• Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 13/07/2024

Είναι η χειρουργική εξαγωγή δοντιού λιγότερο επώδυνη από την κανονική;

Καλησπέρα. Ξεκίνησα εξαγωγή δοντιού το οποίο με αντανακλά στο κεφάλι ,στο μάτι και στο αυτί. Όταν πήγα να κάνω την εξαγωγή Παρ'ολη την αναισθησία που είχα και ενώ δεν πονούσε το δόντι με το που πήγαινε να το κουνήσει με μουδιαζε όλη η αριστερή πλευρά στο κεφάλι με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ολοκληρώσω την διαδικασία από τον πόνο. Θα ήθελα να μάθω αν η διαδικασία της χειρουργικής εξαγωγής είναι λιγότερο ανώδυνη από την κανονικά (χωρις δηλαδή να υπάρχει το λεγόμενο "σπρώξιμο" και τράβηγμα. Ο πόνος στον κρόταφο είναι ανυπόφορος και χρειάζομαι μια λύση άμεσα να αφαιρέσω το δόντι με όση λιγότερη ανώδυνη διαδικασία εκείνη την ώρα.

5 ειδικοί απάντησαν

  • Η χεριουργική εξαγωγή ΔΕΝ είναι λιγότερο επώδυνη.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Υπό σωστή τοπική αναισθησία το δόντι θα εξαχθει ανώδυνα

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Ίσως υπάρχει φλεγμονή ή κάποιο απόστημα στο κόκκαλο κάτω από το δόντι πράγμα που εμποδίζει να πιάσει αναισθησία 100 τα 100 σ’ αυτή την περίπτωση χρειάζεται να πάρετε αντιβίωση για 10 μέρες και μετά να προβείτε σε εξαγωγή δεν έχει διαφορά η χειρουργική εξαγωγή από την απλή εξαγωγή σ’ αυτό που λέτε ότι νιώθετε

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι που περνάτε αυτή την επώδυνη εμπειρία. Η χειρουργική εξαγωγή δοντιού μπορεί να είναι μια λύση για τη μείωση του πόνου και της δυσφορίας κατά την εξαγωγή, ιδιαίτερα αν πρόκειται για ένα δόντι με δύσκολη πρόσβαση ή έντονη σύνδεση με τα νεύρα.

    Η χειρουργική εξαγωγή δοντιού διαφέρει από την απλή εξαγωγή καθώς περιλαμβάνει την πραγματοποίηση μιας τομής στα ούλα και ενδεχομένως τη διάσπαση του δοντιού σε μικρότερα κομμάτια για πιο εύκολη αφαίρεση. Συνήθως γίνεται με τη χρήση τοπικής αναισθησίας και, αν χρειαστεί, μπορεί να χορηγηθεί και καταστολή για να μειωθεί το άγχος και η δυσφορία κατά τη διαδικασία.

    Είναι σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Καταρχην χρειαζεται εξεταση, καμμια φορα παντως αν η φλεγμονη ειναι σε εξαρση τοτε ειναι δυσκολη και η αναισθησια,ισως να περιμενατε να αποδραμει ο πολυς πονος και να κανατε αργοτερα την εξαγωγη...

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.