Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Εξαγωγή φρονιμίτη
  • Υποβλήθηκε 19/09/2024

Είναι φυσιολογικό το σκληρό μπαλάκι στο μάγουλο 7 μέρες μετά από αφαίρεση φρονημάτων;

Καλησπέρα, έκανα αφαίρεση 2 έγκλειστων φρονημάτων πάνω κ κάτω της δεξιάς μεριάς πριν από 7 μέρες την 2-3η μέρα είχα πριστει πολύ από τότε ξεκίνησα να ξεπριζομαι και σήμερα 7η μέρα έχω ξεπριστει αρκετα κατά 85% περίπου αλλά στο μάγουλο μ παραμένει ένα σκληρο μπαλάκι και δεν μπορω να ανοίξω το στωμα μου. Είναι φυσιολογικο;

5 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Είναι φυσιολογική η μετεξακτικη πορεία που περιγράφεται για εξαγωγή ταυτόχρονα 2 εγκλείστων φρονημιτών. Καθώς θα παρέλθει κ η δεύτερη εβδομάδα κ θα υποχωρήσει πλήρως το οίδημα των περιοχών, θα μπορέσετε να έχετε κ πλήρη διάνοιξη του στόματος. Ακολουθήστε τις οδηγίες κ την φαρμακευτική αγωγή που σας δοθηκαν. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ. ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ. ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΓΝΑΘΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Είναι φυσιολογική η πορεία που μου περιγράφετε. Αν το μπαλάκι επιμείνει να επισκεφθείτε τον οδοντίατρο σας

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα! Είναι σύνηθες να υπάρχει πρήξιμο και σκληρότητα στην περιοχή του μάγουλου μετά από εξαγωγή φρονιμιτών, ειδικά όταν είναι έγκλειστοι. Το σκληρό μπαλάκι που περιγράφεις μπορεί να είναι φυσιολογικό και να οφείλεται στον τραυματισμό των ιστών κατά την επέμβαση, καθώς και στη φλεγμονώδη αντίδραση του οργανισμού. Η δυσκολία στο άνοιγμα του στόματος (τρισμός) είναι επίσης συνηθισμένη μετά από τέτοιες επεμβάσεις και συνήθως υποχωρεί σταδιακά καθώς η φλεγμονή μειώνεται.

    Ωστόσο, εάν το σκληρό σημείο δεν μαλακώνει με τον καιρό ή αν παρατηρήσεις αυξημένη θερμότητα, πόνο, ή πύον στην περιοχή, είναι καλό να επικοινωνήσεις με τον οδοντία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αλουαρντιάν Μαμντούχ

    Οδοντίατρος

    Γουδή

  • Ναι είναι φυσιολογικό θα περάσει σιγά σιγά , θα πρέπει να καθαρίζετε καλά την περιοχή , εάν δε μπορείτε καλό θα ήταν να σας καθαρίζει ο Ιατρος σας και θα σας πρότεινα σιγά σιγά να κάνετε ασκήσεις για να ξανά επανέλθει το άνοιγμα στο στόμα σας (δηλ μέσα στην ημέρα σιγά σιγά θα ανοίγετε το στόμα σας όσο πιο πολύ μπορείτε , θα το κλείνετε και πάλι ) αυτές τις ασκήσεις θα τις επαναλαμβάνεται συχνά μέσα στην ημέρα και οπωσδήποτε καλο Καθαρισμα

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.