Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά.

  • Θρόμβωση
  • Υποβλήθηκε 11/08/2024

Γειά σας. Είχα πρήξιμο στο δεξί πόδι και έκανα τριπλεξ φλεβών ο γιατρός μου βρήκε σοβαρού βαθμού ανεπάρκεια στη φλέβα και προχωρήσαμε σε ενδοαυλιακο λέιζερ. Ήπια αντιβίωση και αντιφλεγμονώδη για έξι μέρες κ δέκα μέρες αντίστοιχα. Φορούσα και κάλτσα συμπίεσης. Το ερώτημα μου είναι το εξής συνεχίζει το πόδι μου να είναι πρησμένο και πατώντας το με το δάχτυλο αφήνει αποτύπωμα. Τι άλλο να κάνω, τι μπορεί να συμβαίνει.δεν έχω θρόμβους. Τον Γενάρη υπ οψιν έκανα και χειρουργείο και μου αφαιρέθηκαν λεμφαδένες από την πύελο και σκέφτηκα μήπως τελικά το όλο πρήξιμο είναι κάποιο λεμφοιδημα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπερα.
    Εάν έχει γίνει χειρουργική επέμβαση στους λεμφαδένες, αυτό είναι που προκαλεί το πρήξιμο. Λεμφοστάση.
    Φορέστε εσώρουχα συμπίεσης. Περπατάτε περισσότερο και παίρνετε φλεβοτονικά σε συνεννόηση με αγγειοχειρουργό.

    Αλεντζανίδης Νικόλαος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι θα μπορούσε να είναι λεμφοιδημα Να σας ξαναδεί ο γιατρός σας

    Ασημακοπούλου Θεοδώρα

    Αιματολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Η αιτία,είναι μικτή .Λεμφοίδημα και φλεβική ανεπάρκεια

    Κακογιάννη Βασιλική

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα! Χωρίς να σας έχω δει, θεωρώ αρκετά πιθανό, από το ιστορικό που διαβασα, να έχετε λεμφοιδημα.

    Ξηρομερίτης Κωνσταντίνος

    Αγγειοχειρουργός - Αγγειολόγος

    Ιλίσια

Ρώτα τους ειδικούς μας

Υποβολή ερώτησης
Λάβαμε την ερώτησή σου

Η ερώτηση δεν υποβλήθηκε

Οδηγίες υποβολής ερωτήσεων
  • Επιτρέπονται

  • Δεν επιτρέπονται

Πώς λειτουργεί;

Βλέπεις τις απαντήσεις

Χρειάζεσαι να δεις έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Ξεκίνα τη βιντεοκλήση με έναν ειδικό μέσα σε 5 λεπτά

Mobile Image

Χρειάζεσαι να μιλήσεις με έναν επαγγελματία υγείας άμεσα;

Πάρε άμεση καθοδήγηση από έναν ειδικό τώρα!

Mobile Image
success envelop Λάβαμε την ερώτησή σας!

Θα σας στείλουμε ένα email όταν απαντήσει κάποιος ειδικός.