει ο γιατρος τις πιθανες συνεπειες απο την μετακινηση αυτη ( π.χ. μπορει σταδιακα να παρεμβαλει γειτνιαζων προσθετικο χωρο) και τις πιθανες θεραπειες.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Στο σημείο που υπάρχει κενό μετά την εξαγωγή του γομφίου μπορούν να εμφανιστούν φαινόμενα υπερέκφυσης των αντίστοιχων δοντιών της έτερης γνάθου ή μετατόπιση εκείνων που γειτνιάζουν, γιατί τα παρακείμενα δόντια ψάχνουν να βρουν κάπου-κάπως να ακουμπήσουν προκείμενου ο οργανισμός να "κλείσει" το κενό.
    Αν ο ασθενής δεν λάβει θεραπεία αποκατάστασης, αυτή η εξελισσόμενη διαδικασία επιδρά στην υγεία των υπόλοιπων δοντιών και ευνοεί την ανάπτυξη τερηδόνας, αλλά και στην υγεία του περιοδοντίου και ευνοεί την ανάπτυξη περιοδοντίτιδας.
    Μπορεί να επηρεάσει τη σύγκλειση των γνάθων προάγοντας έτσι την ανάπτυξη προβλημάτων από την κροταφ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Dental Philosophy Μυρσίνη και Άρτεμις Βασίλα

    Οδοντίατρος

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας. Αυτό έχει να κάνει με την συνισταμένη των συγκλεισιακών δυνάμεων. Επίσης, όταν "χαθεί" ένα δόντι τα διπλανά δόντια τείνουν καλύψουν το κενό κινούμενα προς τον ελεύθερο χώρο που άφησε. Για αυτό είναι πολύ σημαντικό να αντικαθίσταται το δόντι που χάνεται όσο πιο σύντομα είναι αυτό εφικτό. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Όταν υπάρχει χώρος τα δόντια μετακινούνται.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Μετά από την εξαγωγή ενός γομφίου (που είναι συνήθως ένα από τα πίσω δόντια), το ακριβώς μπροστινό δόντι μπορεί να αρχίσει να γέρνει προς τα μέσα για διάφορους λόγους:

    1. Έλλειψη Στήριξης: Όταν αφαιρείται ένα δόντι, τα γύρω δόντια χάνουν την υποστήριξη που είχαν από αυτό το δόντι. Αυτό μπορεί να προκαλέσει μετακινήσεις των δοντιών, καθώς προσπαθούν να κλείσουν το κενό που δημιουργήθηκε.
    2. Αλλαγές στην Δύναμη Μάσησης: Η απώλεια ενός γομφίου αλλάζει τον τρόπο με τον οποίο οι δυνάμεις κατανέμονται κατά τη μάσηση. Τα δόντια μπορεί να αρχίσουν να κινούνται για να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες.
    3. Κίνηση Δοντιών προς το Κενό
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.